افراد آنلاین
21 کاربر آن‌لاين است (1 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبـــــــــار)
ادامه...
اخبار تربت جام : اداي احترام شهر وحدت به مفاخر تربت جام
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۰/۸/۲۹ ۳:۲۰:۰۰ (1583 بار خوانده شده)

تربت جام را مي توان خاستگاه بسياري از مشاهير عرفان، علم و ادب ايران زمين، شهري سرشار از عالمان و زاهداني دانست که از ديرباز پرچم علم و عرفان و پژوهش را در اين زاد و بوم به اهتزاز درآورده اند.

علما و عارفاني که تفکراتشان همچون بحري متلاطم و عظمت فکرشان چون آسماني بي انتها بود. عارفاني چون «شيخ الاسلام احمد جامي» براي هميشه بر تارک عرفان اين ديار کهن مي درخشد، «شيخ ابوذر بوزگاني» و «شيخ ابوالوفايي» که آوازه علمش شهره آفاق گشته و محصول علمش درس دانشگاهيان دنياي غرب شد. «عبدالرحمن جامي» نويسنده و دانشمند و عارف نام آور قرن نهم، بزرگترين استاد سخن بعد از عهد حافظ، «داد علي» شاعر نام آشناي جام که شعر نابش ورد زبان هر عاشقي گشته است، «دکتر محمد کوثري» پزشک دلسوز و دردمند که دستان توانايش مرهم درد هر دردمندي بود و علما و دانشمندان معاصر چون «آيت ا... توسلي» و «مرحوم قاضي محمد نعيم جامي الاحمدي» که در دوران خفقان ستم شاهي به ترويج معارف اسلامي و پاشيدن بذر وحدت و يکدلي و صميميت کوشيدند و از همه مهم تر شهداي والا مقامي که از هويت و حقانيت اين سرزمين دفاع نموده اند؛ فرهنگ سازاني که اسلام را شريعت خود ساخته و آزادگي را طريقت خود. آنان که در اين سرزمين پرورش يافته و خون پاکشان در دفاع از اسلام و انقلاب، زمين را گلگون کرد. البته خاک تربت جام آن قدر عالم و فرزانه در دامن پرمهر خود پرورانيده که بسياري از آنان مجهول و ناشناخته مانده اند. برگزاري همايش معرفي ملي مفاخر تربت جام کوششي به منظور شناساندن و معرفي اين انسان هاي بزرگ وارسته به مردم است....

گزارش رويدادهاي نخستين روز اولين کنگره ملي بزرگداشت مفاخر تربت جام
نخستين کنگره ملي مفاخر تربت جام با قرائت پيام دکتر حداد عادل و با حضور حجت الاسلام محمدي قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، استاندار خراسان رضوي و مديران کل استان خراسان رضوي با شرکت فرهيختگان، دانشمندان، ائمه جمعه، فرمانداران، مديران کل و جمع زيادي از اساتيد برجسته کشوري و استاني در محل سالن تربيت تربت جام آغاز شد.

در مراسم افتتاحيه نخستين کنگره ملي مفاخر جام پس از تلاوت آيات نور و رونمايي از سرود شهرستان تربت جام و قرائت قرآن کريم ابتدا فرماندار تربت جام طي سخناني به نمايندگي از مردم تربت جام به حاضران و مهمانان، فرهيختگان و دانشمندان خيرمقدم و از حضورشان تشکر و قدرداني کرد. در ادامه مراسم نماينده تربت جام- پيام دکتر حداد عادل به کنگره مفاخر جام را قرائت کرد.

در ادامه مراسم افتتاحيه کنگره گروه سرود وحدت جام سرود «ا... مدد» را اجرا کردند و سپس استاندار خراسان با تشکر از دست اندر کاران برنامه سخناني بيان کرد.

پيام دکتر حداد عادل به کنگره ملي
در اين کنگره، پيام دکتر حداد عادل توسط نماينده تربت جام قرائت شد. در اين پيام آمده است: برگزاري نخستين همايش ملي مفاخر تربت جام، اقدامي شايسته و تحسين برانگيز است. از رهگذر اين همايش مي توان گردو غباري را که با گذشت ايام بر چهره اين شهر کهن نشسته زدود و جايگاه والاي آن را در طول تاريخ، هم به مردم و شهروندان تربت جام و هم به همه هموطنان آنان در سراسر ايران زمين معرفي کرد.

