افراد آنلاین
14 کاربر آن‌لاين است (1 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبـــــــــار)
ادامه...

(1) 2 3 »
اخبار تربت جام : میراث جام در دستان نوجوان تربت جامی می درخشد
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۶/۸/۲۵ ۰:۰۰:۰۰ (143 بار خوانده شده)

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.

شهرستان تربت جام را علاوه برشهره بودن در وحدت شيعه و اهل سنت با وجود عارف نامدارش شيخ احمد جامي در بين شهر هاي مرزنشين به خاطر ساز دلنشين دوتار و استادان نامدارش در اين عرصه شناخته مي شود.

دوتار ، میراث ماندگاری که درگمنامی خودش با همت استادان بزرگی همچون مرحوم نظرمحمد سلیمانی، مرحوم عبدالله سرور احمدی، مرحوم غلامعلی پورعطایی، و … ماندگار و با صدای دلنشین خودش روان هر شنونده ای را به تفکر و تامل وا می دارد سازی که با صدای دلنشینش تربت جام را شهره ای جهانی بخشیده است.

شهرستان تربت جام را علاوه برشهره بودن در وحدت شیعه و اهل سنت با وجود عارف نامدارش شیخ احمد جامی در بین شهر های مرزنشین به خاطر ساز دلنشین دوتار و استادان نامدارش در این عرصه شناخته می شود.

استادانی که سالهاست تمام حیات خود را صرف ماندگاری این ساز کهن نمودند تا سازی که دلنشینی صدایش، عرفان را به دل می رساند و هنگام نوازش انگشتان برصفحه دوسیمش، مشتاقانش را به تفکرعمیق وا می دارد.

وظیفه حفظ این ساز کهن بر عهده اساتید بزرگ و بی مدعای این دیار که برای تحققش از جان و دل وقت گذاشته و به تربیت شاگردانی پرداخته که شگفتی ساز این عرصه شدند.

شاگردان نوجوانی که با انگشتان کوچک خود آنقدر ماهرانه بر صفحه ی دوتار می نوازند که هر شنونده و بیننده ای را به تفکر و تعجب وا می دارد.

نوجوان یازده ساله ای که فراگیری دوتار را آن چنان ماهرانه فراگرفته است بطوریکه اکنون بیشتر مقام های دوتار را با مهارتی خاص و سبک های مختلف می نوازد.

دخترنوجوان که نوازندگی دوتار را دربرنامه های روزمره ی خود قرارداده و حداقل روزی سه ساعت به نوازندگی مشغول است در گفتگوبا خبرنگار جام روز با معرفی خود بیان داشت: مهدیس ابراهیمیان هستم که از هشت سالگی تمرین با دوتار را آغاز کرده و الان سه سال است که به نوازندگی مشغول می باشم.

مهدیس که اکنون به شاگردی ارشد در نزد استاد خودش تبدیل ومهارت در تکنوازی و تکنیک های نوازندگی اش موجب شهرتش شده و با جثه و دستان کوچک خود چنان ماهرانه و استادانه پنجه بر دوتار می زند که نوای برخاسته از دوتارش گویای نواختن چندین وچند ساله را دارد افزود: من چون علاقه ی شدیدی به یادگرفتن دوتار داشتم، اولین مقام دوتار که استاد پیمان غمخوار احمدی آموزش داده بود تا در مدت یک هفته تمرین مسلط شوم را یک شبه فرا گرفتم که موجب تعجب استاد شد.

وی ادامه داد: به دلیل اشتیاق و علاقه فراوان به دوتار نوازی برنامه تمرینات روزانه چهار ساعت انجام می دادم به طوری که تمام انگشتان دست راستم که پنجه می زدم زخم می شد و خون می ریخت اما باز هم چسب می زدم و تمرین می کردم.

ابراهیمیان با اشاره به سبک نوازندگی خود تصریح کرد: سبک نوازندگی ام سبک استادان مرحوم نظرمحمد سلیمانی و عبدالله سرور احمدی می باشد و من ادامه دهنده این سبک هستم.

وی با اشاره علاقه مندی خود در دیگر رشته های هنری خاطر نشان کرد: در کنار نوازندگی دوتار به نقاشی علاقه مندم و در این رشته نیز در سطح خیلی خوبی فعالیت دارم.

مهدیس با اشاره اهدافش از فراگیری دوتار ابراز داشت: هدفی اصلی من رسیدن به درج استادی است و بیشتر برای دل خود می نوازم.

ابراهیمیان با اشاره به دلایل موفقیتش در نوازندگی گفت: موفقیت در هر رشته ی هنری در صورتی به دست می آید که حتماً به آن رشته علاقه مند باشی وشرط اصلی یادگیری هرسازی ابتدا علاقه مند بودن به فراگیری آن و توجه والدین و وقت گذاشتن آنها برای فرزندانشان است.

وی با اشاره به حضور در مسابقات شهرستان یادآورشد: تا کنون در مسابقه های تکنوازی، گروه نوازی و یک جشنواره موسیقی مقامی شرکت که در همه آنها حائز رتبه برتر شدم.

منبع: جام روز

نمونه ای از دوتار نوازی این هنرمند 11 ساله را از اینجا دانلود نمایید.

نظر
اخبار تربت جام : قسمت دانلود و لینکهای مفید مجددا بروزرسانی شد
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۶/۸/۲۰ ۲:۳۸:۳۱ (787 بار خوانده شده)

بعد از مدتی که قسمت های دانلود و لینکهای مفید سایت تربت جام از دسترس خارج شده بود، با پیگیری و تلاش زیاد مجددا در دسترس قرار گرفت. امیدواریم بتوانیم بیش از پیش در اعتبار بخشیدن به نام تربت جام کوشا باشیم.

نظر
اخبار تربت جام : استاد ذوالفقار عسگریان درگذشت
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۳/۹/۱۷ ۱۲:۲۹:۰۸ (1207 بار خوانده شده)

استاد «ذوالفقار عسکريان» بعد از تحمل مدت ها رنج بيماري در 83 سالگي چشم از جهان فرو بست تا موسيقي مقامي خراسان در سومين ماه پاييز نيز خزان پيشکسوت ديگري را نظاره گر باشد. هنوز دو ماه بيشتر از درگذشت استاد «غلامعلي پورعطايي» دردانه موسيقي مقامي خراسان و صاحب نواي به ياد ماندني «نوايي» نگذشته بود که عصر ديروز استاد ذوالفقار عسکريان هم از ميان ما پر کشيد و غمش در نهان خانه دل نشست. عسکريان که از ماه ها قبل به دليل ابتلا به بيماري شرايط جسمي مناسبي نداشت، روزهاي آخر زندگي اش را در بيمارستان امام رضا(ع) مشهد و تحت مراقبت هاي ويژه سپري کرد و در نهايت عصر روز گذشته بدرود حيات گفت.

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.

منبع: روزنامه خراسان.

نظر
اخبار تربت جام : استاد غلامعلی پورعطایی به دیار باقی شتافت
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۳/۷/۱۲ ۱۷:۰۰:۰۰ (5399 بار خوانده شده)

استاد غلامعلی پورعطایی نوازنده چیره‌دست و پیشکسوت موسیقی نواحی شرق خراسان به علت عفونت ریه و سنگ صفرا چشم از جهان فرو بست.
او در سال ۱۳۲۰ به دنیا آمد و بعد از سال‌ها معلمی، در سن ۷۳ سالگی پس از آنکه در ماه‌های اخیر مدتی در بیمارستان امام رضای مشهد بستری بود ، صبح روز 12 مهرماه سال جاری به دیار باقی شتافت.


غلامعلی پورعطایی متولد سال 1320 و بازنشسته آموزش و پرورش بود. در اوان جوانی و در سال 1344 به سبب شهرت در نوازندگی و خوانندگی به تهران دعوت می‌گردد تا در تالار رودکی، مجامع هنری و سفارتخانه‌های اروپایی و رادیو و تلویزیون، همراه با گروه هنرهای آیینی، سنتی و حرکات موزون به سرپرستی هنرمند برجسته هنرهای آیینی «آقای محمدفاروق کیانی‌پور» و دیگر هنرآفرینان میراث کهنسال به اجرای برنامه بپردازد که بسیار مورد اقبال واقع می‌گردد. شهرت وی در این زمان تا بدانجا می‌رسید که ضمن سفر به سراسر ایران، برای اجرای برنامه در کشورهای گوناگون از وی دعوت به عمل می‌آید.

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.

پور عطایی آموزش جدی دو تار را نزد ذوالفقار عسگریان فرا گرفت و 4 سال نزد او شاگردی کرد. مدتی هم از محضر اساتیدی چون یوسف‌خان تیموری، عبدالحمید ایوب‌خان و منصور باتوری بهره برد. مدتی هم نزد "نورمحمد درپور" که از او به عنوان "گنجینه موسیقی منطقه" یاد می‌شود آموزش دو تار نوازی و آوازهای محلی منطقه را فراگرفت.

پور عطایی که دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم بود ضمن خدمت در آموزش و پرورش برای تدریس در بخش زورآباد (صالح‌آباد امروزی) مامور به خدمت و در آنجا با استاد ادهم شیخی آشنا شد.

پورعطایی در سال 1344 به تهران دعوت شد و در تالار رودکی، مجامع هنری، سفارت‌خانه‌های اروپایی و رادیو و تلویزیون به همراه گروه هنرهای آیینی، سنتی و حرکات موزون به سرپرستی محمد فاروق کیان‌پور و هنرمندان دیگری مانند رسول پهلوان، ندایی، کبودانی، آذرخشی، میرزا احمدی، رسول سعدا و ... اجرای برنامه کرد. از اجراهای این گروه کاست‌های زیادی تهیه شد و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. برخی از این مقام‌های موسیقی عبارتند از: نوایی، الله هو الله مدد، مقام جل، اشتر خجو، کاکل بناز، سه چکه جامی و ... .

شهرت استاد عطایی به جایی رسیده بود که کشورهای گوناگون از او برای اجرای برنامه دعوت به عمل می‌آوردند.

استاد عطایی درباره ساز تخصصی خود یعنی دوتار گفته بود: «دوتار ساز دل است. هیچ کس از عبارت دوتار نوازی استفاده نمی‌کند و همه می‌گویند: دو تار زنی. دو تار را می‌زنند ولی بقیه سازها را می‌نوازند. دوتار یک جور فریاد است اما این زدن به معنای خشونت نیست. بیشتر جوشش و عصیان روح است. روال تار زدن این‌گونه است که از یک دعوا شروع و به یک آشتی ختم می‌شود».

غلامعلی عطایی در بیش از 18 فیلم و سریال تلویزیونی از جمله فیلم‌های "فاخته" و "کوچ" ساخته واروژ کریم مسیحی، سمک عیار ساخته بهرام بیضایی، و "نهانخانه دل" ساخته فاروقی ایفای نقش کرده است. همچنین، شرکت در مراسم شاهنامه‌خوانی با دوتار مانند جنگ هفت لشکر، داستان سیاوش، داستان بیژن و منیژه، جنگ کُک کوهزاد (قلعه‌ای در تربت جام به نام قلعه گگ) از دیگر فعالیت‌های اوست.پورعطایی شیوه خاص خود را در خواندن و نواختن داشت. او صدای پخته‌ای داشت که با لهجه خاص منطقه تربت جام آمیخته بود و همین مساله به کار او اصالت و هویت خاصی می‌بخشید. علاوه بر این، او در اجرای صحنه‌ای آوازهایش مهارت زیادی داشت و مکث‌ها و دست گذاشتن بر بناگوش و body lanquage او هنگام خواندن و خواندن با طمأنینه اشعار، ترکیبی مناسب و جذاب را برای مخاطبان آثارش ایجاد می‌کرد. ترکیب این ظرفیت‌های چندگانه باعث شده بود او در میان عامه مردم به عنوان نماد موسیقی تربت جام و حتی خراسان شناخته شود.

قطعه "نوایی نوایی" پیش از استاد عطایی توسط عثمان خوافی خوانده شده بود اما شهرت اصلی این قطعه وامدار غلامعلی عطایی‌پور است. این قطعه روی شعری از طبیب اصفهانی ساخته شد و بعدها کامبیز روشن‌روان نیز برداشتی ارکسترال از این قطعه را با صدای بیژن بیژنی منتشر کرد.استاد پورعطایی مورد علاقه بسیاری از هنرمندان و بزرگان ادب مملکت بود؛ به گونه‌ای که مرحوم قیصر امین‌پور درباره او سروده است:

آهنگ جنون می‌زنی ای پور عطایی از پرده برون می‌زنی ای پورعطایی

در چنگ نه بر چنگ که در خانه دل‌ها بر جرده خون می‌زنی ای پورعطایی

از دایره عقل برون برده دلم را تو سحر و فسون می‌زنی ای پور عطایی

در حیرتم و پرسشم از جمع عزیزان این است که چون می‌زنی ای پورعطایی

از مرحوم پورعطایی دو دختر و پسر به جای مانده که همه آنها در زمینه موسیقی فعالیت می‌کنند. یکی از فرزندان استاد جایزه نوازنده برتر در جشنواره موسیقی نواحی کرمان را از آن خود کره بود. آلبوم فرهنگ دیرینه خراسان و چند آلبوم دیگر از نواخته‌ها و خوانده‌های این خنیاگر موسیقی ایران است که در بعضی از آنها فرزندانش نیز ساز می‌زنند و می‌خوانند.

منبع: گناپا - خبرآنلاین.

دانلود چند آهنگ مشهور از استاد پورعطائی (نوایی، یاهوزنم، مکه، دل شیدا، الله مدد)

نظر
اخبار تربت جام : طرح هم کد سازی تلفن ها در استان خراسان رضوی آغاز شد
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۳/۵/۲ ۱۲:۴۳:۲۳ (3910 بار خوانده شده)

علی ملک جعفریان چهارشنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از ساعت 22 امشب تمامی شماره تلفن های خراسان رضوی تغییر یافته و هر مشترک در سراسر استان دارای یک شماره منحصر به فرد خواهد بود. وی اظهار کرد: بدین طریق تمامی شماره تلفن های ثابت خراسان رضوی هشت رقمی شده و تماس از یک نقطه به نقطه دیگر استان نیاز به گرفتن کد ندارد.

وی خاطر نشان کرد: تمامی ساکنان خراسان رضوی می توانند تغییرات حاصله در شماره تلفن خود را از طریق تماس با شماره 8070 جویا شوند.

وی ادامه دا: با اجرای طرح هم کدسازی، کد استان خراسان رضوی از 0511 به 051 تبدیل شده و اگر مشترک خواسته باشد از خارج استان به هر شهرستان و هر مکانی از استان تماس داشته باشد، کافی است کد 051 را بگیرد تا تماس برقرار گردد.

