افراد آنلاین
17 کاربر آن‌لاين است (1 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبـــــــــار)
ادامه...
اخبار تربت جام : استاد غلامحسین سمندری دوتار نواز چیره دست کشور درگذشت
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۱/۱/۴ ۲۰:۵۰:۰۰ (1219 بار خوانده شده)

استاد حسین سمندری، دوتارنواز شرق خراسان درگذشت و خانه موسیقی این ضایعه را به جامعه هنری ایران تسلیت گفت.

حسین سمندری در سال 1311 در شهرستان باخرز تایباد متولد و از هشت سالگی با موسیقی آشنا شد. وی از نخستین چهره های موسیقی نواحی ایران بود که برای اجرا به خارج از کشور رفت و در طول زندگی خود در جشنواره های مختلف داخلی و خارجی شرکت کرد و مقام هایی را نیز کسب کرد.

استاد حسین سمندری که زنده یاد اخوان ثالث در شعری از او و نوازندگی‌اش با عنوان خون پاش و نغمه ریز یاد کرده بود و سال 86 با استاد جلال ذوالفنون کنسرتی مشترک برگزار کرد، هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی نواحی ایران که بعد از انقلاب سهمی اصلی در معرفی او به جامعه موسیقی داشت ضمن اعلام این خبر به همشهری آنلاین گفت: ایشان از مدت‌ها قبل بیماری قلبی داشتند و متاسفانه و به رغم تلاش‌های پزشکان از دست رفت.

جاوید درباره جایگاه استاد سمندری گفت: او تنها کسی بود که دوتار هفت پرده و نه پرده را در منطقه خراسان می‌نواخت و از سوی دیگر روی موسیقی کردهای شمال خراسان کار کرده بود و حاصلش نغمه‌ای بود به نام کردی که به نام خود او ثبت و ضبط شد. او از سمندری به عنون استاد بدون جانشین نام برد.

به گزارش همشهری آنلاین مرحوم اخوان ثالث بعد از آن که شنید استاد سمندری هنگام نواختن ساز، دست و پنجه‌اش زخمی شد، اما همچنان به ساز زدن ادامه داد برایش شعری سرود و از او به عنوان نوازنده‌ خون پاش و نغمه ریز یاد کرد که بعدها همین عنوان برای آلبومی به کار رفت که محمد زهرایی، مدیر نشر کارنامه از استاد سمندری و نواخته‌هایش ثبت کرد و برای انتشار در اختیار انتشارات دارینوش قرار داد.

نکته جالب توجه همزمانی فوت استاد سمندری با فوت استاد ذوالفنون است. این دو استاد نامدار موسیقی در سال 86 در کنسرتی مشترک با عنوان همنوازان صلح در سالن میلاد تهران شرکت کردند و شاید او را بتوان تنها نوازنده موسیقی نواحی ایران به شمار اورد که در یک کنسرت مشترک در صحنه با یک استاد نوازنده موسیقی سنتی همراه شد. مرحوم استاد 'حسین سمندری' عصر پنجشنبه سوم فروردین ماه جاری در سن 80 سالگی بر اثر سكته مغزی دارفانی را وداع گفت.

به همه مردم ایران و تربت جام و علی الخصوص مردم باخرز و اقوام و دوستان این بزرگوار درگذشت ایشان را تسلیت می گوییم. روحش شاد.


برچسب‌ها: جام   تربت   غلامحسین   سمندری  
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

عکس منتخب
8.jpg
ورود به سایت | تبادل لینک | |