افراد آنلاین
21 کاربر آن‌لاين است (2 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبـــــــــار)
ادامه...
اخبار تربت جام : میراث جام در دستان نوجوان تربت جامی می درخشد
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۶/۸/۲۵ ۰:۰۰:۰۰ (456 بار خوانده شده)

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.

شهرستان تربت جام را علاوه برشهره بودن در وحدت شيعه و اهل سنت با وجود عارف نامدارش شيخ احمد جامي در بين شهر هاي مرزنشين به خاطر ساز دلنشين دوتار و استادان نامدارش در اين عرصه شناخته مي شود.

دوتار ، میراث ماندگاری که درگمنامی خودش با همت استادان بزرگی همچون مرحوم نظرمحمد سلیمانی، مرحوم عبدالله سرور احمدی، مرحوم غلامعلی پورعطایی، و … ماندگار و با صدای دلنشین خودش روان هر شنونده ای را به تفکر و تامل وا می دارد سازی که با صدای دلنشینش تربت جام را شهره ای جهانی بخشیده است.

شهرستان تربت جام را علاوه برشهره بودن در وحدت شیعه و اهل سنت با وجود عارف نامدارش شیخ احمد جامی در بین شهر های مرزنشین به خاطر ساز دلنشین دوتار و استادان نامدارش در این عرصه شناخته می شود.

استادانی که سالهاست تمام حیات خود را صرف ماندگاری این ساز کهن نمودند تا سازی که دلنشینی صدایش، عرفان را به دل می رساند و هنگام نوازش انگشتان برصفحه دوسیمش، مشتاقانش را به تفکرعمیق وا می دارد.

وظیفه حفظ این ساز کهن بر عهده اساتید بزرگ و بی مدعای این دیار که برای تحققش از جان و دل وقت گذاشته و به تربیت شاگردانی پرداخته که شگفتی ساز این عرصه شدند.

شاگردان نوجوانی که با انگشتان کوچک خود آنقدر ماهرانه بر صفحه ی دوتار می نوازند که هر شنونده و بیننده ای را به تفکر و تعجب وا می دارد.

نوجوان یازده ساله ای که فراگیری دوتار را آن چنان ماهرانه فراگرفته است بطوریکه اکنون بیشتر مقام های دوتار را با مهارتی خاص و سبک های مختلف می نوازد.

دخترنوجوان که نوازندگی دوتار را دربرنامه های روزمره ی خود قرارداده و حداقل روزی سه ساعت به نوازندگی مشغول است در گفتگوبا خبرنگار جام روز با معرفی خود بیان داشت: مهدیس ابراهیمیان هستم که از هشت سالگی تمرین با دوتار را آغاز کرده و الان سه سال است که به نوازندگی مشغول می باشم.

مهدیس که اکنون به شاگردی ارشد در نزد استاد خودش تبدیل ومهارت در تکنوازی و تکنیک های نوازندگی اش موجب شهرتش شده و با جثه و دستان کوچک خود چنان ماهرانه و استادانه پنجه بر دوتار می زند که نوای برخاسته از دوتارش گویای نواختن چندین وچند ساله را دارد افزود: من چون علاقه ی شدیدی به یادگرفتن دوتار داشتم، اولین مقام دوتار که استاد پیمان غمخوار احمدی آموزش داده بود تا در مدت یک هفته تمرین مسلط شوم را یک شبه فرا گرفتم که موجب تعجب استاد شد.

وی ادامه داد: به دلیل اشتیاق و علاقه فراوان به دوتار نوازی برنامه تمرینات روزانه چهار ساعت انجام می دادم به طوری که تمام انگشتان دست راستم که پنجه می زدم زخم می شد و خون می ریخت اما باز هم چسب می زدم و تمرین می کردم.

ابراهیمیان با اشاره به سبک نوازندگی خود تصریح کرد: سبک نوازندگی ام سبک استادان مرحوم نظرمحمد سلیمانی و عبدالله سرور احمدی می باشد و من ادامه دهنده این سبک هستم.

وی با اشاره علاقه مندی خود در دیگر رشته های هنری خاطر نشان کرد: در کنار نوازندگی دوتار به نقاشی علاقه مندم و در این رشته نیز در سطح خیلی خوبی فعالیت دارم.

مهدیس با اشاره اهدافش از فراگیری دوتار ابراز داشت: هدفی اصلی من رسیدن به درج استادی است و بیشتر برای دل خود می نوازم.

ابراهیمیان با اشاره به دلایل موفقیتش در نوازندگی گفت: موفقیت در هر رشته ی هنری در صورتی به دست می آید که حتماً به آن رشته علاقه مند باشی وشرط اصلی یادگیری هرسازی ابتدا علاقه مند بودن به فراگیری آن و توجه والدین و وقت گذاشتن آنها برای فرزندانشان است.

وی با اشاره به حضور در مسابقات شهرستان یادآورشد: تا کنون در مسابقه های تکنوازی، گروه نوازی و یک جشنواره موسیقی مقامی شرکت که در همه آنها حائز رتبه برتر شدم.

منبع: جام روز

نمونه ای از دوتار نوازی این هنرمند 11 ساله را از اینجا دانلود نمایید.


برچسب‌ها: جام   تربت   دوتار   محلی   موسیقی   نوجوان   مهدیس   ابراهیمیان  
صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

عکس منتخب
torbatjam_22.jpg
ورود به سایت | تبادل لینک | |