افراد آنلاین
51 کاربر آن‌لاين است (13 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت مقالات)
ادامه...
مقالات :: آشنايي با شهر و مناطق ديدني تربت جام

برخي از اماكن زيارتي - تاريخي تربت جام

كتاب سرزمين جام و رجال آن - سايت تربت جام
مزار شيخ الاسلام احمد جامي، مزار حضرت خواجه عزیزالله، مزار شاهزاده قاسم انوار، مزار شیخ ابوذر بوزجاني، مزار خواجه غیاث الدین، مزار پیر درازاب، مزار پیر منصوریه، مزار پير میر پنج، مزار خلیفه میر افضل، مزار خواجه موسی، مزار پیر غیبی، مزار پیر کاریز کهندل

مزار شيخ الاسلام احمد جامي
مجموعه آرامگاهی شیخ الاسلام احمد جامی یکی از بزرگترین مراکز زیارتی شرق ایران است که در قرن نهم به اوج شکوفایی خود رسید. این مجموعه که وسعتی حدود (64000) متر مربع دارد شامل محوطه ها و ساختمان هایی است که در اضلاع غربی و شمالی حیاطی مستطیل شکل و بزرگ گرد آمده است و در قلب مجموعه "گنبد خانه" با ایوانی در جلوی آن قرار دارد و در طرفین ایوان دو بنا موسوم به مسجد کرمانی و گنبد سفید یا مسجد رواق قرار دارد. در جبهه غربی گنبدخانه "سراچه" در سمت مشرق آن "مسجدعتیق" و در جبهه جنوبی "مسجد جامع" جدید واقع شده است که شبستان گنبددار آن با گنبدخانه مزار بر روی یک محور که از در ورودی مجموعه شروع می شود قرار دارند. در جبهه غربی صحن بزرگ مقابل ایوان مزار بنایی موسوم به گنبد سبز که قسمتی از مدرسه جلال الدین فیروزشاه است قرار دارد. در جلوی مجموعه سردر ورودی و در مقابل آن آب انباری واقع شده است. علاوه بر این ها بناهایی شامل دو خانقاه از امیرتیمور در جبهه شرقی مزار ومدرسه ای از علاء الدین محمد فریوندی، وزیر خراسان در زمان ابوسعید وطغاتیمور، و نیز مدرسه دیگری در جبهه مقابل مدرسه فیروزشاهی و متصل به مسجد جامع عتیق که توسط شخصی به نام امیر شاه ملک ساخته شده بود وجود داشته است.
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.


مزار حضرت خواجه عزیزالله
این مقبره در یک صد متري جنوب شرقی مجموعه شیخ جام و در میان گورستانی قرار دارد که در نزدیکی آن ، بقایای یک ایوان باستانی واقع است . نقشه این بنا به صورت مستطیل است که ابعاد خارجی آن ، ۱۰/۱۳ * ۱۷ متر و ابعاد داخلی‌اش ۵/۱۳ * ۵/۱۴ متر است . در نمای اصلی این بنا ، ایوانی با تاق آهنگ به عرض ۳۰/۵ و ارتفاع ۹۰/۷ متر وجود دارد. در اضلاع چهارگانه بنا ،شاه نشین‌ها و در زوایای آن، غرفه‌هایی از بطن دیوار درآورده‌اند. این بنا فاقد هر نوع تزیین است ؛ تنها تزیینات آن ، منحصر به نحوه ارائه و نمایش تویزه‌ها (یزدی بندی) و سه کنج‌ها است. داخل بنا روکشی گچی داشته‌است. راه ارتباط این بنا با ایوان مجاور آن، از طریق درگاه‌هایی بوده که در ضلع جنوب غربی و داخل ایوان تعبیه شده بود و امروزه به جز درگاه داخل ایوان، بقیه آن مسدود شده‌است. شخص مدفون در این بنا ، «خواجه زیدن الدین عزیز الله بن قطب الدین محمد زاهد بن صفی الدین محمود بن ابوالمعالی بن رضی الدین احمد بن قطب الدین محمد بن رضی الدین احمد متولی بن شهاب الدین اسماعیل بن قطب الدین محمد بن شمس الدین مطهر بن شیخ الاسلام احمد نامقی جامی» است که سلوک وی به طریقه «نقشبدنیه» و معاصر «سلطان حسین بایقرا» بوده‌است و در بیست و هفتم ربیع الثانی سال ۹۰۲ هـ.ق. درگذشته‌است . تاریخ ساخت بنا نیز به نظر می‌رسد مربوط به نیمه اول قرن دهم هجری باشد. این بنا هم اکنون در حال ویراني كامل است.