مدیر عامل شرکت مخابرات خراسان رضوی افزود:بر طبق طرح هم کد سازی به اول شماره تلفن های شهرستان های مشهد، طرقبه، شاندیز، سرخس، کلات، رضوی، فریمان، گلبهار و ملک آباد رقم سه افزوده شده است .

به گفته وی، همچنین به اول شماره تلفن های شهرستان های قوچان، جغتای، نیشابور، جوین، سبزوار، خوشاب،فیروزه ،درگز و چناران رقم 4 اضافه شده است .

ملک جعفریان همچنین از اصافه شدن رقم 5 به اول شماره تلفن های شهرستان های تربت حیدریه، تربت جام، گناباد، کاشمر، خواف، تابیاد، بجستان، بردسکن، باخرز، فیض آباد، خلیل آباد، رشتخوار و زاوه خبر داد.

به گفته ویٰ، در برخی از شهرستان ها نیز دو رقم از شماره تلفن های آنان تغییر یافته است.

وی با اشاره به کاهش هزینه های تماس در داخل استان با اجرای طرح هم کد سازی، گفت: از این پس تعرفه هر دقیقه مکالمه تلفن ثابت به ثابت از یک نقطه استان به سایر نقاط استان 30 ریال محاسبه می شود.

وی در پایان افزود: بر این اساس هزینه تعرفه هر دقیقه مکالمه ثابت به ثابت بین استانی 330 ریال و هر دقیقه مکالمه ثابت به همراه شرکت ارتباطات سیار و سایر اپراتورها 625 ریال محاسبه می گردد.

مشهد- ایرنا - 1393/5/1

ضمنا براي اطلاع از شماره تلفن جديد خود مي توانيد به شماره تلفن 8070 تماس بگيريد.

نظر
اخبار تربت جام : کنسرت گروه کیوان ساکت با آواز سالار عقیلی و غلامعلی پورعطایی
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۲/۲/۳ ۱۵:۱۲:۲۳ (3582 بار خوانده شده)

گروه موسیقی کیوان ساکت(وزیری) به خوانندگی سالار عقیلی در تالار وحدت به روی صحنه خواهند رفت.این کنسرت 18، 19 و 20 اردیبهشت هر شب ساعت 21:30 اجرا خواهد شد و گروه موسیقی «وزیری» به سرپرستی کیوان ساکت با سالار عقیلی همنوا خواهند شد. در این کنسرت قرار است، تعدادی از قطعات کیوان ساکت برای علاقه‌مندان اجرا شود. غلامعلی پورعطایی، دوتار نواز خراسانی به همراه ذوالفقار عسگریان با آواز محلی و ساز دوتار میهمان این سه شب موسیقایی خواهند بود.

منبع: موسیقی ما

ادامه | 1 نظر
اخبار تربت جام : سال نو مبارک
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۲/۱/۱ ۲۱:۱۴:۲۳ (1280 بار خوانده شده)

سال جدید را بر همه مردم تبریک عرض می نماییم. با آرزوی سالی پر خیر و برکت، سرشار از موفقیت و سلامتی و شادی.برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.

نظر
اخبار تربت جام : راز مرگ پلنگ روی دکل برق
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۱/۱۱/۲۷ ۲۲:۰۵:۳۸ (1496 بار خوانده شده)

«نظر عبادی زاده» 45 ساله است. 4 دختر و 2 پسر دارد. صورتش آفتاب سوخته است و موهای سرش دارد جو گندمی می‌شود.

ته ریش زبری دارد و سبیل می‌گذارد. روی پیشانی اش چین افتاده است و چروکهای ریزی را می‌شود گوشه چشمش دید. قد و قامتش متوسط است و وقتی دست می‌دهد، زمختی دستهای یک کشاورز کهنه کار حس می‌شود. عبادی زاده، آدمی است مثل همه آدمهای دشت. با این تفاوت که او در تاریکی سر شب 19 آبان 1389 شخصیت اول داستانی شد که خبرش خیلی زود همه جا پیچید. از روستای «رباط» تربت جام در حاشیه مرز افغانستان بگیر، تا شبکه های ماهواره ای.
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.

عکس های پلنگی که در عمق دشت، روی ارتفاع بیست و چند متری دکل برق فشار قوی مرده بود، حقیقتاً تکان دهنده بود. هیچ کس به درستی نمی دانست چه اتفاقی افتاده است و پلنگی که باید در قلمرو خود در کوهپایه باشد، در وسط دشت چه می‌کند، آن هم روی دکل برق؛ و گمانه زنی ها از همین جا آغاز شد. بعضی ها، جنازه پلنگ نر 4 ساله را که روی دکل برق از کمر آویزان شده بود، زهر چشم شکارچی ها از محیطبانان تلقی کردند، چه در آن روزها هم ماجرای رویارویی محیطبان ها با شکارچیان، ماجرای پر حادثه ای بود. عده ای نیز احتمال دست آموز بودن پلنگ را مطرح کردند و تا آنجا پیش رفتند که جراید به کنایه به مسؤولان پارک پردیسان که آن روزها سرگرم تیمار ببرهای روسی بودند، پیشنهاد کردند پرورش دهنده پلنگ را بیابند و از او در نگه داری ببرها که مشمشه گرفته بودند، یاری بخواهند.

داستان پلنگ تربت جام و مرگ مرموزش اما هیچ گاه روشن نشد، حتی آن وقتی که مسؤولان اداره محیط زیست از دستگیری شکارچی متخلف و جریمه و زندانش خبر دادند.

نظر عبادی زاده که در تاریکی سر شب 19 آبان 1389 تفنگ 5 تیرش را رو به حیوان وحشی نشانه گرفت، حالا پس از گذشت 2 سال، برای اولین بار، در گفت و گو با روزنامه قدس، می‌خواهد همه ماجرای آن شب را شرح بدهد.

آقای عبادی زاده! می‌خواهم با دقت ماجرای آن شب را برای من و خواننده های روزنامه شرح بدهی.
باشد، این حرفها را که بزنم، برایم بد نمی شود؟

نه. بد آن اتفاقی بود که افتاد. شما هم که جریمه ات را پرداخته ای و زندانت را کشیده ای. فقط می‌خواهیم بفهمیم اصل ماجرا چه بود؟
راستش، غروب بود که من از سر کار برگشتم به خانه. خسته بودم. کارهای سر زمین زیاد بود و حسابی خسته ام کرده بود. ما هم کشاورزیم و هم مالدار(دامدار). گوسفندهایمان توی رمه است و دست چوپان. آن شب رمه، سی چهل کیلومتر پایین تر از روستا، نزدیک چاه موتوری بود که ما به آن می‌گوییم «چاه بهرامی». من تازه از سر کار به خانه برگشته بودم که چوپانها زنگ زدند. می‌گفتند یک حیوان وحشی نزدیک رمه است و همه گوسفند ها توی دشت پخش و پلا شده اند. زنگ زده بودند که من و چهار، پنج نفر دیگر که صاحب رمه بودیم، برویم کمک شان برای جمع کردن رمه. هوا داشت تاریک می‌شد. تا هوا روشن بود باید همه گوسفندها را جمع می‌کردیم وگر نه در تاریکی شب، سخت می‌شود رمه را جمع کرد.

من از قدیم تفنگ دارم. یک 5 تیر قدیمی. اینجا مرز است. حالا را نبینید که منطقه امنیت دارد. چند سال پیش از دست اشرار، آسایش نداشتیم. من برای حفظ زندگی و زن و بچه ام، اسلحه خریدم. اسلحه ام هم مجوز دارد. قرآنی(به قرآن قسم) تا حالا یک بار هم اسلحه ام را به طرف حیوانی نگرفته ام. این همه توی کشت و کارها خرگوش می‌بینم، حتی یک بار هم نشده که خرگوشی را بزنم. چرا حیوان زبان بسته ای را بکشم؟

آن شب اسلحه ام را هم برداشتم. چوپان ها گفتند حیوان وحشی به رمه زده خب من هم 5 تیرم را برداشتم. از روستای رباط تا چاه بهرامی، نیم ساعتی با موتور راه است. وقتی رسیدم که هوا تاریک شده بود. چوپان ها، گوسفندها را هی کرده بودند توی یک تلخ(آبگیر- استخر) که آب نداشت و خالی بود. دیوارهای تلخ بلند بود و می‌شد رمه را همانجا نگه داشت، اما هنوز نصف رمه توی دشت پخش بود. حیوان که به رمه نزدیک بشود، حتی اگر حمله هم نکند، گوسفندها می‌فهمند و وحشت می‌کنند. گوسفند هم که وحشت کند، نه سگ می‌تواند برش گرداند، نه چوپان.

چوپانها نگفتند چه حیوانی به گله زده؟ آنها ندیده بودند که این حیوان وحشی چیست؟
نه ندیده بودند. حیوان از یک شیار که رد تراکتور بوده، خودش را به رمه نزدیک کرده بود. چوپانها ندیده بودند. فقط دیده بودند حیوانی توی دشت است و رمه دارد پخش می‌شود. سگها به حیوان حمله کرده بودند.

اما دشت هموار است و راحت می‌شود اطراف را دید.
بله دشت هموار است، اما رمه ما 600 تا گوسفند دارد. می‌دانید وقتی 600 تا گوسفند توی دشت پخش می‌شوند، چطور می‌شود؟ دیگر نمی شود هیچ طرفی را درست دید. من قبلا چند باری را که گرگ به رمه زده، دیده ام. حیوان وحشی وقتی حمله می‌کند که سینه سپر جلو نمی آید. خف می‌کند(خمیده خمیده و پنهانی می‌آید) می‌تواند پشت هر گوسفندی، گرگ باشد. چیزی دیده نمی شود.

وقتی من رسیدم، هوا تاریک شده بود. سگها با حیوان درگیر شده بودند و فراری اش داده بودند. ما آن سال، چهار تا سگ داشتیم. چوپانها دیده بودند که حیوان وحشی چطور سگها را این طرف و آن طرف پرت می‌کند. معلوم بود که حیوان، خیلی قوی است. یکی از سگهای ما، چند روز گم بود. از چهار تا سگی که داشتیم، یکی شان خیلی گیرند(قوی و وحشی) بود. همان سگ حیوان را دنبال کرده بود و می‌دانست حیوان کجا رفته.
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
من با یکی از چوپانها دنبال سگ راه افتادیم. هوا تاریک بود و جایی را نمی شد دید. سگ جلو می‌رفت و ما هم دنبالش. چراغ قوه داشتیم و جلوی پای مان را می‌دیدیم. شاید هزار متری دویدیم که سگ ایستاد و شروع کرد به سر و صدا کردن. معلوم بود، حیوان همین نزدیکی است. اطراف ما هموار بود، هر چی چراغ قوه انداختیم، چیزی ندیدیم، اما سگ هی سر و صدا می‌کرد. باز چراغ قوه انداختیم و دیدم که چشمهای حیوان بالای دکل، برق می‌زند. به عمرم ندیده بودم که حیوانی از دکل بالا برود. حیوان رفته بالای بالای دکل. چشمهایش برق می‌زد.

باز هم نفهمیدی، چه حیوانی به رمه ات زده؟
نه. شب بود و فقط چشمهای حیوان برق می‌زد.

آقای عبادی زاده! قبول کن که می‌دانستی پلنگ است که به گله ات زده. خب وقتی از پای دکل چراغ قوه بیندازی، هر چقدر هم که هوا تاریک باشد، حتما حیوان دیده می‌شود. گرگ و کفتار که نمی توانند از جایی بالا بروند. من اقرار چوپانهایت را هم که در پرونده ات هست خوانده ام. آنها خودشان گفته اند که در روشنی روز، دیده اند که پلنگ به رمه زده.
قرآنی من تا قبل از آن، هیچ حیوانی را نزده بودم. نصف رمه گم بود. 90 تا از گوسفندها، هنوز توی دشت بودند. اگر به رمه می‌زد، بیچاره می‌شدیم. من فقط زدمش که برود.

یکی از چوپانهایت گفته وقتی با سگها حیوان را تعقیب می‌کرده، دیده که چطور پلنگ در اولین جستی که می‌زند تا 2 متری دکل، می‌پرد و از آن بالا می‌رود. شما ندیدی حیوان چطور از دکل برق بالا رفت؟
ندیدم. من وقتی رسیدم که حیوان تا نوک دکل بالا رفته بود. من فقط چشمهایش را دیدم که برق می‌زد. زدم. هر چی تیر داشتم زدم. یک بار هم که تفنگ نزد، گلن گدن کشیدم که ظاهرا فشنگی بیرون پریده بود. این همان فشنگی است که ماموران، صبح، پای دکل پیدا کرده بودند.
تفنگم، 5 تیر داشت که 4 تایش به حیوان خورده بود.

نماندی که ببینی چه می‌شود؟
نه نماندم. برگشتم که رمه را جمع و جور کنیم. آن شب تا چند ساعت، همه دشت اطراف را گشتیم تا گوسفندها را جمع کردیم. ما، مالداریم. مال مان، همه زندگی مان است. مجبوریم به خاطرش، هر کاری بکنیم.

اسم اداره حفاظت محیط زیست را تا حالا شنیده ای؟
نه تا قبل از این ماجرا، بعدش خب چرا. طرف شکایت از من، همین اداره محیط زیست بود.

چیزی از قوانین شکار می‌دانی؟
نه

اما شما اسلحه داشتی و برای اسلحه ات مجوز گرفته بودی، وقتی به شما مجوز می‌دادند، کسی چیزی از قوانین شکار، به شما نگفت؟
نه

گوسفندهایت بیمه بودند؟
بله. بیمه بودند.

خب بیمه که خسارتت را می‌داد. تازه اداره محیط زیست هم خسارت حمله حیوان وحشی به رمه ها را می‌پردازد.
نه آقا، فقط حرفش را می‌زنند. وقتی می‌خواهند پول بگیرند که حرفی نیست و راحت کارها انجام می‌شود، اما وقتی می‌خواهند پول بدهند، همه جوره شرط می‌گذارند. می‌گویند حیوان باید در جای مطمئنی نگهداری شود. خب وسط دشت، جای مطمئن کجاست؟ نمی شود که فرسخ به فرسخ، آغل زد برای حیوان. می‌گویند پلاک حیوان را بیاور. خب وقتی گرگ به گله می‌زند و گوسفندی را می‌برد، پلاکش را هم می‌برد. من از کجا پلاک بیاورم؟

کسی از رمه دارها، تا حالا از اداره حفاظت محیط زیست، خسارت گرفته؟
شاید یکی دو نفری گرفته باشند. کسی از این چیزها، خبر ندارد.

خب، پلنگ را زدی، گله را هم جمع کردی. بعد چی شد؟
آن شب که اتفاقی نیفتاد، بعداً معلوم شد، پلنگ همانجا روی دکل مرده. وقتی من زدمش، بالای بالای دکل بود. بعد مثل اینکه حیوان بی رمق شده و پایین افتاده بود، اما به میله های دکل گیر کرده بود.