در تاريخ اسلام هرگاه نام «خراسان» برده مي شود بي درنگ منظره درخشاني از فرهنگ و تمدن پيش چشم گشوده مي شود. خراسان نه فقط براي مردم ايران، بلکه براي مردم همه جهان اسلام، مهد علم و ادب و دين و فرهنگ محسوب مي شود. هر يک از شهرهاي خراسان، سرمايه اي گرانقدر از دانشمندان و شاعران و فقيهان و حکيمان و عارفان بزرگ دارد و سهم تربت جام در اين ميان، سهمي در خور توجه و افتخار برانگيز است.

اين شهر که بر سر راه کاروان هاي مسافران نيشابور و هرات قرار داشته، نه تنها به اعتبار آن که تربت و مزار شيخ احمد جام در آن است شهرت و اهميت يافته، بلکه از آن جهت که بزرگان و نام آوراني مانند نورالدين عبدالرحمان جامي را پرورده و به عالم علم و ادب تقديم کرده است در خور احترام است.

علاوه بر آن، بزرگان ديگري همچون «پوربهاي جامي» و «ابوجعفر محمدبن موساي زاعي» و «خواجه معين الدين محمد جام» از اين شهر برخاسته اند.

همچنين مي توان گفت، که آن چه در تاريخ به «بوزجان» منسوب است و بزرگاني مانند ابوالوفاي بوزجاني و ابوذر بوزجاني و درويش علي بوزجاني، که شرح حال همه آنان در «دانشنامه جهان اسلامي» آمده است از مفاخر جام به شمار مي آيند.

اينجانب خوشوقتم که مي توانم بهترين سلام ها و درودهاي خود را به حضور مردم شريف و عزيز تربت جام تقديم کنم و آرزومند باشم که اين شهر در آينده نيز به برکت انقلاب اسلامي بتواند افتخارات گذشته خود را تجديد کند.

وظيفه خود مي دانم از همه مسئولان و مديران و کساني که در برپايي اين همايش سهيم و موثر بوده اند سپاسگزاري کنم و توفيق آنان را از درگاه خداوند کريم مسئلت نمايم.

استاندار: پي گير نام گذاري روزي به نام بزرگداشت مفاخر تربت جام هستم

استاندار در اين همايش با تشکر از کساني که کارهاي اجرايي کنگره را دنبال و برگزار کردند، گفت: خوشحاليم که شهرستان تربت جام با سابقه تمدني و تديني موفق شد اولين کنگره ملي مفاخر جام را برگزار کند.

«محمود صلاحي» افزود: در کشور ما و در همه استان ها بزرگان، علما، شعرا، شهدا، مفاخر، هنرمندان و در همه امور هنرمندان بنامي زندگي مي کرده اند که بايد به نسل جوان و آينده معرفي شوند.

وي افزود: دريچه و پنجره شناخت کشور ما همين بزرگان مفاخر کشور هستند کشوري که در حوزه هاي تمدني و تديني حرف اول را براي گفتن در جهان دارد.

ما امروز از مفاخر تربت جام که مفاخر جهان علم بوده و در تربت جام زندگي مي کردند، تجليل مي کنيم.

وي تاکيد کرد: مفاخر علمي تربت جام متعلق به بشريت است. آيت ا... توسلي و قاضي محمد نعيم جامي الاحمدي نماد وحدت بودند و تجليل از دو تن از شهيدان «شهيد بزرگوار علي اکبر دهقان» و «سردار شهيد حسن عليمرداني» نيز که از سرداران جنگ بودند و حماسه اصلي در تنگه چزابه رقم زدند، نيز کار بسيار خوبي است.

وي بيان داشت: نکته مهم اين بود کار هنري فرهنگي روي يکي از قديمي ترين قرآن کشور هديه پادشاه هندوستان که متعلق به قرن نهم ۶۰۰سال پيش از بين رفته بود توسط يک بانوي خراساني طي ۲سال و نيم مرمت شد اين رونمايي نگين کنگره تربت جام است و رونمايي از «قرآن» نگين کنگره است.

وي عنوان کرد: اصلي ترين کار فرهنگي، معرفي مفاخر جام در تمام استان، کشور و جهان است که مفاخر متعلق به بشريت هستند.

وي تاکيد کرد: بايد تا جايي که امکان دارد از بزرگان در زمان حيات آن ها تجليل و به جوانان معرفي کنيم.

و در اين شهر لازم بود از بزرگان، هنرمندان، علما، فقها، مفاخر و استادان، دانشجويان، مبتکران و دانش آموزان برجسته تجليل کنيم.

وي خاطرنشان کرد: جوانان تربت جام بايد بکوشند اين مفاخر را بشناسند.

وي همچنين گفت: از طريق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي و شوراي فرهنگ عمومي استان و کشور پي گيري خواهيم کرد تا روزي به نام مفاخر جام در تقويم ثبت شود.

