افراد آنلاین
12 کاربر آن‌لاين است (1 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبـــــــــار)
ادامه...
اخبار تربت جام : رشد صعودي اجاره بها و کمبود منزل اجاره اي در تربت جام
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۰/۸/۱۱ ۱۸:۳۷:۱۵ (1668 بار خوانده شده)

کمبود مسکن يکي از عمده مشکلات مردم تربت جام و خصوصا جواناني است که قصد تشکيل خانواده را دارند. متأسفانه اکنون متقاضيان منازل اجاره اي به هر بنگاهي که مراجعه مي کنند يا با کلمه «نه» مواجه مي شوند يا با قيمت هاي سرسام آور. از اين روست که اجاره نشين ها که اغلب از اقشار کم درآمد هستند در اين شهرستان با مشکلات عديده اي روبه رو مي باشند.

قيمت مسکن توسط مالک تعيين مي شود
مديرعامل شرکت خدماتي ژنده پيل در گفت و گو با خراسان از کمبود شديد مسکن در تربت جام خبر داده و مي گويد: در تربت جام کمبود مسکن به شدت احساس مي شود و اگر نسبت به ميزان درآمد مردم سنجيده شود اجاره مسکن بالاتر از قيمت معقول مي باشد و با وجود اين که تربت جام داراي صنف بنگاه داران مي باشد ولي هيچگاه نمي تواند بر روي اماکن مردم قيمت گذاري کند، چون اين مالک است که قيمت را تعيين مي کند مستأجر هم بنا به دلايل خاص خودش مجبور است در اين مسکن سکني گزيند و در حال حاضر به لحاظ اين که در برخي از روستاهاي اطراف شهرستان مراکز آموزشي بالاتري وجود ندارد، خانواده ها براي ادامه تحصيل فرزندان خود مي بايستي به تربت جام مراجعه کنند و به همين دليل هر ساله به تعداد متقاضيان مسکن افزوده مي شود در صورتي که تعداد مسکن ثابت است. «ناصر اسحاقي ايل بيگي» در ادامه گفت: در تربت جام هنوز مسکن مهر به مردم تحويل داده نشده است تا کمي از مشکلات کمبود مسکن از روي دوش مردم برداشته شود و از لحاظ خريد و فروش هم بازار کاملا راکد مي باشد و ثباتي در قيمت مسکن ديده نمي شود. چون تعدادي از افراد به علت گرفتاري هايي که دارند مجبور به فروش مسکن خود به قيمت زير في کارشناس هستند ولي تعداد ديگري که توان و درآمدي دارند داراي چندين منزل هستند و برخي واسطه ها هم کارشان ساخت و ساز و فروش مي باشد به دليل همين اوضاع هيچ گونه ثباتي در قيمت ها احساس نمي شود. وي همچنين دليل اين که چرا ساخت و ساز کمتري توسط مردم در تربت جام صورت مي گيرد دريافت هزينه هاي سنگين شهرداري را يکي از دلايل عنوان کرد و گفت: يکي از دلايلي که مردم زياد راغب به ساخت و ساز مسکن نمي باشند اخذ هزينه هاي سنگين از سوي شهرداري مي باشد که موانعي براي رونق ساخت و ساز را سر راه مردم گذاشته است و مردم هم از اين موضوع سخت گله مند هستند چون شهرداري بهاي پروانه ساخت و خدمات را بالا برده است و مردم توان پرداخت اين هزينه ها را ندارند و ساخت و ساز به آن صورت که لازم است در يک شهرستان صورت گيرد، انجام نمي شود.

يکي ديگر از مشکلات هم گراني مصالح ساختماني از جمله آهن و آجر مي باشد. مثلا هزينه حمل و نقل يک ماشين آجر که قبلا ۱۰۰تا۱۵۰هزار تومان بوده اکنون به ۳۰۰تا۳۷۰هزار تومان افزايش يافته است.