خودت هم آمدی که حیوان را ببینی؟
نه. شلوغ شده بود. همه جا حرفش بود. مامورها آمده بودند. ترسیده بودم. رفتم سر کشت و کارهایمان و دیگر به روستا نیامدم.
سه ماه خودم را گم و گور کردم. اما خبر داشتم که از اداره آگاهی آمده اند و از خیلی ها بازجویی کرده اند. اصلا فکر نمی کردم، کار آن شبم این قدر دنباله داشته باشد. اسلحه ای را که از آن شلیک شده بود، شناسایی کرده بودند. می‌دانستند 5 تیر بوده. دنبالش می‌گشتند. آخرش خسته شدم، آمدم و خودم را معرفی کردم.

چطور شد که خودت را معرفی کردی؟
راستش شنیدم که همسایه مان را گرفته اند. دلم نیامد کس دیگری به خاطر کاری که من انجام داده ام، گرفتار شود. آمدم و خودم را معرفی کردم. دادگاهی شدم. 2 روز، رفتم زندان و یک میلیون و 600 هزار تومان جریمه دادم.

حالا پشیمان هستی که آن شب به پلنگ روی دکل شلیک کردی؟
چطور پشیمان نباشم؟ زندان رفته‌ام. جریمه داده‌ام. تازه خبرش همه جا پیچیده. مشهور شده‌ام. منی که حتی یک بار هم به عمرم شکار نکرده‌ام، معروف شده‌ام که حیوانی را، آن هم به این وضع، کشته‌ام. چطور پشیمان نباشم؟ ما، زندگی مان، زندگی مالداری است. کشاورزیم. کاری به این کارها نداریم. ما را چه به شکار؟

حسن احمدی فرد - قدس آنلاین

نظر
اخبار تربت جام : شایعاتی مبنی بر تخریب منبع آب تربت جام!
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۱/۱۰/۲۶ ۲۲:۲۴:۳۶ (1872 بار خوانده شده)

روزنامه خراسان - اعلمي: «منبع آب سيماني» شهرستان تربت جام سال هاست در دروازه ورودي شهر به عنوان نماد و يادگاري از تلاش نسل هاي پرتوان و سخت کوش مردمان اين شهر خودنمايي مي کند. متاسفانه زمزمه هايي به گوش مي رسد که حاکي است اين اثر به ياد ماندني در آستانه تخريب و ويراني قرار دارد. به گزارش خبرنگار ما اين منبع آب سيماني که بيش از ۷۰ سال قدمت داشته و مي تواند از جمله آثار باستاني ثبت شود، در ورودي شهر قرار گرفته است و اکنون در شهر شايعه شده که بنا به دلايلي توسط فرمانداري شهرستان تربت جام قرار است اين منبع سيماني تخريب شود. البته اين اقدام از فرماندار تربت جام که توجه ويژه اي به حفظ و نگهداري آثار باستاني دارد کمي بعيد به نظر مي رسد اما اگر قرار باشد اين زمزمه ها را جدي بگيريم آن گاه بايد بگوييم چرا با دست خود اين گونه تيشه به ريشه تمدن و فرهنگ خود مي زنيم؟ آيا جوابي براي آيندگان داريم؟

ادامه | 2 نظر
اخبار تربت جام : زلزله ۴ريشتري مناطقي از تربت جام را لرزاند
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۱/۱۰/۲۶ ۲:۰۰:۰۰ (956 بار خوانده شده)

روزنامه خراسان - حقدادي: زلزله روز گذشته مناطقي از تربت جام را لرزاند که مرکز اين زلزله ۱۸کيلومتري شمال شرق تربت جام گزارش شده است.

دبير شوراي هماهنگي بحران تربت جام با اعلام اين خبر به خراسان اظهار داشت: زلزله ۴ريشتري ساعت 1:40 بامداد روز گذشته مناطقي از روستاهاي تربت جام را لرزاند.

«امير ذاکري» افزود: اين زلزله روستاهاي شيرآباد، چشمه گل، نمک و فيروزکوه از توابع بخش مرکزي و روستاهاي سميع آباد، علي آباد، يادگار، صاحبداد،

ا...آباد و... (از توابع بخش «پايين جام») را در شهرستان تربت جام لرزاند.

وي تصريح کرد: پس از وقوع زلزله و اطلاع رساني بلافاصله دستگاه هاي عضو مديريت بحران در حالت آماده باش قرار گرفتند.

گروهي براي بررسي خسارات احتمالي به محل اعزام شدند که تاکنون چند مورد آسيب جزئي از جمله به ۱۰واحد مسکوني (بدون قرباني و مجروح) گزارش شده است.

در خور اشاره است اين زمين لرزه در نقاطي از صالح آباد نيز احساس شد.

نظر
اخبار تربت جام : 76سال زندگی با ساز - گفتگو با استاد نورمحمد درپور
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۱/۶/۱ ۲۰:۲۰:۰۰ (1091 بار خوانده شده)

استاد نورمحمد درپور یکی از پیشکسوتان موسیقی نواحی خراسان است که در سینه‌اش گنجینه‌ای از آواها و نواهای این منطقه را حفظ کرده‌است.
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
حسن احمدی فرد: «... این‌ها که من می‌خوانم همه الحان ذکر است. شما دوست دارید بگویید مقام پرش جل، مقام اشترخجو، مقام سبزه پری، مقام کبک دری، اما من می‌گویم همه این‌ها ذکر است....» حاج نورمحمد درپور به قول خودش هفتاد و چند سال است که دارد ذکر خدا را می‌خواند. می‌گوید: «در همه عمرم چیزی جز عرفان نخوانده‌ام.»

درپور 81 سال دارد و از 5 ساله گی همراه پدرش آواز می‌خوانده است. متولد یکی از روستاهای باخرز تایباد است اما سال‌هاست که در تربت جام در روستای «یادگار» مقیم شده است.
«... در باخرز کشت و کار داشتیم. خشک سالی شد. همراه پدر و مادرم آمدیم به جلگه جام و ماندگار شدیم»
حالا سال‌هاست که نورمحمد در روستای یادگار (علی خواجه) ساکن است و صدای ساز و آوازش هر صبح در این روستا طنین می‌اندازد: «... دوتار را خودم یاد گرفتم. آنقدر زدم تا یاد گرفتم. آواز را اما پیش چند تا از استادان قدیمی آموختم. ملا یاسین مریدار، ملا دادخدا، ملا عیسی کبودانی، استادانم بودند. هزاران بیت از حفظ دارم که همه و همه یاد خداست...»

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
استاد نورمحمد درپور 5 پسر دارد که سه تایشان آواز می‌خوانند و دو تایشان هم دوتار می‌زنند. درپور حتی در انتخاب نام فرزندانش هم ارادت خود را به رسول الله نشان داده است: «رسول الله، جان همه انبیا است. ما بنده‌های کم مقدار کی باشیم که از کمند عشق رسول الله سر بتابیم. اسم همه پسر‌هایم را «محمد» گذاشته‌ام. محمد فاروق، محمد قیوم، محمد حسین، محمد عبدالله و محمد امین»
گفتگو با این قلندر سر مست، بیشتر از آنکه خواندنی باشد، شنیدنی است. او هر جمله‌اش را با آوازی همراه می‌کند و زخمه‌ای به دوتارش می‌زند. آنچه در ادامه می‌خوانید، بخش‌هایی از صحبت‌های این پیشکسوت موسیقی مقامی است:


- حضرت رسول را در «طائف»، سنگ زدند، به قدری که حتی نعلین مبارکشان، خون آلود شد. در‌‌ همان حال، ایشان، در حق‌‌ همان اشقیا دعا می‌کردند که خدایا این‌ها نمی‌دانند، این‌ها را هدایت کن. ما اگر خود را پیرو آن رسول می‌دانیم باید در صفات آن حضرت شرکت کنیم. من که آواز می‌خوانم، مگر می‌توانم حرفی جز مدح و منقبت رسول الله بر زبان بیاورم.
(به آواز می‌خواند) غم را ز دل‌ها می‌برد روی دلارای نبی
خوش باد اینک در سرش افتاده سودای نبی

زینت دهی فردوس را بر وی چو بگذاری قدم
گل‌های جنت منفعل از رنگ سیمای نبی

ابروی او محراب دل، چشمان او نقاش جان
بی‌نرخ کرده مشک را زلف سمن سای نبی


- شعرهایی که من می‌خوانم مال کسانی است که نام و آوازه‌ای ندارند اما از عشق رسول الله مست بوده‌اند. من هر شعری را نمی‌خوانم. کلمه باید معنا داشته باشد و الا پوسته بی‌مغزی خواهد بود. این صدای دوتار هم نمکی است که باید توی غذا ریخته شود و الا مغز، کلام است و جان کلام، معنای آن است. عشق و عرفان است که به شعر‌ها رنگ می‌دهد، نه این صدای دوتار. مقام‌های موسیقی فقط درست شده‌اند تا شعر‌ها را شنیدنی کنند.


برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
- آدم باید به فنائیت برسد تا بتواند شعر عرفانی بگوید. هر شاعری نمی‌تواند از عرفان و معرفت دم بزند. همین شعر معراجنامه - که من می‌خوانم- شرح عرفانی معراج حضرت رسول (ص) است. چطور شاعری می‌تواند از معراج حضرت رسول (ص) بگوید اما خودش سوخته معرفت الهی نباشد:

(به آواز می‌خواند)‌ای ز قرص روی تو، ماه و خور درخشانی
وی ز عطر و بوی تو، رونق مسلمانی
کنده شد به نام تو، خاتم سلیمانی
سیل چشم تو برده، آهوی بیابانی
یوسف از جمال تو در کمال حیرانی

ای شه بلند القاب، نور کبریایی تو
در میانه خوبان، مهر با ضیایی تو
هم محب و محبوب حضرت خدایی تو
فخر سرور کونین، شاه انبیایی تو
خلعت تو شد لولاک، شد طفیل انسانی


- مقام «پرش جل» را از شکل پرواز جل گرفته‌اند. پرش جل (چکاوک)، ذکر است. جل با هر بال زدنش، خدا را یاد می‌کند. حالا کسی که از سر معرفت دنیا را می‌بیند، می‌گوید مقام «پرش جل»، ذکر باری تعالی است. کسی هم که نگاه دیگری دارد موسیقی را لهو و لعب می‌بیند. آدم است که به موسیقی جان می‌دهد. شما می‌توانید از انگور، شیرین‌ترین شهد‌ها را بسازید، می‌تواند با همین انگور شراب هم بسازید. پس چیزی که اصل است خود آدم است که می‌تواند موسیقی را به ذکر خدا تبدیل کند و می‌تواند با موسیقی، آتش جهنم را برای خودش بخرد.


-آدم، آه است و دم. «آه»، اگر بالا نیاید کار آدم تمام است. «دم»، اگر فرو نرود باز کار آدم تمام است. حالا ذات حق تعالی بین این «آه» و «دم»، به من و شما مهلت داده که «آدم» باشیم، آدمیت داشته باشیم. «آدمیت» را که یافتیم باید دنبال «بشریت» برویم. باید بشر بشویم. باید خلیفه حق تعالی در روی زمین بشویم. باید اخلاق پیدا کنیم. پیامبر اکرم (ص) آمد که اخلاق را به ما یاد بدهد. آدم اگر اخلاق نداشته باشد، دین ندارد. آدم باید در برابر همه موجودات عالم اخلاق داشته باشد. همانطور که نباید با زن و فرزندمان بد رفتاری کنیم، نباید مورچه‌ای که دارد روی زمین راه می‌رود را هم لگد کنیم. این یعنی اخلاق. خدا همین را از بشر می‌خواهد.

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
- یک وقتی به من گفتند بیا فلان مقدار وام بگیر، گفتم نمی‌خواهم. گفتند: برای چی؟ گفتم: شما‌‌ همان قدر که به من پول می‌دهید،‌‌ همان قدر از من می‌گیرید؟ گفتند: نه. یک مقداری بیشتر. گفتم برای همین این وام را نمی‌خواهم. برایشان مثال زدم که اگر 10 من شیر داشته باشید و یک قاشق ماست که در آن بریزید، چطور می‌شود؟ گفتند: همه آن شیر‌ها ماست می‌شود. گفتم: پس تمام است. من هم به خاطر‌‌ همان مبلغ بیشتر، آن وام را نمی‌خواهم.

منبع: خبرآنلاین.

نظر
اخبار تربت جام : تا پنجه‌هایم یاری کند ساز می‌زنم - گفتگو با استاد عسکریان
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۱/۶/۱ ۲۰:۰۹:۰۸ (1120 بار خوانده شده)

حسن احمدی فرد: ذوالفقار عسکری‌پو معروف به عسکریان متولد 1311 کاشمر و بزرگ شده تربت جام است. او چند سالی است که در محله «ساختمان» مشهد زندگی می‌کند. بسیاری از کارشناسان موسیقی نواحی ایران، تبحر این استاد پیسکسوت در اجراهای ظریف و سرعتی دوتار را بی‌نظیر می‌دانند. ذوالفقار عسکریان نوازنده چیره دست خراسانی می‌گوید که پشت در پشت نوازنده بوده‌اند و پدر و پدر بزرگش هم دوتار می‌زده‌اند.
آنچه در ادامه می‌خوانید بخش‌هایی از گفت و گوی مفصل ما با این استاد موسیقی مقامی است:

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
- ما پشت در پشت نوازنده بوده‌ایم. پدر و پدربزرگم هم دوتار می‌زدند. البته دوتارهای آن موقع با دوتارهای امروزی خیلی فرق می‌کرد. آن وقت‌ها صدای دوتار، صدای بمی بود، جرس نبود. طنین نداشت. سیم دوتار‌ها، آن وقت‌ها، نخ ابریشم بود. سیم فلزی که آن زمان نبود. پرده‌ها را هم با زه تابیده گوسفند یعنی‌‌ همان روده گوسفند می‌بستیم. برای همین، دوتارهای آن موقع صدای رسایی نداشت. بعد‌ها که سیم فلزی آمد، من اولین کسی بودم که سیم فلزی روی دوتارم بستم. آن اوائل، سیم‌ها، مسی بود که مثلا برای تلفن و کارهای مشابه آن استفاده می‌شد. ما آن سیم‌ها را روی دوتار می‌بستیم. آن سیم‌ها، ناخن آدم را می‌انداخت. اذیت می‌شدم. بعد‌ها هم که سیم فلزی مخصوص آمد و کار را برای همه راحت کرد. حالا پرده‌ها را هم به جای روده گوسفند با سیم‌های پلاستیکی نازک می‌بندیم. بقیه قسمت‌های دو تار،‌‌ همان است که بود. کاسه‌اش از چوب درخت توت است و دسته‌اش از چوب زرد آلو و گاهی هم عناب. چون هم سفت‌تر است هم زیبا‌تر. خرک‌های قدیم که سیم را روی دوتار نگه می‌داشتند، چوبی بود، حالا که ابزار تراش آمده، از استخوان یا شاخ حیوانات استفاده می‌شود. البته هنوز هم خیلی‌ها در تربت جام از خرک چوبی استفاده می‌کنند.