وي همچنين گفت: سال آينده با همکاري سازمان يونسکو بزرگداشت عبدالرحمان جامي در تربت جام برگزار مي شود و حال و هواي تربت جام در سال آينده دوباره حال و هواي علمي- فرهنگي و ادبي خواهد شد.

نماينده مردم تربت جام- تايباد و باخرز: تربت جام سرداران و قهرمانان بسياري را در دفاع مقدس تقديم انقلاب و اسلام کرده است

نماينده تربت جام، تايباد و باخرز نيز در اين همايش گفت: اينجا سرزمين هزار پاره خورشيد و سرزمين عالمان و عارفان نام آور و سلحشوران است که تاريخ همواره عظمت و بزرگي اين خطه و مردمانش را پاس داشته و ارج نهاده است.«اسدالهي» افزود: تربت جام پيشينه اش بلند و پرآوازه است و کنونش هم با اصالت و صداقت و تعهد مردمانش بي نظير و مثال زدني و اين منطقه داراي قابليت هاي فرهنگي- ادبي و علمي بالايي است و شايستگي اين را دارد که يک روز از تقويم ملي کشور به نام يکي از مشاهير علمي- ادبي و دفاعي اين منطقه ثبت شود.

وي اضافه کرد: تربت جام خاستگاه و مهد تمدني است که در باور بسياري انديشمندان، تمدن شرق کشور و حتي کشورهاي آسياي ميانه برگرفته از فرهنگ و ادب اين منطقه است.

مردم تربت جام با به ارث بردن افتخارات بسياري از گذشته مفتخرند که در طول تاريخ پرافتخار انقلاب شکوهمند اسلامي به ويژه در دوران دفاع مقدس قهرمانان بزرگي را تقديم اسلام و اين مرز و بوم پرگهر کرده است که نام و نشان و آوازه شان بر تارک ايران براي هميشه مي درخشد، شهدايي که سرداران مقاومت و پيروزي اند و براي هميشه ياد و خاطره شان، شاه بيت محافل علمي-ادبي و فرهنگي است، شهيداني همچون عليمرداني، شريفي، قنبري و ده ها سردار و نامدار ديگر، همين براي مردم تربت جام بس که به لحاظ رشادت و سلحشوري فرزند اين مرز و بوم، تنگه چزابه به فرموده امام راحل(ره) «تنگه شهيد عليمرداني» نام گذاري شده است. وي خاطرنشان کرد: اين باعث افتخار ما مردم جام است که شهيد علي اکبر دهقان نماينده ارزشي اين خطه محروم در مجلس شوراي اسلامي در صف و خيل ياران شهيد امام همچون شهيد بهشتي به فيض عظماي شهادت نايل گرديد شهيد بزرگواري که ياد و خاطره و خدماتش براي هميشه در ياد و خاطره ما باقي و جاويد خواهد بود.

«اسدالهي» با اشاره به وحدت تشيع و تسنن گفت: مردم شيعه و سني تربت جام قرن ها با يکديگر برادرانه زندگي نموده و وحدت و صداقت اين مردمان شهره آفاق بوده و تلخي و شيريني روزگار را با هم تجربه نموده و به ويژه در سختي ها پا به پا و دوش به دوش هم بوده و ثابت کرده اند که با هم برادرند. وي با اشاره به وحدت عالمان و بزرگان گفت: ميدان دار وحدت عالمان و بزرگاني هستند که همواره با فداکاري و دلسوزي منشا خدماتي براي اشاعه تعاليم عاليه اسلام و اخلاق محمدي که فلسفه بعثت آن حضرت معرفي شده بودند. عظمت فقهي و اخلاقي و اجتماعي حضرت آيت ا... توسلي و مرحوم حاج قاضي محمد نعيم جامي الاحمدي ايجاب مي نمايد که در مجلس و محفلي مجزا و در فرصتي مستوفي احوال و انديشه ها و خدمات و برکات اين بزرگان وحدت آفرين از ناحيه انديشمندان و مريدان مورد بررسي و تبيين و تجليل قرار گيرد که با همکاري مسئولان برنامه ريزي خواهد شد.

فرماندار تربت جام:تربت جام مهد بسياري از بزرگان است

فرماندار تربت جام نيز گفت: امروز فرصت يافته ايم تا به بزرگداشت مقام و جايگاه شخصيت هايي بپردازيم که عمرشان را در راه تعالي فرهنگ و معنويت و حفظ ارزش ها و آرمان هاي متعالي الهي و انساني صرف کردند.

