افراد آنلاین
16 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت انجــــمن ها)
ادامه...

در حال دیدن این عنوان:   1 کاربر مهمان

جایگاه لباس محلی تربت جام
مديران سايت
عضو شده از:
۷:۰۰ یکشنبه ۲ خرداد ۱۳۸۹
گروه:
مدير سايت
عضو سايت
پیام: 1423
سطح : 32; درصد این سطح : 35
پست/روز : 0 / 783
روز/پست : 474 / 21739
آفلاین
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.لباس محلی تربت جام یکی از چند لباس محلی مشهور ایران می باشد که خود تربت جامی ها اصلاً از این نکته اطلاعی ندارند.
چند روز پیش خونه ی یکی از اقوام یک بازی از سری بازیهای دارا و سارا که درمورد لباس و فرهنگ اقوام ایران بود نظرم رو جلب کرد, برای من جالب بود که یکی از لباس و فرهنگ ها رو لباس و فرهنگ تربت جام معرفی کرده بود.
برای من خیلی جای عجب داره که ما این چنین فرهنگ و آداب و رسوم غنی داشته باشیم اما بی توجه به آن, به فرهنگ و آداب و رسوم دیگر اقوام ایران یا کشورهای دیگر دل ببندیم و با تقلید از آنها خود را متمدن بدانیم!!!
این وظیفه ی همه ی همشهریان است که بیش از پیش در زنده نگه داشتن و حفظ کردن فرهنگ تربت جام بکوشند.
تقاضای من این است که به بهانه ی آشنا شدن خودتان هم که شده تحقیقی در این زمینه انجام داده و برای سایت ارسال کنید تا بتوانیم از فرهنگ پیشینیان خود بیشتر مطلع شویم.
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.

پیام زده شده در: ۱۵:۴۸ شنبه ۶ آبان ۱۳۸۵

ویرایش شده توسط مدير سايت در تاریخ ۱۳۸۵/۹/۲۳ ۱۷:۲۲:۲۹
ویرایش شده توسط مدير سايت در تاریخ ۱۳۸۵/۹/۲۳ ۱۷:۲۳:۳۴
انتقال پست به یک برنامه دیگر انتقال


پاسخ به: جایگاه لباس محلی تربت جام
فعال
عضو شده از:
۲:۱۷ چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۸۹
از تربت جام
گروه:
عضو سايت
پیام: 88
سطح : 8; درصد این سطح : 35
پست/روز : 0 / 183
روز/پست : 29 / 4692
آفلاین
لباس‌های محلی
اگر چه اکنون فقط هنرمندان محلی و پیران منطـقه لباس‌های محلی را می‌پوشند اما این لباس ریشه بسیار کهنی دارد و هریک از اقسام آن فلسفه و تعریف خاص خود را دارد. لباس‌های محلی منطقه عبارتند از پیراهن ۴۰ تریزه و شلوار سفید، جلیقه سیاه، پی تاوه، کلاه و مندیل(۱۵)(دستار)، کفش‌های مخصوص و دستمال ابریشمی که جداگانه هریک از آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛
۱) پیراهن و شلوار سفید که در قدیم دو نوع بوده. در گذشته ۲ قشر از مردم به نام‌های خوانین و کشاورزان زندگی می‌کرده‌اند که به فراخور حال هر یک لباس مخصوص خود را داشته‌اند. لباس خان‌ها به بَرچاک(۱۶) معروف بوده. بدین معنی که از دو سمت راست و چپ دامن برش خورده و به دو تکه جلویی و عقبی تقسیم می‌شود که اکنون به لباس پاکستانی یا افغانی در بازار عرضه می‌شود و لباس کشاورزان همین لباس ۴۰ تریزه بوده است. این پیراهن از برش‌های متعددی که تریزه(۱۷)(تکه) نام دارد دوخته می‌شده است. ویژگی بارز این لباس دامن چین دار آن است که در زمان برزیگری محصول را در آن جمع‌آوری می‌کردند. این در حالی است که در دامن برخی از این لباسها حدود ۴۰ کیلوگرم گندم جا می‌گرفته است. همچنین دامن ۴۰ تریزه در زمان چرخشهای بازیگران به سان چتری باز می‌شود.
۲)جلیقه سیاه در برابر لباس سفید نشان‌دهنده تاریکی در برابر روشنایی و نور است.
۳) پی تابه = پا تابه (که در محل به آن «پی تََوَه»(۱۸) یا «پَتَک»(۱۹) می‌گویند). بافته‌هایی است پشمین که بر پا می‌پیچیدند که هم محافظ پا از یخ زدن در فصل زمستان باشد و هم پا را از گزش و نیش امثال مار و عقرب و آسیب خار و خاشاک محافظت نماید. کلاه و مندیل عبارتند از کلاه قرص و دستاری که بر سر می‌بندند. این دو نیز محافظ سر و صورتند. کلاه معمولاً از الیاف سیمی مرغوب و با آستری مخمل ساخته می‌شده است. مندیل نیز در گذشته از جنس کرباس بوده ولی اکنون مرغوبترین آن از جنسی به نام فاج (۲۰)است.
۴)چارق یا چقه کفش‌های مخصوصی هستند که در قدیم استفاده می‌شدند. چارق پا افزاری چرمی در دو نوع «رُوّی»(۲۱) و «اُوّی»(۲۲) بوده که اولی در مواقع پیاده روی و راه پیمایی و دومی در مواقع آبیاری کشت یا به اصطلاح محلی «اوگیری»(۲۳) مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند. چقه که تلفظ درست آن «چُقِّی»(۲۴)است، عبارت بوده از کفی یِ تخت و نسبتاً پهنی با رویه‌ای کلاً چرم که کفی و تخت در اصطلاح به صورت «گُوّمیشی»(۲۵) به هم دوخته می‌شده است.
۵) دستمال ابریشمین: اگرچه غالب بازیگران آن را به گوشه راست لباسشان می‌آویزند ولی چنین بر می‌آید که دستمال در لباس قدیم جایگاهی نداشته و در آن زمان سارُق(۲۶) یا روسری (چارقَد)(۲۷) سفید و مندیل مانندی بوده که آنرا به کمر می‌بستند.این سارُق یا چارقَد استفاده‌های متعددی داشته است. مثلا در موقع رفتن سر زمین در آن نان و آذوقه روز را می‌بستند و با خود می‌بردند. همچنین چون در موقع کار عرق می‌کردند و بعد از فراغت از کار ممکن بود سرما خورده و کلیه درد و کمر درد بگیرند، لذا از سارُق به عنوان وسیله‌ای برای گرم نگه داشتن بدن استفاده می‌کردند.

پیام زده شده در: ۷:۱۹ سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۸۹
انتقال پست به یک برنامه دیگر انتقال


شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید

[جستجوی پیشرفته]ورود به سایت | تبادل لینک | |