- ما اصالتا کاشمری هستیم. من از سال‌های کودکی با پدرم به تربت جام آمدیم. مثل شیخ احمد جام. شیخ احمد هم در نامق کوه سرخ کاشمر به دنیا آمد و بعد‌ها برای ریاضت کشیدن به کوه‌های تربت جام آمد و ماندگار شد. من هم ماندگار شدم. همین جا زن گرفتم و خلاصه تربت جامی شدم.

- پدرم اجازه نمی‌داد به دوتارش دست بزنم. می‌گفت خرابش می‌کنی. اسبش و دوتارش، خیلی برایش عزیز بود. اما من هر طور بود یاد گرفتم. آن قدر دوتار زدم تا یاد گرفتم. بزرگ‌تر که شدم یک دوتار کوچکی برای خودم دست و پا کردم و با آن دوتار، همیشه همراه پدرم، دوتار می‌زدم. هر جا او می‌فت و می‌زد من هم با‌‌ همان دوتار می‌رفتم و می‌زدم.

- پدرم همه عمرش را دوتار زده بود. آخر عمری دوتار را کنار گذاشت. گفت توبه کرده‌ام. چند ماه بعد هم به رحمت خدا رفت. اما من تا زنده‌ام نمی‌خواهم دوتار را زمین بگذارم. تا پنجه‌هایم یاری می‌کند و چشم‌هایم سو دارد، می‌خواهم دوتار بزنم. دوتار، آدم را به خدا می‌رساند.

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
- از‌‌ همان سالهای جوانی، دلم می‌خواست با دوتارم بتوانم همه مقام‌ها را بزنم. مقام ترکی و کردی را می‌شنیدم که پرده بندی‌های دوتار تربت جام، خوب در نمی‌آمد. آمدم و پرده‌های دوتار را آن جوری که دلم می‌خواست بستم. الان 50 سال است که پرده بندی دوتار من، با همه دوتاری‌ها فرق می‌کند. دوتار تربت جام، 8 پرده دارد، دوتار ذوالفقار، 17 پرده. برای همین است که من می‌توانم مقام‌ها را با همه جزئیاتشان اجرا کنم. درستش هم همین است. مطمئنم که دوتار تربت جام در گذشته پرده‌های بیشتری داشته، اما هر چه زمان گذشته، بخشی از مقام‌ها فراموش شده و دوتاری‌ها دیده‌اند، بعضی پرده‌ها به کارشان نمی‌آید، برای همین از روی دوتارشان باز کرده‌اند. با هر پرده‌ای که باز شده، بخشی از مقام‌ها از بین رفته است. من دوتارم 17 پرده دارد. با همین دوتار، هم می‌توانم مقام اشترخجو از موسیقی تربت جام را بزنم و هم مقام درنای موسیقی شمال خراسان. هم شاختایی هم کبک زری. من که سواد ندارم اما یک بار از قول آقای جاوید شنیدم که جایی گفته بود ذوالفقار پرده‌های تنبور را که در کتاب فارابی بوده، دوباره زنده کرده. من که نمی‌دانم این‌ها یعنی چی اما احساس کردم این طوری، دوتارم بهتر می‌شود.


- «ابراهیم خان» در سرحدات قوچان، یاغی بود. 7 سال دولتی‌ها دنباش بودند. بعد‌ها به «حاج حسین آقای ملک» پناهنده شد و امان نامه گرفت و شد پیشکار حاج حسین. صاحب کار زمین‌های کشاورزی حاج حسین شد. ابراهیم خان، عاشق دوتار بود. خودش هم استاد بود. هر جا دوتاری به نامی پیدا می‌شد، ابراهیم خان دعوتش می‌کرد تا با هم رقابت کنند و اگر برنده می‌شد، دوتار نوازنده مه‌مان را به نشانه قدرت از او می‌گرفت. قرار هم گذاشته بود که اگر نوازنده‌ای بتواند بهتر از او دوتار بزند، ابراهیم خان دوتار خودش را به او بدهد. ابراهیم خان دوتار خیلی‌ها را گرفته بود، کسی هم جرات نمی‌کرد، معترضش بشود.
من جوان بودم که به اتفاق پدرم به دعوت ابراهیم خان، به قوچان رفتم. شب با ابراهیم خان، نشستیم به دوتار زدن. هر چه او زد من هم زدم. هر مقامی زد، همراهی کردم. بعد من مقام‌هایی زدم که او نتوانست بزند.‌‌ همان شب، ابراهیم خان، اسبش را و دوتارش را به من داد و به پدرم سفارش کرد که قدر مرا بداند. پدرم خدا بیامرز، حسابی ترسیده بود. می‌گفت ابراهیم خان حتما به خاطر باختش، دودمان ما را به باد می‌دهد. اصرار کرد که دوتار و اسب ابراهیم خان را به او پس بدهم. دوتار و اسبش را پس دادم و شبانه از قوچان فرار کردیم.


- دوتارهای زیادی تا به حال داشته‌ام اما این دوتاری را که الان دارم و همه جا همراهم است، 40 سال پیش «جهانگیر» برایم ساخت. آن وقت‌ها دو تا سازنده دوتار داشتیم که ساز‌هایشان به نام بود. یکی‌اش همین «جهانگیر» بود و دیگر «کل ممد خوردی». چندتای دیگر هم بودند البته. مثل خدابیامرز «علی جمعه»، «بابای ناصر» و «پرویز زحمتکش». بعد‌ها «حسنقلی رضوانی» هم آمد که خداوکیلی دوتارش از لحاظ زیبایی بی‌نظیر بود و نقش‌های حساب شده‌ای روی کاسه و دسته می‌انداخت و خودش هم دوتار زنی بلد نبود.جهانگیر، این دوتاری را که الان دارم اول برای من ساخت. البته بعد‌ها چند دست چرخید و دوباره به دست خودم رسید. من هم دوتار را دوباره به جهانگیر دادم تا برایم نقش کند. یعنی این خط و نقش‌های روی کاسه و دسته را حک کند. از آن وقت این دوتار شد؛ دوتار مخصوص ذوالفقار.

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
- دوتاری حتما باید از خودش هم چیزهایی بسازد و داشته‌های موسیقی اضافه کند و الا چه فایده دارد که‌‌ همان داشته‌های قبل را هی تکرار کنیم؟ من هم کارهایی کرده‌ام که تا پیش از من هیچ دوتاری نمی‌کرده. دیگر دوتاری‌ها هم باید همین کار را بکنند.

- قرار بود من در یک کاستی برای محمدرضا شجریان دوتار بزنم که قسمت حاج قربان شد. در تالار وحدت برنامه داشتم که آمدند گفتند آقای شجریان آمده و سراغ تو را می‌گیرد. رفتم و ایشان را دیدم. آقای شجریان به من گفت پس این ذوالفقاری که می‌گویند تویی هستی. گفتم: در خدمتم. گفت می‌خواهم یک کاست با هم پر کنیم. گفت فلان قدر هم پول می‌دهم. گفتم پول نمی‌خواهم همین که با هم اجرا می‌کنیم، برای من افتخار است. گفت بیا خانه من که پای کوه است. گفت من هر روز تا سر کوه می‌روم و وقتی گرم شدم شروع می‌کنم به خواندن. خلاصه قرار شد، کار مشترکی با ایشان انجام بدهم؛ اما آن چند روز، مسوولان جشنواره‌ای که من را دعوت کرده بودند، اجازه ندادند کاری بیرون از برنامه انجام بدهم. بعد‌ها هم که دیگر آقای شجریان را ندیدم تا شنیدم کاستش را با حاج قربان پر کرده است.

- من روش پنجه زنی‌ام با دوتاری‌های دیگر فرق می‌کند. حالا البته خیلی‌ها در تربت جام، کاشمر، تایباد، خواف و باخرز، به سبک ذوالفقار دوتار می‌زنند. خیلی‌ها هم که حالا دیگر برای خودشان استاد شده‌اند، به همین روش، اجرا می‌کنند. از جمله دو تا پسر‌هایم «محسن» و «مرتضی». کسان دیگری هم هستند مثل «غفور محمدزاده»، «محمد طاهری»، «علی درافشان» و...

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.
- اینکه کسی بشود ذوالفقار، یک شبه اتفاق نمی‌افتد. من مورد لطف خدا بودم و هستم و این دوتارزنی، موهبتی است که خدا به من عطا کرده. البته خودم هم خیلی زحمت کشیدم. این شیرینی نوازی، داده خداست. وقتی کسی برای خریدن دوتار به سراغم می‌آید و من با سازی که می‌خوام به آن‌ها بفروشم، ساز می‌زنم، می‌گوید استاد تو اگر قاشق هم دست بگیری، می‌توانی مقام‌های مختلفی را با آن اجرا کنی. خب این لطف خدا است دیگر.

- در تربت جام، هفت هشت تا خواننده نامی داریم که من با هر کدام از آن‌ها هفت، هشت تا نوار پر کرده‌ام. یعنی اگر هر کدام حداقل 20 ساعت خوانده باشند و من دوتار زده باشم، می‌شود 160 ساعت نوار. باید اسم من را توی کتاب‌ها بنویسند (با خنده).

منبع: خبرآنلاین.

نظر
اخبار تربت جام : برای استاد عبدالله سرور احمدی
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۱/۴/۲۶ ۱۱:۵۲:۲۵ (887 بار خوانده شده)

همشهری‌آنلاین - سید ابوالحسن مختاباد:
اول: وقتی بزرگی همانند استاد سید حسن کسایی دار فانی را وداع گوید، طبیعی است، مرگ هر فردی دیگری از جمله استاد سرور احمدی، یکی از ستون‌های موسیقی نواحی ایران و خراسان، چندان به چشم نیاید و به حاشیه برگزار شود.

جز یادداشتی که محمدرضا درویشی با اجمال و اختصار درباره درگذشت او نوشت تقریبا دیگر نشریات و سایت‌ها مرگ او را در سکوت برگزار کردند و یا نوشتند که استاد بزرگ دوتارنواز خراسان درگذشت. اگر مرگ ولی رحیمی، حسین سمندری را طبیعی و بر اثر کهولت سن بدانیم، مرگ غلامعلی نی نواز و عبدالله سرور احمدی به دلیل کوتاهی‌های ما رخ داد. این که می‌گویم ما منظور هم من روزنامه نگار است، هم خود استاد سرور احمدی و فرزندان و خانواده‌اش، هم آن مسئول دولتی و اداره کل ارشاد و حوزه هنری شهرستان مربوطه و هم خانه موسیقی که به پشتکار هیئت مدیره محترم و مدیرعامل خستگی ناپذیرش تمامی شعبات شهرستانش عملا تعطیل و متوقف شده‌­اند. یک چکاپ کامل در چند سال قبل می‌توانست کلیت ماجرا را دگرگون کند و حداقل شاهد زیست هنرمندانه این گوهر بی‌بدیل دوتارنوازی منطقه تربت جام باشیم. جا دارد که این روزها که وزیر محترم بهداشت از چکاپ کامل و رایگان ما روزنامه نگاران سخن گفت، وزیر ارشاد و بهداشت به یک تفاهمی برسند و برخی از نهادهای هنری و ادارات کل را موظف سازند تا از هنرمندانی در چنین سطحی حداقل یک چکاپی بگیرند.

خبر مرگ سرور احمدی را همانند همیشه هوشنگ جاوید داد. هر بار که او تماس می گیرد منتظر خبری ناگوارم و این بار هم جدای از دوره‌های قبل نبود. خلاصه و صریح و البته با کلامی که تاثر و غمگینی از آن می‌بارید گفت عبدالله سرور احمدی هم فوت کرد. ابتدا خیلی تعجب کردم فکر کردم او هم همانند غلامعلی نی نواز پشت ماشینی بی دنده و ترمز نشسته و چپ کرده، اما گفت که به دلیل بیماری درگذشت. اطلاعاتی هم داد که روز بعد یکی از شاگردان استاد سرور احمدی تماس گرفت و آن را تصحیح کرد.

دوم: دو ماه قبل و به گفته علی مرادخانی که به جز موزه موسیقی عملا مسئولیتی ندارد، اما همچنان محل مراجعه اهل موسیقی است، او به موزه آمد؛ سر و مر و گنده. نیم ساعتی گپ و گفتی داشتند و سازی هم زد و سری به احمدعلی وفایی در زیر زمین موزه و رفت.

همه چیز در زمانی 20 روزه اتفاق افتاد (10 تا29 خرداد)، از روزی که به گفته فرزند گرامیشان، سعید که خود دوتار نوازی چیره دست است، استاد احساس سردرد شدیدی می‌کند و به بیمارستان می‌رود و عکس و اسکن و ام آر آی تا زمانی که پزشک به آنها می‌گوید کار تمام است. دو تومور بدخیم سال‌ها بود که در سر استاد لانه کرده بودند و او بی خبر از همه جا به کار سازسازی و نوازندگی مشغول بود و این تومورهای خوش خیم رشد کردند و اندک اندک بدخیم شدند و باز رشد کردند و نه استاد متوجه بود و نه خانواده و فرزندان تا روزی که هجومی همه جانبه را به جسم و جان این چهره مصمصم دوتارنوازی جاری کرد، کار به بیمارستان و شیمی درمانی هم نکشید، چرا که سرطان به قدری رمق استاد را ستانده بود که نایی برای تحمل مشقات شیمی درمانی نداشت. در نهایت در روز 29 خرداد و هنگامی که در آمبولانس و از بیمارستانی در مشهد به منطقه تربت جام می‌رفت در میانه راه جان سپرد.

سوم: اگر چه در جشنواره‌های مختلف موسیقی فجر و نواحی کارهای استاد سرور احمدی را از نزدیک می‌دیدم ،اما به گمانم در جشنواره آخر موسیقی نواحی بود که در یکی از اتاق‌های هتل گواشیر کرمان به سراغش رفتم. برخلاف دیگر هنرمندان که مدام می‌نالیدند او عزت نفس داشت، شاید کارمندی سازمان آب و سازسازی و البته حشر و نشر با چهره‌هایی چون زنده یاد سید عباس معارف و علی بیانی این خصلت را در او تقویت کرده بود. ار کار و زندگی‌اش گفت و این که مقامات و گوشه‌ها و اصولا دوتار نوازی را از مادر مرحومش یاد گرفته بود و البته بعدها مروج سبک نوازندگی و دوتار نوازی نظر محمد سلیمانی شد.

