افراد آنلاین
15 کاربر آن‌لاين است (1 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبـــــــــار)
ادامه...
اخبار تربت جام : يک شهر، يک اورژانس و يک آمبولانس
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۰/۳/۲۴ ۱:۳۰:۰۰ (1991 بار خوانده شده)

امکانات و تجهيزات اورژانس ۱۱۵ تربت جام توان رسيدگي به دو حادثه هم زمان را ندارد: به دنبال اعتراض شهروندان و تماس هاي مکرر آن ها با خبرنگار روزنامه خراسان مبني بر خدمت رساني نکردن به موقع اورژانس۱۱۵ در هنگام بروز حوادث در سطح شهر وحومه براي پيگيري موضوع و انعکاس کمبودها و نارسايي هاي اين بخش و انتقال آن به مسئولان مربوطه با تماس تلفني و هماهنگي قبلي به مرکز اورژانس رفتم. هنگام ورود به ساختمان مرکز اورژانس با در بسته و قفل شده روبه رو شدم. بعد از تماس تلفني، يکي از کارکنان داخل مرکز در را باز کرد و به داخل مرکز دعوت شدم. به وي گفتم براي مصاحبه هماهنگ کرده ام چرا مسئول مرکز در محل حضور ندارد که با تماس تلفني بعد از مدتي سرپرست مرکز در محل کارش حاضر شد. از سرپرست مرکز اورژانس خواستم به سوال هاي ما درباره خدمت رساني مرکز اورژانس پاسخ دهد که در همين هنگام چندين تماس تلفني با مرکز انجام گرفت. گويا از آن طرف مسئولان شبکه از قبيل مسئول حراست، مسئول بيمارستان سجاديه و مسئول کارگزيني به وي ابلاغ کردند که شما حق مصاحبه با خبرنگار را نداريد. بهادري مسئول اورژانس ۱۱۵ در پي اين تماس هاي تلفني در پاسخ به ما گفت: طبق ضوابط و چارچوب هاي اداري من اجازه مصاحبه با خبرنگار ندارم و شما بايد با دکتر موحد رئيس بيمارستان سجاديه هماهنگ کنيد تا به من اجازه مصاحبه داده شود. وقتي با آقاي دکتر موحد تلفني تماس حاصل شد وي نيز اجازه مصاحبه به مسئول اورژانس را نداد. اين در حالي است که در جلسات شوراي اداري فرماندار و همچنين نماينده شهرستان اعلام مي کردند که هر موقع خبرنگار به سراغتان آمد اطلاعات و اخبار را در اختيارشان قرار دهيد.

پس از يک ساعت تماس تلفني با مسئولان امر نتيجه آن شد که با حضور در دفتر رئيس شبکه بهداشت و درمان، وي به سوال هاي ما درباره اورژانس پاسخ دهد.اورژانس شهري تربت جام داراي هشت نفر کارمند است که از اين تعداد ۳نفر نيروي طرح و ۵نفر نيروي رسمي، پيماني است. يکي از کارکنان اورژانس گفت: کليه خدمات توسط تکنسين ها انجام مي شود در حالي که يک نيروي تکنسين هيچ گونه اختياري در قبال درمان ندارد و بايد با پزشک هماهنگ شود. وي به خدمت رساني رايگان مرکز۱۱۵ اشاره کرد و با توجه به آگاهي نداشتن مردم از خدمات اورژانس۱۱۵ افزود: متاسفانه مردم آگاهي کافي از وظايف اداري۱۱۵ ندارند. شهروندان براي انتقال اموات و خيلي از بيماري هايي که در حيطه خدمات ما نيست با مرکز اورژانس۱۱۵ تماس مي گيرند، حتي در برخي موارد که به تاکسي تلفني دسترسي پيدا نمي کنند، با اين مرکز تماس مي گيرند! يکي ديگر از کارکنان مرکز مي گويد: اين پايگاه با در اختيار داشتن يک دستگاه آمبولانس هر نيم ساعت امکان رسيدگي به يک حادثه را دارد که بين ۸تا۱۰ دقيقه ملزم است به محل حادثه برسد.يکي از مسائلي که باعث مي شودآمبولانس با تاخير به محل حادثه برسد، وجود آيلندهاي ترافيکي، آدرس هاي نادرست و نبود آمبولانس به اندازه کافي است که اين موضوع ايجاد پايگاه دوم فوريت هاي پزشکي را امري ضروري مي سازد.مرکز۱۱۵ با نظارت شبکه بهداشت و درمان و داشتن دو خط تلفن آزاد به شماره ۱۱۵ در يک برهه از زمان امکان پاسخ گويي به دو خط را داراست و همه مکالمات ضبط مي شود.با وجود حضوردوساعته هيچ گونه اطلاعاتي از مرکز۱۱۵ که بايد تحت دستور مسئولان امر انجام شود، ارائه نشد و با وجود همه تلاش ها و پي گيري هاي لازم هيچ يک از عوامل اورژانس در تهيه گزارش همکاري لازم را نکردند.