فرماندار تربت جام در سخناني افزود: امروز بر خود مي باليم که نام و ياد بزرگان و نام آوران عرصه علم و ادب و شهادت با برگزاري اين کنگره ملي، بار ديگر تمامي اقشار مردم خصوصا نسل جوان را متوجه ارزش هاي والاي فرهنگ اسلامي و سرمايه هاي غني علمي و ادبي و عرفاني اين مرز و بوم کرده تا در اين مجال پيش آمده در مقابله با هجمه فرهنگي و جنگ نرم دشمنان بي هويت و فاقد اصالت که استقلال، رشد و تعالي مادي و معنوي ملت عزيز و سربلندمان برنمي تابد تکليف خود را ادا نماييم.

«سيد حميد موسوي» با اشاره به شخصيت هاي بزرگ و برجسته ادبي و عرفاني تربت جام گفت: شخصيت هاي بزرگ و برجسته علمي و ادبي و عرفاني خاتم الشعرا عبدالرحمان جامي، شيخ احمد جامي، شاه قاسم انوار، ابوالوفاي بوزجاني،هاتفي خرجردي، ابوذر بوزجاني و جمعي ديگر اين بزرگان در قرون مختلف اسلامي مي درخشند. وي با اشاره به وحدت تشيع و تسنن نيز گفت: شهرستان تربت جام نماد وحدت و يکدلي است و برادران و خواهران شيعه و سني باصفا و صميمي بي نظير مسير توسعه و رشد را طي مي کنند.

وجود دو عالم بزرگ برجسته معاصر شيعه و سني آيت ا... توسلي و قاضي محمد نعيم جامي الاحمدي از افتخارات مهم و بزرگ آن است و الگويي براي نه تنها علما بلکه تمامي مردان و زنان اين مرز و بوم، خاطرات، زندگي، گفتار آن ها از خاطره اين سرزمين پاک نخواهد شد و نام آن ها وحدت و انسجام را استمرار خواهد بخشيد.

فرماندار تربت جام با اشاره به رشادت هاي سرداران دفاع مقدس گفت: بايد ياد کنيم از کساني که از وصف آن ها ناتوانيم و در اقيانوس کلمات و جملات آن چه قادر به بيان جايگاه واقعي ايشان و ارزش والايي و آثار وجودي آن ها نمي توان يافت. شهداي گرانقدري که خون پاک آن ها امروز چنين فرصت هايي را براي ما فراهم کرد تا در سايه امنيت و زير پرچم نظام مقدس جمهوري اسلامي با افتخار تمام نسبت به آن چه از علم و فرهنگ که از گذشته داشته ايم و امروز به آن احساس نياز مي کنيم سخن بگوييم. وي افزود: بدون ترديد براي رسيدن به هر هدف والايي بايد هزينه اي پرداخت و هزينه اي که ملت عزيز ما براي دفاع از هويت و حفظ استقلال پرداخته با هيچ ارزشي مادي قابل مقايسه نيست چرا که جان را به هيچ بهاي مادي حتي اگر تمام دنياي کائنات باشد نمي توان خريد و اين عزيزان با اخلاص تمام و اعتقاد راسخ به اسلام حماسه هاي بسياري آفريدند.

اهداي لوح يادبود کنگره به خانواده شهيدان عليمرداني و دهقان

در خور اشاره است همزمان با برگزاري کنگره مفاخر جام طي مراسمي با حضور استاندار خراسان لوح يادبود و تنديس کنگره مفاخر جام به خانواده شهيدان حسن عليمرداني قهرمان آزادسازي تنگه چزابه و همچنين خانواده شهيد علي اکبر دهقان نماينده مردم تربت جام و تايباد در مجلس شوراي اسلامي تجليل به عمل آورد.

در حاشيه:

*در مراسم افتتاحيه جانباز صفايي همرزم شهيد عليمرداني خاطراتي از شهيد عليمرداني بازگو کرد.

*رونمايي از قرآن: در اين مراسم همچنين از قرآن خطي اهدايي اورنگ زيب رونمايي شد. اين قرآن خطي و مطلا در گنبدخانه مزار شيخ احمد جام متعلق به مجموعه مزار شيخ احمد جام مي باشد ملقب به «اورنگ زيب» با ابعاد «وزيري» نگهداري مي شود. اين قرآن طبق اظهارات کليددار و متوليان مجموعه و يکسري نوشته ها که در انتهاي قرآن مکتوب است هديه پادشاه اورنگ زيب به اين مجموعه مي باشد. اين قرآن متعلق به دوره پادشاهي اورنگ زيب که معادل سال هاي ۱۰۶۷ تا ۱۱۱۸ هجري قمري بوده است که در واقع همزمان با دوره پادشاهي صفوي در ايران مي باشد.

منبع: روزنامه خراسان.


برچسب‌ها: جام   كنگره   مفاخر  
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

عکس منتخب
IMG_0460.jpg
ورود به سایت | تبادل لینک | |