گفت که سال‌های میانی دهه هفتاد با همکاری انجمن موسیقی ایران آموزش دوتار را در چند کاست ویدئویی برای موسسه رسانه‌های تصویری انجام داد. موسسه رسانه‌ها به تعهدش عمل کرد و هزینه نوازندگی و اجرا را داد، اما انجمن موسیقی نه. چند سال نوازندگی و اعتراض آنها هم به جایی نرسید و چیزی دستشان را نگرفت. شاید همان بلایی را که در دوره‌ای سر مرحوم وهدانی و ردیفش آوردند که 6 سال معطلش کردند، این بار در هیئتی دیگر بر سر استاد سرور احمدی آوردند.

ساز را به دست گرفت، سازی که نامش را قلندر گذاشته بود، روی تخت چهارزانو نشست و بی تکلف برایمان نواخت. استوار و محکم. در نوازندگی صاحب سبک بود و ذهنش دریایی از گوشه‌ها و نغمات موسیقی منطقه بود چنانکه دوست سال‌های اخیرم، هوشنگ سامانی در خاطره‌ای از او گفته است که نزدیک به 120 گوشه از نغمات منطقه خود را در حفظ داشت، در حالی که نغمات به گوش رسیده، بیش از 20 نغمه هم نیست. درک عمیقش از گوشه‌ها و موسیقی منطقه او را به درجه‌ای از استادی رسانده بود که خود برخی از گوشه‌ها را توسعه داد و به ابداع چند گوشه تازه دست یازید. علاوه بر آن سازنده‌ای چیره دست بود.سید علی میرفتاح می‌گفت که یکی از سازهایش را از طریق زنده یاد سید عباس معارف خریداری کرده بود. همه این توانایی‌ها اما در ایستکاه مرگ دچار توقف شد. مرگی که اگر همه ما اندکی هوشیاری داشتیم، شاید حداقل 10 تا 15 سالی به تاخیر می‌افتاد. یادش گرامی باد.

نظر
اخبار تربت جام : عبداله سرور احمدي دوتار نواز برجسته ایران درگذشت
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۱/۳/۳۰ ۱۲:۴۱:۰۸ (1053 بار خوانده شده)

با كمال تأثر و تألم درگذشت استاد مسلم دوتار نوازي ايران عبداله سرور احمدي را به عموم مردم تسليت عرض مي نماييم. به گزارش خبرگزاري هاي خبرآنلاين و همشهري آنلاين و خراسان عبدالله سرور احمدی، دو تار نواز نامدار منطقه تربت جام و یکی از ستون‌های موسیقی این منطقه که ساز قلندرش نمادی از موسیقی نواحی ایران بود، صبح دوشنبه 29 خرداد در سالروز مبعث پيامبر در تربت جام درگذشت. هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی نواحی ضمن اعلام این خبر به همشهری‌آنلاین گفت: استاد سرور احمدی به دلیل توموری در بدنش مورد عمل جراحی قرار گرفت ،اما جسمش توان این عمل را نداشت و دل به دیار باقی داد. وي از جمله چهره‌های برجسته موسیقی منطقه تربت ‌جام بود و نقشی تعیین ‌کننده در معرفی موسیقی این منطقه به جامعه موسیقی ایفا کرد. شاید بتوان گفت که او استاندارد موسیقی‌ دوتار نوازی و خنیاگری در این منطقه به شمار می‌رفت که همه‌گاه شان فرهنگی کارش رانگه می‌‌داشت و اصیل‌ترین نغمه‌ها را می‌نواخت. او متولد سال 1328 و کارمند بازنشسته وزارت نیرو (سازمان آب) بود. استاد سروراحمدی از سال 69 تا 71 سه سال پی در پی در جشنواره موسیقی فجر به عنوان چهره برتر شناخته شد و بعد از آن به کسوت مشاور هیأت داوران این جشنواره در آمد. از عبدالله سروراحمدی 4 پسر و 3 دختر باقی مانده که همگی دستی در نواختن دوتار دارند. پیکر این استاد برجسته موسیقی مقامی امروز سه شنبه ساعت 10 به سمت قبرستان بهشت محمديه تربت جام تشییع شده و به خاک سپرده خواهد شد. سايت تربت جام اين ضايعه جانكاه را به خانواده ايشان و مردم تربت جام و كليه هنرمندان تسليت عرض نموده، علو درجات را براي آن مرحوم آرزو مي نمايد.

ادامه | 1 نظر
اخبار تربت جام : هجوم «گيتار» به «دوتار» در پايتخت موسيقي مقامي
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۱/۳/۲۲ ۱۲:۰۷:۱۱ (712 بار خوانده شده)

تربت جام از زمان هاي قديم تاکنون به عنوان يکي از قطب هاي فرهنگي در خراسان بزرگ و کشور مطرح بود. اين برجستگي بيشتر در عرصه موسيقي مقامي(ويژه اين منطقه) خود را نمايان کرده است، اين موسيقي با ويژگي منحصر به فرد به ويژه در بخش موسيقي و آواز و با هنرنمايي بزرگاني چون مولا جمشيدي، حاج لطف ا... هزاره، حسين جوهريان، ياسين مريدار و در گذشته بزرگان ديگري همچون ذوالفقار عسگريان، غلامعلي پورعطايي، غلامحسين غفاري، نورمحمد درپور و فاروق کياني (در عرصه بازي هاي آييني) و... به اين جايگاه رفيع رسيده است. اما متاسفانه امروز شاهد هجوم موسيقي غير ايراني به موسيقي ملي هستيم و گيتار دارد جاي دوتار را مي گيرد.

خبرنگار ما در تربت جام براي شناسايي ظرفيت هاي پايتخت موسيقي مقامي و همچنين کمبودها پاي صحبت هاي استاد غلامحسين غفاري يکي از معروف ترين استادان اين حوزه و اين ديار نشست. اين هنرمند اهل روستاي احمدآباد صولت است و هم اکنون با تمام سختي ها و ناملايمات در اين عرصه مشغول به فعاليت مي باشد.« استاد غلامحسين غفاري» تاکنون در کشورهايي نظير فرانسه، سوئيس، هلند، بلژيک و ترکمنستان اجراي برنامه داشته و تاکنون مقام اول در بخش محلي در هفتمين و دهمين جشنواره موسيقي فجر، کسب مقام اول در پانزدهمين جشنواره توليدات صدا و سيما( يادواره سال پيامبر اعظم(ص)) و چندين مقام گروهي اول تا سوم در جشنواره هاي مختلف فجر، دفاع مقدس و ضامن آهو را کسب کرده است...
اوج و فرود دو تارنوازي

استاد غفاري در ابتدا درباره وضعيت دو تارنوازي در تربت جام مي گويد: به نظرمن سال ۶۷ را بايد سال انقلاب دوتار در تربت جام ناميد، چون قبلاً «گروه» اصلا به شکل امروزي نه تنهادر تربت جام بلکه در جنوب و جنوب شرقي خراسان هم وجود نداشت و حقير گروه نوازي را در تربت جام در سال ۶۷ کليد زدم و دراولين حرکت، گروهي به نام «شيداي شيخ جام» را تشکيل دادم. گروه نوازي هم بعد از آن در شهرستان و دو تارنوازي هم به شکل گروهي در بين جوانان گسترش پيدا کرد.

تهاجم فرهنگي در موسيقي
استاد غفاري سپس مي گويد: تهاجم فرهنگي اطراف ما را فرا گرفته است و علت اين که گاهي من از صدا و سيما گلايه دارم اين است که اکنون تهاجم فرهنگي در همه عرصه هاي هنري وجود دارد و وقتي تهاجم فرهنگي روي لباس جوانان ما و وضعيت ظاهري جوانان ما اثر مي گذارد، روي موسيقي هم صددرصد اثر خواهد گذاشت. چه خوب است صدا و سيما بيايد نوازندگي دوتار را نشان دهد. جوانان ما آن را بشنوند. مدت ۲ سال است در تربت جام آموزشگاه موسيقي داير شده و مسئول اين آموزشگاه هم از اين وضعيت گلايه مند است و مي گويد: در تربت جام که شهر دوتاراست جوانان دسته دسته براي آموزش «گيتار» ثبت نام مي کنند! متاسفانه دوتار ما خيلي کمرنگ شده است وعلت آن هم اين است که تهاجم فرهنگي روي جوانان ما اثر گذاشته است که امروز آن ها به جاي ساز سنتي دنبال آموزش گيتار هستند آن هم درتربت جام و اين، بسيارنگران کننده و يکي از دردهاي ما هنرمندان است.

پاپ جايگزين موسيقي مقامي شده است
اين هنرمند تربت جامي حضور موسيقي مقامي را در جشنواره فجر هم کمرنگ ذکر مي کند و مي گويد: در حال حاضر موسيقي مقامي محلي حتي در سطح کشور هم خيلي کمرنگ شده است اکنون در جشنواره فجر موسيقي پاپ جايگزين موسيقي مقامي شده است و حتي در سريال ها هم ديگر شنيده نمي شود.

در جشنواره ها به عنوان مهمان هم خيلي کم از نوازندگان موسيقي مقامي دعوت مي شود و حتي مدت ۳ سال است که به جشنواره فجر هم دعوت نمي شويم و اگر هم مي شويم خيلي کمرنگ حضور داريم.

درمسابقات هنري هم موسيقي پاپ را جايگزين موسيقي مقامي کردند و جوايزي در سطح بالا به هنرمندان و نوازندگان موسيقي پاپ مي دهند که واقعاً فاجعه است و انتظار داريم که هنر بومي هر منطقه حفظ شود.

بعد از مرگ، هنرمند را ياد مي کنند!
وي همچنين افزود: بارها گفتم در هر هنري نه تنها موسيقي بلکه در نقاشي، گرافيک، تئاتر، خياطي و... هنر ما سه ثلث است دوثلث آن معنوي و يک ثلث آن معاش و مادي. هنرمند ما اگر معاش نداشته باشد هنر را نمي تواند دقيق اجرا کند. چون فکري براي او باقي نمي ماند که خواسته باشد هنر را اجرا کند. وقتي معاش او تامين شد، موسيقي را هم تکميل مي کند. من حدود ۳۵ سال است که در صحنه هنر هستم درست است که ما عاشق مردم، عاشق ميهن و عاشق مسئولان کشورمان هستيم اما از برخي گلايه دارم که ما هنرمندان را دارند فراموش مي کنند وموقعي ما را ياد مي کنند که در قيد حيات نيستيم. همچون استاد سمندري و استاد ني نواز.

تا هستم اي عزيز نداني که کيستم
روزي سراغ من آيي که نيستم

متوليان بايد در زنده بودن ما را فراموش نکنند. من خودم با اين همه سابقه هنري هنوز خانه ندارم و مستاجرهستم و حتي مغازه ام هم استيجاري است، در صورتي که يک اتاق ۸×۳ لوح تقدير و ديپلم افتخار دارم اما حتي براي کسب و کار مغازه نداشتم. به کار در يک دکه تن دادم تا از اين طريق امرار معاش کنم. متاسفانه شهرداري همين دکه را هم از داخل شهر به آخر خيابان جامي انتقال داد!! آيا جايي براي دکه من هنرمند با اين همه سابقه کار هنري در داخل شهر نبود؟ آيا اين حرکت ها حمايت از هنرمند است؟ با وجود اين همه بي توجهي هنوز در صحنه هستيم چون عشق به مردم داريم. فکر نمي کنم در سراسر کشور عزيزمان بيش از تعداد ۲ هزار هنرمند نامي داشته باشيم، تامين معيشت اين تعداد هنرمند مگر چقدر هزينه دارد؟ در همين تربت جام وقتي که استاد سمندري فوت کرد يک بنر بسيار بزرگ براي او چاپ کردند، چاپ کردن اين بنر بعد از فوت براي هنرمند چه فايده اي دارد؟ با اين وضعيت اگر ما به زانو در آييم وقتي آيندگان وضعيت ما را مشاهده مي کنند جرات نمي کنند با وجود علاقه اي که دارند وارد کار هنري شوند.

تربت جام، محروم از امکانات فرهنگي است
استاد غلامحسين غفاري در مورد نبود امکانات فرهنگي در تربت جام نيز مي گويد: تربت جام به عنوان پايتخت موسيقي مقامي خراسان، هنوز از داشتن يک سالن براي برگزاري جشنواره ها محروم مي باشد. سال گذشته کنگره ملي مفاخر در اين شهرستان برگزار شد اما به علت نبود محلي در شان برگزاري اين کنگره، به ناچار مراسم را در سالن تربيت آموزش و پرورش برگزار کردند. در صورتي که اکنون حدود ۳ سال است که در مورد ساخت پژوهشکده موسيقي در تربت جام زمزمه هايي به گوش مي رسد و با وجود اين که ساخت پژوهشکده مصوب هم شده ولي هنوز عملي نشده است و از ساخت آن خبري نيست. اين در حالي است که ساخت مجتمع فرهنگي - هنري براي تربت جام که مدت ۳ سال از زمان تصويبش مي گذرد، هنوز عملي نشده است و اکنون در تربت جام حتي مکاني نداريم که هنرمندان در آن به اجراي هنر بپردازند ...


منبع: روزنامه خراسان

نظر
اخبار تربت جام : استاد غلامحسین سمندری دوتار نواز چیره دست کشور درگذشت
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۱/۱/۴ ۲۰:۵۰:۰۰ (976 بار خوانده شده)

استاد حسین سمندری، دوتارنواز شرق خراسان درگذشت و خانه موسیقی این ضایعه را به جامعه هنری ایران تسلیت گفت.

حسین سمندری در سال 1311 در شهرستان باخرز تایباد متولد و از هشت سالگی با موسیقی آشنا شد. وی از نخستین چهره های موسیقی نواحی ایران بود که برای اجرا به خارج از کشور رفت و در طول زندگی خود در جشنواره های مختلف داخلی و خارجی شرکت کرد و مقام هایی را نیز کسب کرد.

استاد حسین سمندری که زنده یاد اخوان ثالث در شعری از او و نوازندگی‌اش با عنوان خون پاش و نغمه ریز یاد کرده بود و سال 86 با استاد جلال ذوالفنون کنسرتی مشترک برگزار کرد، هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی نواحی ایران که بعد از انقلاب سهمی اصلی در معرفی او به جامعه موسیقی داشت ضمن اعلام این خبر به همشهری آنلاین گفت: ایشان از مدت‌ها قبل بیماری قلبی داشتند و متاسفانه و به رغم تلاش‌های پزشکان از دست رفت.

جاوید درباره جایگاه استاد سمندری گفت: او تنها کسی بود که دوتار هفت پرده و نه پرده را در منطقه خراسان می‌نواخت و از سوی دیگر روی موسیقی کردهای شمال خراسان کار کرده بود و حاصلش نغمه‌ای بود به نام کردی که به نام خود او ثبت و ضبط شد. او از سمندری به عنون استاد بدون جانشین نام برد.