کمبود اورژانس و کادر درماني
طبق هماهنگي قبلي به سراغ رئيس شبکه بهداشت و درمان شهرستان تربت جام رفتم. وي در باره تجهيزات مرکز اورژانس۱۱۵ اين شهر گفت: با توجه به جمعيت ۱۶۰هزار نفري شهري، مرکز فوريت هاي پزشکي اين شهر شامل يک دستگاه آمبولانس، کمک هاي اوليه با فوريت هاي پزشکي، تکنسين بيهوشي و پرستاري است. دکتر ميرزايي افزود: تعدادي مرکز اورژانس در شهرستان تربت جام فعال است که ۲مرکز در شهر تربت جام و صالح آباد و بقيه در روستاهاي کاريزنو سميع آباد و نعتو صالح آباد به عنوان مراکز جاده اي با فواصل ۴۵کيلومتري ارائه خدمات مي دهد. وي اضافه کرد: تعداد نيروها در هر شيفت کاري ۳نفر هستند که به عنوان تلفنچي و راننده و نيروي کمکي فعاليت مي کنند.دکتر ميرزايي در پاسخ به چگونگي خدمت رساني براي وقايع هم زمان بيان کرد: با توجه به امکانات موجود در مراکز امکان رسيدگي به دو حادثه در يک موقعيت زماني وجود ندارد و با توجه به شاخصه ها و مولفه ها اگر تعداد مراجعان در ۲۴ ساعت بيش از ۸ مورد باشد ضرورت احداث پايگاه دوم قابل اجراست.وي همچنين با اشاره به کمبود پايگاه جاده اي در مسير دو راهي روستاي بني تاک به آزاد ده گفت: در بحث اعتبار بخشي به مرکز ۱۱۵، بني تاک نياز مبرمي به احداث پايگاه ۱۱۵ دارد که اين مسئله در صورت تأمين اعتبار از سوي دانشکده علوم پزشکي مشهد، حل مي شود.

به سازي بيمارستان طالقاني
دکتر ميرزايي درباره به سازي بيمارستان طالقاني گفت: از سال ۱۳۸۶ عمليات اجرايي به سازي بيمارستان طالقاني شروع و تاکنون بيش از ۵۰۰ ميليون تومان اعتبار هزينه شده است و براي تکميل تجهيزات پزشکي به يک ميليارد و ۴۰۰ ميليون تومان اعتبار نياز است. دکتر ميرزايي افزود: با توجه به کاهش ۲۰ درصدي اعتبارات وزارت بهداشت در سال جاري هيچ گونه اعتباري براي پروژه هاي به سازي تاکنون اختصاص نيافته است. وي با توجه به وضعيت درماني بيمارستان سجاديه تربت جام گفت: با گذشت ۹ سال از راه اندازي اين بيمارستان، هنوز چارت تشکيلاتي آن کامل نشده و با کمبود متخصص و جراح زنان و کمبود پزشک عمومي و راديولوژي و قلب و نداشتن متخصص جراح مغز و اعصاب مواجه است.

کمبود داروخانه شبانه روزي
دکتر ميرزايي درباره کمبود داروخانه شبانه روزي گفت: براي راه اندازي دومين مرکز داروخانه شبانه روزي تلاش هايي شده است اما به مرحله قطعي نرسيده ايم، هر چند موافقت استان گرفته شده اما متقاضي در بخش خصوصي هنوز معرفي نشده است. وي اضافه کرد: به منظور رفع اين مشکل شهروندان، براي اولين داوطلب تأسيس داروخانه، به شرط شبانه روزي مجوز صادر مي شود.رئيس شوراي بخش صالح آباد درباره احداث نشدن اورژانس ۱۱۵ بين راهي تربت جام به صالح آباد و آزاد ده گفت: فاصله ۹۵ کيلومتري تربت جام- صالح آباد و آزاد ده فاقد اورژانس ۱۱۵ مي باشد. خوافي افزود: با توجه به تردد بيش از حد وسايل نقليه سبک و سنگين، صعب العبور و کوهستاني بودن جاده و يخ بندان و برف گير بودن جاده در زمستان راه اندازي اورژانس ۱۱۵ در اين مسير الزامي است به ويژه اين که در بهار و تابستان که فصل گردشگري است مسافران زيادي براي تفريح و گذراندن اوقات فراغت به اين منطقه سفر مي کنند. وي اضافه کرد: در صورت وقوع حوادث ناگوار در اين مسير، مصدومان و مجروحان به وسيله وانت بار و يا بعضا با تراکتور به بيمارستان سجاد تربت جام انتقال مي يابند.
منبع: روزنامه خراسان.


برچسب‌ها: تربت   جام   سجادیه   اورژانس   بیمارستان   درمان   خدمات   آمبولانس   طالقانی  
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

فرستنده شاخه
khdr
فرستاده‌شده در تاریخ: ۱۳۹۰/۵/۲۶ ۶:۴۴  به روز‌شده در تاریخ: ۱۳۹۰/۵/۲۶ ۱۷:۱۰
كم فعاليت
عضویت از: ۱۳۸۹/۱۰/۲۱
از: تربت جام
پیام: 1
 پاسخ به يک شهر، يک اورژانس و يک آمبول...
سلام وعرض ادب جا دارد از انتخاب سرور معزز جناب آقاي دكتر ميرزايي بعنوان رئيس شبكه بهداشت تربت ازمسئولين كمال تشكر را داشته باشم.به مردم فهيم اين خطه محروم اين اميدواري را ميدهم كه با حضور اين بزرگوار مطمئن باشيد خواسته هاي مردم شديدا پيگيري مي شود واين مشكلات به زودي با تخصيص اعتبار حل خواهد.
يكي از كارمندان شبكه بهداشت تربت جام.
پاسخ

عکس منتخب
torbatjam_24.jpg
ورود به سایت | تبادل لینک | |