مديرعامل شرکت خدماتي ژنده پيل در رابطه با راه هاي برون رفت از اين مشکل گفت: راه حل اين مشکل اين است که اول اين که شهرداري کمي همکاري کند تا ساخت و سازها در تربت جام رونق گيرد و مردم تشويق به استفاده از ساخت و ساز در ارتفاع نه سطح شوند. دوم فرهنگ آپارتمان نشيني در تربت جام ترويج شود. چون هنوز در تربت جام، مردم به آپارتمان عادت ندارند. سوم تسهيلاتي که بابت ساختمان منازل توسط بانک ها ارائه مي شود نهايتا ۲۲ ميليون و ۵۰۰هزار تومان مي باشد که با اين مبلغ نمي توان حتي يک طبقه را با ۱۰۰متر زيربنا ساخت و روي همين حساب است که اين معضلات هميشه در تربت جام وجود دارد.براي اطلاع از وضعيت اجاره بها در ديگر نقاط شهر، به سراغ بنگاه دار ديگري در تربت جام رفتيم. محمد يعقوب نژاد مي گويد: قيمت اجاره مسکن نسبت به سال گذشته افزايش يافته است و هيچ گونه ضابطه اي هم در اين رابطه وجود ندارد. چون تنها مالک مي تواند قيمت مسکن خود را مشخص نمايد و خريد و فروش مسکن هم در تربت جام راکد مي باشد.

وي همچنين مي گويد: مالکان واحدهاي مسکوني بيشتر راغب به اجاره منزل خود مي باشند تا رهن. در طي روز تعداد زيادي به ما مراجعه مي کنند که تنها خواهان اجاره منزل به صورت رهني مي باشند تا اجاره اي ولي مالکين بيشتر دوست دارند به صورت اجاره اي واگذار نمايند آن هم با قيمتي که خودشان اعلام مي کنند که در اين شرايط طبيعي است قشر مستضعف آسيب مي بيند. وي همچنين مي گويد: مسکن مهر هم هنوز به صورت قطعي واگذار نشده است که بتواند تاثيري در کاهش اجاره بها داشته باشد و در تربت جام حداقل ۵هزار واحد مسکوني مورد نياز است تا بتواند قسمتي از مشکلات کمبود مسکن را حل نمايد.

وي عوامل افزايش سرسام آور قيمت اجاره ها را چند مورد مي داند و خاطرنشان مي کند: علت اول اين است که تعداد زيادي دانشجو و صاحبان ديگر مشاغل که از ديگر شهرستان ها در تربت جام تحصيل مي کنند عامل دوم دريافت هزينه هاي بالاي اخذ پروانه مجوز ساخت و ديگر خدمات از سوي شهرداري به طوري که اگر فردي خواسته باشد ۴۰۰ متر زيربنا بسازد، بايد حداقل مبلغ ۱۰۰ميليون ريال به شهرداري بپردازد.

مهاجرت از روستاهاي حومه به شهر
يکي ديگر از بنگاه داران تربت جام هم به خراسان گفت: گراني اجاره و رهن واحدهاي مسکوني در تربت جام به اين علت مي باشد که مردم از روستاهاي حومه خيلي به شهر مهاجرت مي کنند و آن هم به اين دليل است که در روستا با مشکل کم آبي مواجه هستند و از طرفي وجود چندين سال خشکسالي در منطقه باعث شده است که به تربت جام مهاجرت کنند.