به گزارش همشهری آنلاین مرحوم اخوان ثالث بعد از آن که شنید استاد سمندری هنگام نواختن ساز، دست و پنجه‌اش زخمی شد، اما همچنان به ساز زدن ادامه داد برایش شعری سرود و از او به عنوان نوازنده‌ خون پاش و نغمه ریز یاد کرد که بعدها همین عنوان برای آلبومی به کار رفت که محمد زهرایی، مدیر نشر کارنامه از استاد سمندری و نواخته‌هایش ثبت کرد و برای انتشار در اختیار انتشارات دارینوش قرار داد.

نکته جالب توجه همزمانی فوت استاد سمندری با فوت استاد ذوالفنون است. این دو استاد نامدار موسیقی در سال 86 در کنسرتی مشترک با عنوان همنوازان صلح در سالن میلاد تهران شرکت کردند و شاید او را بتوان تنها نوازنده موسیقی نواحی ایران به شمار اورد که در یک کنسرت مشترک در صحنه با یک استاد نوازنده موسیقی سنتی همراه شد. مرحوم استاد 'حسین سمندری' عصر پنجشنبه سوم فروردین ماه جاری در سن 80 سالگی بر اثر سكته مغزی دارفانی را وداع گفت.

به همه مردم ایران و تربت جام و علی الخصوص مردم باخرز و اقوام و دوستان این بزرگوار درگذشت ایشان را تسلیت می گوییم. روحش شاد.

نظر
اخبار تربت جام : سال نو مبارک!
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۰/۱۲/۲۹ ۲۲:۲۵:۰۹ (794 بار خوانده شده)

با آرزوی سالی خوش به همراه شادمانی و سلامتی در کنار خانواده و عزیزانتان. سال 1391 مبارک.

ادامه | 1 نظر
اخبار تربت جام : قسمت قرآن کریم به روز شد؛ متن کامل سوره های قرآن به همراه ترجمه فارسی و تلاوت 20 استاد برتر ترتیل و قرائت دنیا
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۰/۱۲/۲۳ ۵:۴۰:۵۲ (890 بار خوانده شده)

پس از صرف ساعت ها وقت خداوند را شاکریم که توانستیم قسمت "قرآن کریم" سایت تربت جام را تکمیل تر نماییم. از جمله امکانات افزوده شده به این قسمت می توان به متن تمامی سوره های قرآن به همراه ترجمه فارسی آن و توانایی گوش دادن به آن سوره با صوت 20 قاری برتر دنیا از جمله اساتیدی چون عبدالباسط, منشاوی, سدیس, حذیفی, شاطری, سعدالغامدی, شریم, محسنی, محمدجبریل, مشاری راشد العفاسی و ... اشاره نمود. شما می توانید از قسمت قرآن کریم از این امکانات استفاده نمایید. طلب دعای خیر از شما عزیزان داریم.

ومن الله التوفیق.

نظر
اخبار تربت جام : اداي احترام شهر وحدت به مفاخر تربت جام
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۰/۸/۲۹ ۳:۲۰:۰۰ (1419 بار خوانده شده)

تربت جام را مي توان خاستگاه بسياري از مشاهير عرفان، علم و ادب ايران زمين، شهري سرشار از عالمان و زاهداني دانست که از ديرباز پرچم علم و عرفان و پژوهش را در اين زاد و بوم به اهتزاز درآورده اند.

علما و عارفاني که تفکراتشان همچون بحري متلاطم و عظمت فکرشان چون آسماني بي انتها بود. عارفاني چون «شيخ الاسلام احمد جامي» براي هميشه بر تارک عرفان اين ديار کهن مي درخشد، «شيخ ابوذر بوزگاني» و «شيخ ابوالوفايي» که آوازه علمش شهره آفاق گشته و محصول علمش درس دانشگاهيان دنياي غرب شد. «عبدالرحمن جامي» نويسنده و دانشمند و عارف نام آور قرن نهم، بزرگترين استاد سخن بعد از عهد حافظ، «داد علي» شاعر نام آشناي جام که شعر نابش ورد زبان هر عاشقي گشته است، «دکتر محمد کوثري» پزشک دلسوز و دردمند که دستان توانايش مرهم درد هر دردمندي بود و علما و دانشمندان معاصر چون «آيت ا... توسلي» و «مرحوم قاضي محمد نعيم جامي الاحمدي» که در دوران خفقان ستم شاهي به ترويج معارف اسلامي و پاشيدن بذر وحدت و يکدلي و صميميت کوشيدند و از همه مهم تر شهداي والا مقامي که از هويت و حقانيت اين سرزمين دفاع نموده اند؛ فرهنگ سازاني که اسلام را شريعت خود ساخته و آزادگي را طريقت خود. آنان که در اين سرزمين پرورش يافته و خون پاکشان در دفاع از اسلام و انقلاب، زمين را گلگون کرد. البته خاک تربت جام آن قدر عالم و فرزانه در دامن پرمهر خود پرورانيده که بسياري از آنان مجهول و ناشناخته مانده اند. برگزاري همايش معرفي ملي مفاخر تربت جام کوششي به منظور شناساندن و معرفي اين انسان هاي بزرگ وارسته به مردم است....

گزارش رويدادهاي نخستين روز اولين کنگره ملي بزرگداشت مفاخر تربت جام
نخستين کنگره ملي مفاخر تربت جام با قرائت پيام دکتر حداد عادل و با حضور حجت الاسلام محمدي قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، استاندار خراسان رضوي و مديران کل استان خراسان رضوي با شرکت فرهيختگان، دانشمندان، ائمه جمعه، فرمانداران، مديران کل و جمع زيادي از اساتيد برجسته کشوري و استاني در محل سالن تربيت تربت جام آغاز شد.

ادامه | 21206 کلمه در ادامه متن | نظر
اخبار تربت جام : رشد صعودي اجاره بها و کمبود منزل اجاره اي در تربت جام
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۰/۸/۱۱ ۱۸:۳۷:۱۵ (1452 بار خوانده شده)

کمبود مسکن يکي از عمده مشکلات مردم تربت جام و خصوصا جواناني است که قصد تشکيل خانواده را دارند. متأسفانه اکنون متقاضيان منازل اجاره اي به هر بنگاهي که مراجعه مي کنند يا با کلمه «نه» مواجه مي شوند يا با قيمت هاي سرسام آور. از اين روست که اجاره نشين ها که اغلب از اقشار کم درآمد هستند در اين شهرستان با مشکلات عديده اي روبه رو مي باشند.

قيمت مسکن توسط مالک تعيين مي شود
مديرعامل شرکت خدماتي ژنده پيل در گفت و گو با خراسان از کمبود شديد مسکن در تربت جام خبر داده و مي گويد: در تربت جام کمبود مسکن به شدت احساس مي شود و اگر نسبت به ميزان درآمد مردم سنجيده شود اجاره مسکن بالاتر از قيمت معقول مي باشد و با وجود اين که تربت جام داراي صنف بنگاه داران مي باشد ولي هيچگاه نمي تواند بر روي اماکن مردم قيمت گذاري کند، چون اين مالک است که قيمت را تعيين مي کند مستأجر هم بنا به دلايل خاص خودش مجبور است در اين مسکن سکني گزيند و در حال حاضر به لحاظ اين که در برخي از روستاهاي اطراف شهرستان مراکز آموزشي بالاتري وجود ندارد، خانواده ها براي ادامه تحصيل فرزندان خود مي بايستي به تربت جام مراجعه کنند و به همين دليل هر ساله به تعداد متقاضيان مسکن افزوده مي شود در صورتي که تعداد مسکن ثابت است. «ناصر اسحاقي ايل بيگي» در ادامه گفت: در تربت جام هنوز مسکن مهر به مردم تحويل داده نشده است تا کمي از مشکلات کمبود مسکن از روي دوش مردم برداشته شود و از لحاظ خريد و فروش هم بازار کاملا راکد مي باشد و ثباتي در قيمت مسکن ديده نمي شود. چون تعدادي از افراد به علت گرفتاري هايي که دارند مجبور به فروش مسکن خود به قيمت زير في کارشناس هستند ولي تعداد ديگري که توان و درآمدي دارند داراي چندين منزل هستند و برخي واسطه ها هم کارشان ساخت و ساز و فروش مي باشد به دليل همين اوضاع هيچ گونه ثباتي در قيمت ها احساس نمي شود. وي همچنين دليل اين که چرا ساخت و ساز کمتري توسط مردم در تربت جام صورت مي گيرد دريافت هزينه هاي سنگين شهرداري را يکي از دلايل عنوان کرد و گفت: يکي از دلايلي که مردم زياد راغب به ساخت و ساز مسکن نمي باشند اخذ هزينه هاي سنگين از سوي شهرداري مي باشد که موانعي براي رونق ساخت و ساز را سر راه مردم گذاشته است و مردم هم از اين موضوع سخت گله مند هستند چون شهرداري بهاي پروانه ساخت و خدمات را بالا برده است و مردم توان پرداخت اين هزينه ها را ندارند و ساخت و ساز به آن صورت که لازم است در يک شهرستان صورت گيرد، انجام نمي شود.

ادامه | 12945 کلمه در ادامه متن | نظر
اخبار تربت جام : آغاز ماه مبارك رمضان
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۰/۵/۱۰ ۲:۵۹:۰۴ (1233 بار خوانده شده)

شروع ماه مهماني خدا، رمضان مبارك باد.
ما را نيز در دعاهاي سحرگاهان و شامگاهانتان شريك كنيد.

نظر
اخبار تربت جام : يک شهر، يک اورژانس و يک آمبولانس
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۰/۳/۲۴ ۱:۳۰:۰۰ (1798 بار خوانده شده)

امکانات و تجهيزات اورژانس ۱۱۵ تربت جام توان رسيدگي به دو حادثه هم زمان را ندارد: به دنبال اعتراض شهروندان و تماس هاي مکرر آن ها با خبرنگار روزنامه خراسان مبني بر خدمت رساني نکردن به موقع اورژانس۱۱۵ در هنگام بروز حوادث در سطح شهر وحومه براي پيگيري موضوع و انعکاس کمبودها و نارسايي هاي اين بخش و انتقال آن به مسئولان مربوطه با تماس تلفني و هماهنگي قبلي به مرکز اورژانس رفتم. هنگام ورود به ساختمان مرکز اورژانس با در بسته و قفل شده روبه رو شدم. بعد از تماس تلفني، يکي از کارکنان داخل مرکز در را باز کرد و به داخل مرکز دعوت شدم. به وي گفتم براي مصاحبه هماهنگ کرده ام چرا مسئول مرکز در محل حضور ندارد که با تماس تلفني بعد از مدتي سرپرست مرکز در محل کارش حاضر شد. از سرپرست مرکز اورژانس خواستم به سوال هاي ما درباره خدمت رساني مرکز اورژانس پاسخ دهد که در همين هنگام چندين تماس تلفني با مرکز انجام گرفت. گويا از آن طرف مسئولان شبکه از قبيل مسئول حراست، مسئول بيمارستان سجاديه و مسئول کارگزيني به وي ابلاغ کردند که شما حق مصاحبه با خبرنگار را نداريد. بهادري مسئول اورژانس ۱۱۵ در پي اين تماس هاي تلفني در پاسخ به ما گفت: طبق ضوابط و چارچوب هاي اداري من اجازه مصاحبه با خبرنگار ندارم و شما بايد با دکتر موحد رئيس بيمارستان سجاديه هماهنگ کنيد تا به من اجازه مصاحبه داده شود. وقتي با آقاي دکتر موحد تلفني تماس حاصل شد وي نيز اجازه مصاحبه به مسئول اورژانس را نداد. اين در حالي است که در جلسات شوراي اداري فرماندار و همچنين نماينده شهرستان اعلام مي کردند که هر موقع خبرنگار به سراغتان آمد اطلاعات و اخبار را در اختيارشان قرار دهيد.

پس از يک ساعت تماس تلفني با مسئولان امر نتيجه آن شد که با حضور در دفتر رئيس شبکه بهداشت و درمان، وي به سوال هاي ما درباره اورژانس پاسخ دهد.اورژانس شهري تربت جام داراي هشت نفر کارمند است که از اين تعداد ۳نفر نيروي طرح و ۵نفر نيروي رسمي، پيماني است. يکي از کارکنان اورژانس گفت: کليه خدمات توسط تکنسين ها انجام مي شود در حالي که يک نيروي تکنسين هيچ گونه اختياري در قبال درمان ندارد و بايد با پزشک هماهنگ شود. وي به خدمت رساني رايگان مرکز۱۱۵ اشاره کرد و با توجه به آگاهي نداشتن مردم از خدمات اورژانس۱۱۵ افزود: متاسفانه مردم آگاهي کافي از وظايف اداري۱۱۵ ندارند. شهروندان براي انتقال اموات و خيلي از بيماري هايي که در حيطه خدمات ما نيست با مرکز اورژانس۱۱۵ تماس مي گيرند، حتي در برخي موارد که به تاکسي تلفني دسترسي پيدا نمي کنند، با اين مرکز تماس مي گيرند! يکي ديگر از کارکنان مرکز مي گويد: اين پايگاه با در اختيار داشتن يک دستگاه آمبولانس هر نيم ساعت امکان رسيدگي به يک حادثه را دارد که بين ۸تا۱۰ دقيقه ملزم است به محل حادثه برسد.يکي از مسائلي که باعث مي شودآمبولانس با تاخير به محل حادثه برسد، وجود آيلندهاي ترافيکي، آدرس هاي نادرست و نبود آمبولانس به اندازه کافي است که اين موضوع ايجاد پايگاه دوم فوريت هاي پزشکي را امري ضروري مي سازد.مرکز۱۱۵ با نظارت شبکه بهداشت و درمان و داشتن دو خط تلفن آزاد به شماره ۱۱۵ در يک برهه از زمان امکان پاسخ گويي به دو خط را داراست و همه مکالمات ضبط مي شود.با وجود حضوردوساعته هيچ گونه اطلاعاتي از مرکز۱۱۵ که بايد تحت دستور مسئولان امر انجام شود، ارائه نشد و با وجود همه تلاش ها و پي گيري هاي لازم هيچ يک از عوامل اورژانس در تهيه گزارش همکاري لازم را نکردند.

کمبود اورژانس و کادر درماني
طبق هماهنگي قبلي به سراغ رئيس شبکه بهداشت و درمان شهرستان تربت جام رفتم. وي در باره تجهيزات مرکز اورژانس۱۱۵ اين شهر گفت: با توجه به جمعيت ۱۶۰هزار نفري شهري، مرکز فوريت هاي پزشکي اين شهر شامل يک دستگاه آمبولانس، کمک هاي اوليه با فوريت هاي پزشکي، تکنسين بيهوشي و پرستاري است. دکتر ميرزايي افزود: تعدادي مرکز اورژانس در شهرستان تربت جام فعال است که ۲مرکز در شهر تربت جام و صالح آباد و بقيه در روستاهاي کاريزنو سميع آباد و نعتو صالح آباد به عنوان مراکز جاده اي با فواصل ۴۵کيلومتري ارائه خدمات مي دهد. وي اضافه کرد: تعداد نيروها در هر شيفت کاري ۳نفر هستند که به عنوان تلفنچي و راننده و نيروي کمکي فعاليت مي کنند.دکتر ميرزايي در پاسخ به چگونگي خدمت رساني براي وقايع هم زمان بيان کرد: با توجه به امکانات موجود در مراکز امکان رسيدگي به دو حادثه در يک موقعيت زماني وجود ندارد و با توجه به شاخصه ها و مولفه ها اگر تعداد مراجعان در ۲۴ ساعت بيش از ۸ مورد باشد ضرورت احداث پايگاه دوم قابل اجراست.وي همچنين با اشاره به کمبود پايگاه جاده اي در مسير دو راهي روستاي بني تاک به آزاد ده گفت: در بحث اعتبار بخشي به مرکز ۱۱۵، بني تاک نياز مبرمي به احداث پايگاه ۱۱۵ دارد که اين مسئله در صورت تأمين اعتبار از سوي دانشکده علوم پزشکي مشهد، حل مي شود.

به سازي بيمارستان طالقاني
دکتر ميرزايي درباره به سازي بيمارستان طالقاني گفت: از سال ۱۳۸۶ عمليات اجرايي به سازي بيمارستان طالقاني شروع و تاکنون بيش از ۵۰۰ ميليون تومان اعتبار هزينه شده است و براي تکميل تجهيزات پزشکي به يک ميليارد و ۴۰۰ ميليون تومان اعتبار نياز است. دکتر ميرزايي افزود: با توجه به کاهش ۲۰ درصدي اعتبارات وزارت بهداشت در سال جاري هيچ گونه اعتباري براي پروژه هاي به سازي تاکنون اختصاص نيافته است. وي با توجه به وضعيت درماني بيمارستان سجاديه تربت جام گفت: با گذشت ۹ سال از راه اندازي اين بيمارستان، هنوز چارت تشکيلاتي آن کامل نشده و با کمبود متخصص و جراح زنان و کمبود پزشک عمومي و راديولوژي و قلب و نداشتن متخصص جراح مغز و اعصاب مواجه است.

کمبود داروخانه شبانه روزي
دکتر ميرزايي درباره کمبود داروخانه شبانه روزي گفت: براي راه اندازي دومين مرکز داروخانه شبانه روزي تلاش هايي شده است اما به مرحله قطعي نرسيده ايم، هر چند موافقت استان گرفته شده اما متقاضي در بخش خصوصي هنوز معرفي نشده است. وي اضافه کرد: به منظور رفع اين مشکل شهروندان، براي اولين داوطلب تأسيس داروخانه، به شرط شبانه روزي مجوز صادر مي شود.رئيس شوراي بخش صالح آباد درباره احداث نشدن اورژانس ۱۱۵ بين راهي تربت جام به صالح آباد و آزاد ده گفت: فاصله ۹۵ کيلومتري تربت جام- صالح آباد و آزاد ده فاقد اورژانس ۱۱۵ مي باشد. خوافي افزود: با توجه به تردد بيش از حد وسايل نقليه سبک و سنگين، صعب العبور و کوهستاني بودن جاده و يخ بندان و برف گير بودن جاده در زمستان راه اندازي اورژانس ۱۱۵ در اين مسير الزامي است به ويژه اين که در بهار و تابستان که فصل گردشگري است مسافران زيادي براي تفريح و گذراندن اوقات فراغت به اين منطقه سفر مي کنند. وي اضافه کرد: در صورت وقوع حوادث ناگوار در اين مسير، مصدومان و مجروحان به وسيله وانت بار و يا بعضا با تراکتور به بيمارستان سجاد تربت جام انتقال مي يابند.
منبع: روزنامه خراسان.

ادامه | 1 نظر
اخبار تربت جام : سال نو مبارک!
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۰/۱/۱ ۶:۰۳:۲۰ (1342 بار خوانده شده)

باز هم یک سال دیگر از عمر گذشت و سال جدیدی رسید....
سال خوبی برای شما و خانواده تان آرزومندیم.

نظر
اخبار تربت جام : برگزیدگان دهمين جشنواره موسيقي مقامي و بازي هاي آييني تربت جام
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۸۹/۱۲/۲۰ ۶:۱۰:۰۰ (2160 بار خوانده شده)

به نقل از کانون هنرمندان تربت جام جشنوراه موسیقی مقامی و بازیهای آیینی تربت جام در تاریخ 15و 16و 17 اسفند ماه در تربت جام برگزار شد. در بخش بازیهای آئینی 10 گروه به اجرای هنر پرداختند هیئت داوران آقایان 1-احمد معطر جامی 2-حاج حسن قرائی 3-ابراهبم حافظ دوست 4-عثمان محرمی 5- غلامعلی دلپذیر بدلیل امتیازات یکسان و نزدیک گروهها همه گروهها را به عنوان گروه برتر انتخاب نموده و از هر گروه یک نفر را به عنوان بازیکن برتر انتخاب نمودند که به شرح ذیل می باشند:

1- آقای مهدی مهدی زاده از گروه یاقوت جام
2- آقای حسین محجمدیان از گروه نوای دلپذیر
3- آقای سلیمان دوستکام از گروه مریدان شیخ جام
4- آقای حسین قرائی از گروه امید جام
5- آقای ایمان ضربی از گروه پیام عرفان جام
6- آقای حسین پور رحمتی از گروه کیان جام
7- آقای اسماعیل میردادپور از گروه ابوالفای بوزجانی
8- آقای امید علی ملکی از گروه یاران شیخ جام .

در بخش موسیقی مقامی ضمن تشکر از هیئت داوران آقایان استاد غلامحسین غفاری و استاد اسفندیار تخم کار و آقای رضا بصیر گروههای برتر به شرخ ذیل اعلام میگردد:

در بخش بزرگسالان
گروه اول:شیدای شیخ جام به سرپرستی استاد غلامحسین غفاری . گروه دوم : گروه اتحاد جام به سرپرستی عثمان محرمی
تک خوانان برتر :1- آقای فاروق برنا 2-علیرضا یعقوبی 3-امین برنا

در بخش جوانان
تک نوازان برتر :1-رستم بهادری 2-محمد یعقوبی نزاد3-وهاب اسدی

در بخش نوجوانان
1-سلمان سلمان طاهری خواننده برتر 2-مهران احترامی همخوان برتر 3- مهدی قاسم زاده همخوان برتر

گروه نوازی نوجوانان در بخش خواهران
دبستان اسیه به سرپرستی زهرا موستوفی

گروه جوانان خواهران
گروه غمخواران جام به سرپرستی پیمان غمحوار احمدی

تک نواز برتر در بخش دف برادران آقای میلاد قاسم زاده و در بخش خواهران کمال احمدی
پدیده جشنواره آقای محمد داوری .

نظر
اخبار تربت جام : آغاز دهمين جشنواره موسيقي مقامي و بازي هاي آييني تربت جام
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۸۹/۱۲/۱۸ ۱۰:۴۰:۰۰ (1732 بار خوانده شده)

روزنامه خراسان - دهمين جشنواره ۳ روزه موسيقي مقامي و بازي هاي آييني با محوريت منقبت خواني، نعت خواني به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و همکاري کانون هنرمندان و شوراي موسيقي با حضور بزرگان موسيقي مقامي گروه هاي هنري در دو مکان سالن ورزشي وحدت و مجتمع فرهنگي و هنري ولايت تربت جام آغاز شد.

رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي تربت جام در مراسم افتتاحيه جشنواره با تشريح اهداف برگزاري دهمين جشنواره موسيقي مقامي و بازي هاي آييني گفت: اين جشنواره با شرکت ۶ گروه و بازي هاي آييني نيز با حضور ۱۰ گروه به مدت ۳ روز به رقابت مي پردازند.

ايازي افزود: در اين جشنواره پيش کسوتان موسيقي مقامي از جمله استاد نورمحمد درپور، حسينعلي پروانه، کريم کريمي، غلام حسين غفاري، عبدالرئوف برنا، محمد زينتي، عزيزاحمدي و مرادعلي سالاراحمدي منقبت خواني و حمديه خواني اجرا کردند. وي همچنين گفت: هنرمندان رستم بهادري، فاروق برنا، امين برنا، وهاب اسدي و محمد يعقوب نژاد نيز با اجراي تک نوازي و تک خواني به رقابت مي پردازند. ايازي عنوان کرد: مراسم اختتاميه جشنواره امشب با اعلام گروه هاي برتر توسط هيئت داوران برگزار مي شود.

ادامه | 2 نظر
اخبار تربت جام : ذخیره سازی 20ساله ی آب در تربت جام
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۸۹/۱۲/۱۷ ۸:۳۵:۲۰ (1485 بار خوانده شده)

مدیرامور آب وفاضلاب تربت جام گفت : با اجرای سه فاز تامین ،ذخیره سازی آب و آبرسانی در تربت جام نیاز آب این شهرستان تا 20سال آینده تامین شده است .

هادی جنیدی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با اعلام این خبر افزود : با ذخیره سازی و بهره برداری از 12 حلقه چاه و یک مخزن به گنجایش 20هزارویک مخزن دیگربه ظرفیت دو هزارمتر مکعب وهمچنین ایجاد 17 کیلومتر خط انتقال آب با صرف اعتبار75 میلیارد ریال ، این شهرستان نه تنها توانسته نیاز کنونی خود را برطرف کند بلکه برای 20سال آینده نیزمصرف این شهرستان تامین شده است .

وی ضریب آبرسانی در این شهر را مطلوب ارزیابی کرد واظهار داشت : 11پروژه در مدت 3 ماه در تربت جام اجرا میشود که این طرح ها شامل ایجاد شبکه ی آبرسانی وفاضلاب در مسکن مهر و تکمیل آنها در دیگر مناطق شهرهای نیل شهر ،صالح آباد ونصر آباد است.

جنیدی همچنین با اشاره به اخذ مصوبه ی تامین آب صالح آباد از سد دوستی تصریح کرد : صالح آباد با فاصله ی 50 کیلومتری نزدیک ترین شهر به سد دوستی است که طی مصوبه ای نیاز آبی 20 لیتر در ثانیه ی این شهرستان قرار است از این سد تامین شود .

نظر
اخبار تربت جام : یاد آوری مجدد: جشنواره بين المللي اينترنتي و شركت دو فيلم تربت جامي در آن
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۸۹/۱۲/۱۴ ۹:۱۲:۵۷ (1034 بار خوانده شده)

مدتی پیش خبری مبنی بر شرکت دو فیلم تربت جامی در جشنواره بین المللی اینترنتی در سایت قرار دادیم. با خبر شدیم که فیلم نوائی هم اکنون در رتبه سوم بهترین فبلم های جشنواره قرار گرفته است که برای تثبیت این مقام باید تا خرداد ماه سال آینده بتواند در صدر باقی بماند.
چنانچه تا بحال به این آدرس سر نزده اید لطفاً با مراجعه و مشاهده این کلیپ و در صورت امکان ارسال رأی به آن این فیلم تربت جامی را به موفقیت برسانید.
با سپاس از همه آنها که دلشان برای تربت جام و فرهنگ تربت جام می تپد.

مشاهده كليپ نوایی در سايت cultureunplugged.com
مشاهده كليپ ژنده پیل در سايت cultureunplugged.com

نظر
اخبار تربت جام : مشهد، تربت جام و فريمان همچنان با خشکسالي شديد مواجه است
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۸۹/۱۱/۲۹ ۵:۳۰:۴۵ (1339 بار خوانده شده)

روزنامه خراسان - دامنه بروز پديده خشکسالي نه تنها در استان کمتر نشده بلکه هر سال بر شدت آن افزوده مي شود و اين امر منابع آبي استان را تحت تاثير قرار مي دهد، کارشناسان آب منطقه اي خراسان رضوي اگر چه بارش هاي سال زراعي امسال را عادي پيش بيني مي کنند، اما آمار ارائه شده درباره کاهش بارش و آب سدهاي استان نگران کننده است و متاسفانه به علت کاهش روزهاي يخبندان در فصل زمستان از ۹۶ روز به حدود ۳۰ روز در سال و کاهش بارش برف ناشي از افزايش 2.5 درجه سانتي گرادي دما هر سال از ميزان آب رودخانه ها کاسته مي شود و رودخانه هاي بهاري که روزهاي زيادي پر آب بودند هم اکنون بدون آب شده اند. به سراغ کارشناسان آب منطقه اي خراسان رضوي رفته و وضعيت منابع آبي و بارش هاي جوي استان را مورد بررسي قرار داده ايم.

اقتصاد گزارش مدير دفتر مطالعات پايه منابع آب استان خراسان رضوي گفت: از لحاظ بارش نزولات جوي شهرستان هاي مشهد، تربت جام و فريمان با خشکسالي بسيار شديد مواجهند.

مهندس سيدعلي حسيني افزود: اين وضعيت در شهرستان هاي سرخس، نيشابور، بخش جنگل و رشتخوار خشکسالي ضعيف و در شهرستان هاي تايباد و گناباد خشکسالي متوسط و بقيه شهرستان هاي استان بارش باران در آن ها به طور نرمال گزارش شده است.

وي با اشاره به وجود ۱۷۶ ايستگاه باران سنجي و ۱۵ايستگاه باران سنجي مبنا که بارش نزولات جوي را روزانه در استان ثبت مي کنند، گفت: از ابتداي سال زراعي جاري تاکنون در استان به طور متوسط 60.7 ميلي متر بارش گزارش شده که در بين ۱۵ ايستگاه باران سنجي شهرستان قوچان با 82.5 ميلي متر بيشترين و گناباد با ۲۵ميلي متر کمترين بارندگي را داشته اند که نسبت به سال گذشته ۲۹درصد کاهش نشان مي دهد. وي متوسط ۳۰ساله را در همين دوره تا ۲۴بهمن ماه امسال 91.4 ميلي متر ذکر کرد و گفت: بارش نزولات جوي در سال جاري در بلندمدت با کاهش 33.6 درصدي همراه است.

مهندس حسيني افزود: براساس شاخص استاندارد (SPI) ميزان بارندگي در حوزه ۶ايستگاه باران سنجي خراسان رضوي در وضعيت نرمال و ۵ايستگاه در شرايط خشکسالي ضعيف و بقيه در وضعيت خشکسالي شديد و متوسط قرار دارند.

وي اضافه کرد: پيش بيني حاکي از آن است که تا پايان سال جاري و ابتداي سال ۹۰ متوسط بارش در استان به سمت عادي شدن باشد. وي از کاهش بارش برف در سال جاري خبر داد و افزود: ضريب بارش برف به شدت پايين آمده و ذخيره برف در حوزه هاي آبخيز کم است و نگرانيم که رودخانه ها در فصل بهار کم آب باشد.