«ترحمي» مي افزايد: وقتي که تقاضاها زياد است مالکين هم مبالغ اجاره منازل خود را بالا مي برند و هيچ ضابطه اي هم در اين کار نيست چون ملک ها شخصي است و کسي به جز مالک نمي تواند در قيمت گذاري منازل مسکوني اثر بگذارد و اين خود مالک است که مبلغ اجاره و يا رهن را تعيين مي کند. وي همچنين مي گويد: روزي ۳۰الي۴۰ نفر به ما مراجعه و خواهان اجاره منزل مي باشند ولي منزل اجاره اي وجود ندارد، چون بيشتر مالکان خواهان منزل اجاره اي مي باشند تا رهن و ندادن رهن هم به اين دليل است که نقدينگي مستاجر چندان به درد مالک نمي خورد بنابراين همه دوست دارند منازل خود را به صورت اجاره واگذار نمايند و همان مبلغ اجاره را در زندگي خود خرج کنند.وي مي گويد: با توجه به اين که ۵۰درصد منازل در تربت جام بدون سند مي باشد و چند وقت است که اداره ثبت اسناد و املاک تربت جام هم از صدور سند به علت عدم ابلاغ ماده هاي قانوني آن خودداري مي کند بدون سند هم نه مجوزي صادر و نه خدماتي ارائه مي شود و وقتي که مردم با چنين مشکلاتي مواجه مي شوند مجبورند ساخت و سازها را رها کرده و به دنبال منازل اجاره اي باشند و به همين دليل تقاضاها زياد شده و قيمت ها بالا رفته است.

«ترحمي» در جواب اين سوال که واحدهاي مسکوني مسکن مهر چه تاثيري مي تواند در رفع اين مشکلات داشته باشد به خراسان مي گويد: من معتقدم که مسکن مهر هم نمي تواند گره اي از مشکلات کمبود مسکن اين شهر با توجه به تقاضاي زياد مردم را در حال حاضر حل کند و بايد دولت ساخت چنين واحدهايي را در آينده ادامه بدهد.

يک شهروند تربت جامي در اين رابطه به خبرنگار ما مي گويد: کمبود مسکن يکي از عمده مشکلات مردم خصوصا جواناني امثال من است که تازه مي خواهند تشکيل خانواده بدهند.

«رضا فکوري» در ادامه افزود: ساخت مسکن مهر حرکت بسيار خوبي است که دولت آن را انجام مي دهد و اگر دولت مي خواهد اين مشکل مردم را حل کند، بايد ايجاد واحدهاي مسکوني مسکن مهر را در اقصي نقاط کشور ادامه دهد چون با توجه به ناتواني مالي مردم واقعا اجاره منزل با مبلغ ماهيانه ۳۰۰الي۳۵۰هزار تومان يا با ۱۰الي۱۳ميليون تومان رهن مشکل مي باشد، اگر دولت ساخت واحدهاي مسکوني را تداوم بخشد يقين بدانيد که وضعيت مسکن از اين حالت رکود خارج خواهد شد.

رشد صعودي اجاره بها در ۴ماهه اخير
براي پيگيري موضوع به سراغ رئيس اداره مسکن و شهرسازي تربت جام رفتيم.«حميدرضا نظري» در اين رابطه که آيا دستورالعملي در خصوص اجاره بها وجود دارد يا خير، گفت: تاکنون هيچ دستورالعملي به دست ما نرسيده است ولي تاييد مي کنم اجاره بها در ۴ماهه اخير رشد صعودي در اين شهرستان داشته است.حميدرضا نظري در ادامه افزود: وضعيت گراني اجاره بها انشاءا... با واگذاري واحدهاي مسکن مهر حل خواهد شد چون اکنون مراحل پاياني ساخت ۱۵۵۰واحد مسکن مهر در حال انجام مي باشد که اين واحدها در دهه فجر امسال به متقاضيان واگذار خواهد شد و علاوه بر واحدهاي مسکن مهر ما در حدود ۷۰۰الي۸۰۰ ساختمان خودمالک در دست ساخت داريم که مالکان اين واحدها را جهت دريافت تسهيلات به بانک ها معرفي کرده ايم که با پايان ساخت اين واحدها و تحويل مسکن مهر قيمت هاي اجاره منازل در شهرستان پايين خواهد آمد.

منبع: خراسان رضوي - مورخ یکشنبه 1390/08/08 شماره انتشار 17970
نويسنده: رضا اعلمي


برچسب‌ها: جام   تربت   خانه   خريد   مسكن   گران   رهن   اجاره  
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

عکس منتخب
torbatjam_22.jpg
ورود به سایت | تبادل لینک | |