وي بارش هاي بهاري را به صورت رگبار اعلام کرد و افزود: اين نوع بارش فرصت کافي براي نفوذ به زمين ندارد. مهندس حسيني با بيان اين که خراسان رضوي در منطقه خشک و نيمه خشک واقع شده است، گفت: در استان به لحاظ دوري از مراکز رطوبتي و درياها دريافت رطوبت خيلي کم است و ما ناگزيريم با اين شرايط سازگار شويم. وي به تحليل آمار بلند مدت بارندگي استان اشاره کرد و افزود: خشکسالي طولاني حتي در گذشته تکرار شده و شرايط بدتري هم در شهر مشهد حکم فرما بوده است.

وي ادامه داد: ولي دلايلي وجود دارد که شرايط خشکسالي در حال حاضر بيشتر خودش را نمايان کرده است. وي تصريح کرد: بخشي از اين امر ناشي از رشد جمعيت نسبت به دهه هاي قبل است و بر اثر خشکسالي سرانه آب کاهش يافته که مشکلات را افزايش مي دهد. وي از افزايش دما در ۴۰ سال اخير خبر داد و افزود: در حال حاضر دماي هوا بيش از 2.5 درجه سانتي گراد در متوسط سالانه افزايش يافته است و اين امر به شدت تلفات و نياز آبي را افزايش مي دهد. وي به کاهش بارش برف در استان اشاره کرد و افزود:ماندگاري برف در حوزه هاي آبخيز و ذوب تدريجي آن و افزايش آب رودخانه هاي بهاري تاثيرگذار است و باعث تقويت آبخوان ها خواهد شد که اين امر در عمل اتفاق نمي افتد. وي اضافه کرد: طول دوره يخبندان هم قبلا در ايستگاه مشهد ۹۶ روز بوده ولي در حال حاضر به کمتر از ۳۰روز کاهش يافته است و چاه هاي کشاورزي هم به جاي خاموشي حتي در ماه هاي سرد سال هم روشن هستند. وي گفت: مولفه هاي موجود حاکي از آن است که در آينده اين نوع تنش هاي جوي و اقليمي بيشتر خواهد بود. به گفته وي ۶۴ درصد بارش هاي استان را جبهه هاي مديترانه اي تشکيل مي دهد، بارش هاي اين جبهه پس از طي حدود ۲هزار کيلومتر اغلب در نقاط ديگر تخليه مي شود.

وضعيت سدها

مدير دفتر بهره برداري و نگه داري از تاسيسات آب خراسان رضوي هم به ذخاير آبي سدهاي استان اشاره کرد و گفت: از مجموعه ۲۴سد بزرگ مخزني استان ۱۵سد جزو سدهاي بزرگ محسوب مي‌شوند.

مهندس محمداسماعيل شکرالهي افزود: از مجموع يک ميليارد و ۵۰۰ ميليون مترمکعب ذخيره آب ۱۵ سد استان، حجم موجود ۸۷۵ ميليون مترمکعب معادل ۵۸درصد ذخاير مخازن است.وي گفت: سالانه ۸۳۰ ميليون مترمکعب از آب رودخانه ها را در اين ۱۵سد ذخيره مي کنيم و از اين ميزان در حال حاضر ۸۷۵ ميليون مترمکعب ذخيره کرده ايم اين در حالي است که سال قبل اين رقم ۹۵۰ ميليون مترمکعب بوده و ۵درصد کاهش نشان مي دهد.

وي اضافه کرد: ميزان آب ورودي از ابتداي سال آبي تاکنون در ۱۵ سد بزرگ استان ۱۵ميليون و ۵۲۰هزار مترمکعب بوده است و تا هفته گذشته ۶۰۰هزار مترمکعب را به آب شرب و ۱۶۰ هزار مترمکعب به آب کشاورزي و ۱۰هزار مترمکعب به ساير مصارف اختصاص يافته و در مجموع۷۷۰هزار مترمکعب از ۱۷تا ۲۳ بهمن ماه خروجي آب در ۱۵ سد استان بوده است.مهندس شکرالهي با اشاره به سددوستي به عنوان بزرگ ترين سدمخزني استان گفت: اين سد ۹۰ درصد حجم فعلي ذخاير آبي استان را پوشش مي دهد و در حال حاضر اين سد ۶۵ درصد ذخيره آب دارد که اين رقم سال قبل 71.5 درصد بوده است.

وي رقم متوسط ذخيره آب را در ۴ سال گذشته نسبت به امسال ۱۲۵ درصد بيشتر اعلام کرد و افزود: با اين احتساب رقم متوسط اين ذخيره در ۴ سال گذشته ۲۵ درصد رشد داشته ولي نسبت به سال گذشته کاهش نشان مي دهد.

وي گفت: سال قبل در اين ايام ۸۹۳ ميليون مترمکعب ذخيره آب در سددوستي داشتيم ولي در حال حاضر ۸۲۳ ميليون مترمکعب گزارش شده است. وي يادآور شد: از ابتداي سال آبي امسال تاکنون برآورد آب در ۱۵ سد استان حدود ۳۸ ميليون مترمکعب و از اين ميزان ۲۶ ميليون مترمکعب مربوط به رودخانه هريرود بوده است.وي به تعداد سدهاي در دست احداث در استان اشاره کرد و افزود: سد درونگر درگز و سد ارداک چناران و سد تربت جام تا اوايل سال ۹۰ آبگيري مي شوند و همچنين دو سد قره تيکان،چهچهه و بار هم در حال احداث هستند و احتمالا تا پايان سال ۹۱ يا سال ۹۲ به بهره برداري خواهند رسيد.وي گفت: به طور کلي ۷۵درصد برداشت آب از منابع زيرزميني و ۲۵درصد هم از منابع سطحي است. وي اذعان داشت: براي حفظ و بهبود منابع آب زيرزميني تعدادي از چاه هاي آب دشت سرخس خاموش شده است و آب مورد نياز از سددوستي تامين مي شود.مهندس حسيني مدير دفتر مطالعات پايه منابع آب استان در پايان افزود: در خراسان رضوي ۳۳دشت ممنوعه و بحراني است و در ۳ دشت آب دربند، گنبدلي و کلات برداشت آب آزاد اعلام شده که آب اين دشت ها هم يا به لحاظ کيفيت محدوديت دارد و يا توجيه اقتصادي ندارد.مهندس حسيني گفت: بخش عمده برداشت از منابع زيرزميني در ۶ دشت اصلي استان مانند مشهد، نيشابور، سبزوار، تربت حيدريه و تربت جام است و بيشترين مشکلات فرونشست دشت ها و کاهش آب منابع زيرزميني هم در اين مناطق است. به گفته وي ادامه روند فعلي به شدت نگران کننده است و در ۱۰ سال آينده در اغلب دشت ها به لحاظ کاهش و کيفيت آب دچار چالش جدي خواهيم بود.

نظر
اخبار تربت جام : نماينده مردم تايباد و تربت جام در مجلس: به زودی تحولي عظيم در بخش اقتصادی منطقه و استان مشاهده خواهيم كرد
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۸۹/۱۱/۸ ۴:۳۴:۰۹ (1404 بار خوانده شده)

نماينده مردم تربت جام، تايباد و باخزر در مجلس شوراي اسلامي گفت: بعد از پيگيري ها سرانجام منطقه ويژه اقتصادي دوغارون تايباد به تصويب شوراي نگهبان رسيد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) - منطقه خراسان، غلامرضا اسداللهي در بازديد از روستاهاي محروم بخش مركزي شهرستان تايباد با اعلام اين مطلب گفت: با توجه به پتانسيل‌ هاي موجود در منطقه دوغارون و تصويب آن در مجلس شوراي اسلامي، هيات دولت و دو هفته پيش در شوراي نگهبان، به زودی تحولي عظيم در بخش اقتصادی منطقه و استان مشاهده خواهيم كرد.

وي افتتاح غريب الوقوع منطقه ويژه اقتصادي را اعلام كرد وافزود: كارهاي زيادي براي زير ساخت هاي منطقه ويژه اقتصادي از جمله ساخت انباري با زير بناي 20 هزار متر مربع و دانشگاه بين المللي انجام شده كه اميد است بعد از انجام يك سري از مطالعات كارشناسي با جذب سرمايه‌گذاري هاي بخش خصوصي، اين منطقه به جايگاه واقعي‌ خود برسد.

غلامرضا اسداللهي به فرمان مقام معظم رهبري براي رسيدگي به مناطق محروم اشاره داشت، اظهار كرد: متاسفانه تايباد، تربت جام و باخزر همه جزء شهرستان هايي هستند كه تمام بخش‌هاي آنها محروم اعلام شده است و با توجه به فرمان مقام معظم رهبري مسوولان بايد نگاه ويژه‌اي به اين مناطق محروم داشته باشند.

وي گفت: 27 درصد از سرمايه گذاري در بخش منطقه ويژه را به بومي‌هاي منطقه واگذار خواهيم نمود و يك شهرك صنعتي در دل منطقه ويژه مرزي به تصويب رسانده ايم که مردم بومي منطقه مي توانند موارد احتياج زندگي خود را با 100درصد تخفيف گمركي و مايحتاج خود را با 50 درصد از منطقه ويژه تهيه نمايند.

غلامرضا اسداللهي با اعلام اين مطلب كه شغل 80 درصد از مردم منطقه كشاورزي است و خشكسالي هاي چند سال اخير به منطقه آسيب زيادي رسانده است، اظهار داشت: در سال اخير براي رفع بيكاري به صنعت و پتانسيل منطقه يعني معدن نگاه ويژه‌اي داشتيم و در حال حاضر كارخانه فولاد تربت جام را با امتياز 400 ميليون تومان در حال اجرا داريم كه بعد از افتتاح، 10هزار فرصت شغلي ايجاد مي‌كند.

وي افزود: همچنين با توجه به معادن سيليس در تربت جام كارخانه شيشه سيليس را با اعتبار 150 ميليارد تومان و كارخانه ورق كالوانيزه در تايباد با 80 درصد پيشرفت فيزيكي در دست احداث مي‌باشد كه اميدواريم در كنار بقيه طرح‌ها مشكل بيكاري را حل شود.

وي ادامه داد: سنگ معدن سنگان خواف در گذشته به نام سنگ آهن تايباد بوده است كه در حال حاضر فقط شهرستان خواف از آن بهره‌برداري مي كند. بعد از پيگيري‌هاي مكرر به تاييد هيات دولت رسيد كه يك جبهه بهره‌برداري از سنگ معدن سنگان از روستاي فرزنه تايباد شروع شود.

غلامرضا اسداللهي جهش در بخش راهسازي را در دو سال اخير قابل تقدير دانست و بيان كرد: در راه روستايي تنها به 506 راه ديگر نياز است و در راه شهري پر اعتبارترين پروژه راهسازي با اعتباري 35 ميليارد تومان جاده يعني دو غارون- مشهد را در دست اجرا داريم كه براي جاده تربت جام - باخزر نيز اعتبار 17 ميليارد تومان از دولت گرفته ايم و جاده تايباد - خواف نيز به اتمام رسيده است.

وي راه آهن را براي پيشرفت منطقه ويژه ضروري دانست و اظهار داشت: وزير راه و ترابري قول امكان سنجي راه آهن را به ما دادند و بعد از انجام امكان سنجي جواب دادند كه هفته گذشته با حضور مشاور شركت نوانديشان و مسوولان شهرستان تايباد، تربت جام و فريمان که در فرمانداري تايباد برگزار شد، طرح را با مطالعات خوبي به وزارت داديم كه اگر موفق به گرفتن كميسيون 32 از مجلس بشويم، دو غارون مشهد داراي خط آهن مي شود.

وي با اشاره به مسائل آب شرب منطقه، افزود: با توجه به اينكه 25 درصد از اعتبارات آب استان در اين حوزه است و در سفرهاي استاني سه ميليارد تومان از رييس جمهور براي آب شرب اين مناطق بودجه گرفتيم، مشكل كميت آب شرب حل شده به طوري كه در شهر تايباد و تربت جام به فكر فاضلاب شهري شديم كه در حال اجرا مي باشد.

غلامرضا اسداللهي در جمع مردم روستاي حسيني نيز گاز رساني را از اولويت ها اعلام كرد و افزود: هر چند هزينه گاز رساني به بخش صالح آباد براي اشتراك 10 ميليون تومان هزينه داشت اما در حال اجراست و گاز رساني به باخزر - مشهد ريزه نيز در دهه فجر افتتاح مي شود.

نظر
اخبار تربت جام : درگذشت استاد سرنا، غلامعلی نینواز بر اثر حادثه رانندگی
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۸۹/۱۱/۶ ۴:۳۰:۰۰ (1764 بار خوانده شده)

با کمال تأثر درگذشت مرحوم غلامعلی نینواز را اعلام می نماییم و به همه مردم ایران به خصوص مردم تربت جام و باخرز و به ویژه خانواده آن مرحوم تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات برای ایشان مسألت داریم.
صداو سیمای خراسان رضوی گزارش داد که استاد غلامعلی نینواز استاد برجسته سرنا نوازی در روز چهارشنبه ‌٢٢/ ‌١٠/ ‌١٣٨٩ در سن 57 سالگی بر اثر واژگونی خودرو در جاده تربت جام باخرز دار فانی را وداع گفت.
ایشان یکی از زبده ترین نوازندگان سرنا و در ردیف اساتیدی همچون مرحوم شاه میرزا مرادی و مرحوم برات دلپذیر بودند.
استاد نینواز اجراهای ماندگار در کشورهای اروپایی و جشنواره های معتبر خارجی داشتند و در یکی از همین فستیوال ها به وی لقب الماس سیاه خاورمیانه دادند و او را لویی آرمسترانگ ایران نامیدند.

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.

زنده‌ياد ني‌نواز در جشنواره‌هاي بسياري مقام‌ها و رتبه‌هاي بسياري كسب كرد كه كسب مقام اول و دريافت لوح زرين در پنجمين و پانزدهمين جشنواره موسيقي فجر، كسب مقام اول در اولين جشنواره موسيقي مقامي، كسب مقام اول در جشنواره سراسري ذكر ‌الذاكرين و كسب مقام اول در اولين جشنواره موسيقي مقامي در كرمان از افتخارات او مي‌باشد و بارها نيز از سوي مركز موسيقي كشور از وي‌تقدير شده است.
محمدرضا درويشي، پژ‍وهشگر صاحبنام موسيقي كشور در اختتاميه جشنواره موسيقي مقامي در كرمان در سال 78، استاد ني‌نواز را بزرگ‌ترين سرنانواز جهان معرفي كرد.
آثار « از کویر تا کوهپایه های خراسان، مقام ا... و مقام رقص پلتان» از نمونه آثار استاد نینواز در واحد شعر و موسیقی مرکز خراسان رضوی می باشد.
روحش شاد.

نظر
(1) 2 3 »

عکس منتخب
torbat jam_3.jpg
ورود به سایت | تبادل لینک | |