مزار شاهزاده قاسم انوار(شازده قاسم)
مزار قاسم انوار در روستای لنگر (در قدیم به خرجرد معروف بوده است)در فاصله 25کیلومتری شمال تربت جام در شرق جاده مشهد به تربت جام قرار دارد . این روستا که سکنه آن از ترکمانان مرو میباشد بیشتر شهرت خود را مدیون مزار شاه قاسم انوار عارف نامی می باشد. در قرن نهم هجری بر روی قبر قاسم انوار به دستور امیر علیشیر نوایی عمارتی بناکردند و یک قطعه باغ هم در جوار بارگاه وی ایجاد نمودند. شکل بنا مانند تمامی بناهای اسلامی بسیار زیبا می باشددر ایوان جنوبی مزار سنگ سیاه مستطیلی نصب گردیده و برروی سنگ فرمانی به خط نستعلیق بتاریخ 1046هجری نوشته شده است. این فرمان را شاه زاده قاسم انوار برای بخشش مالیاتی هفت طایفه از مردم صادرگردیده است شامل :1-کاولیان (کولیان)2 -مغنیان(لولیان) 3-بیدقیان(خطیران)4 -شبانان و سودمالان5-هندویان 6-جماعت حسن ابدال لو 7-جماعت بغداد لو . طول بنا 24/8متر و عرض ان 20/60متر و ارتفاع ان 12/80متر میباشدو پوشش بنا گنبدی کوتاه میباشد اطراف بقعه سفید کاری شده است. در داخل بقعه صورت قبر شاهزاده قاسم انوار قرار داردکه بر بالای سرش سنگ قبری وجود دارد و بر روی ان وصف شیخ گردیده است و تاریخ ولادت او (سنه757ه ق ) و تاریخ وفات (837ه ق ) ایشان حک گردیده است. و دوبیت از اشعار وی هم در این لوح دیده میشود :
مرا علم از ازل در سینه دادند *** عجب علمی ولی درسی ندادند
مرا سه سال حالی گشت معلوم *** که شیخ چله را درسی ندادند
یک صورت قبر دیگر هم وجود دارد که مردم عقیده دارند که متعلق به فرزند قاسم انوار به نام قاسم است .

مزار شیخ ابوذر بوزجاني
مزار شیخ ابوذر بوزجاني در 18کیلوتری مشرق تربت جام و در جوار جاده پایین جام به طرف مرز قرار دارد که در محل خرابه های شهر قدیم بوزجان(بوژگان) قراردارد .البته از شهر بوزجان به جز تپه ای چیزی بر جای نمانده است. قبر شیخ در داخل یک چهار دیواری به طول 8متر و عرض 4متر و ارتفاع 3/5متر میباشد که یک ایوان کوچک هم در جلو آن دارد که بیشتر در حال حاضر به عنوان محلی برای کفشها استفاده میگردد. بقعه در حال خرابی می باشد و اثار شکست دیوارها به وضوع قابل مشاهده می باشد. بنا بر روی دیوارهایی با چینه گلی ساخته شده و سقف ان ضربی پوش _تزری با خشتهای گلی میباشد. دیوارها گچکاری شده و کف ان موزاییک و در داخل بقعه تعداد سه سنگ صورت قبر را تشکیل می دهد که هرکدام از انها به طول 2متر و عرض 60سانتیمتر و ارتفاع 50سانتی متر میباشد. بر روی سنگ قبر عبارات زیر نوشته شده است: "شیخ ابوذر بوزجانی (بژگانی )در قرن چهارم زندگی میکرده است وی عالم به علوم ریاضی و تصوف بوده و این اشعار معرف ان بزرگوار است: توبه علم ازل مرا دیدی، دیدی آن گه به عیب بخریدی، تو به علم آن و من به عیب همان، رد مکن آنچه خود پسیندیدی" قبر سمت چپ متعلق به همسر شیخ بزرگوار است که بر روی ان این نوشته به چشم میخورد: "مرقد جنت مکان بانو خدیجه همسر شیخ ابوذر بوژگانی قدس الله سره که از معارف و نیکان زمان خود بوده و در جوار حضرتش مدفون شده است." قبر سمت راست متعلق به شیخ اباذری قاضی و شیخ قرن اخیر بوده است.
تا اوایل انقلاب روستایی به نام بژگان در همان محل وجود داشت که تعداد زیادی از مهاجرین افغان در ان پناه گرفته بودند. در اطراف مقبره شیخ یک قبرستان وجود دارد که قبرهای قدیمی به تاریخ 1089هجری (الله قلی ولد حسنقلی و سنه 1076 خواجه احمد) به چشم میخورد که نشان میدهد در قرن دهم و یازدهم دارای ابادی بوده است.
برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.

مزار خواجه غیاث الدین
مزار شیخ الاسلام خواجه غیاث الدین بن خوجه شمس الدین مطهر بن شیخ الاسلام شهاب الدین بن خواجه قطب الدین محمد بن خواجه شمس الدین مطهربن شیخ الاسلام احمد جامی نامقی در روستای بزد در فاصله 16کیلومتری غرب تربت جام در کنار کوه بزد قرار دارد .
وي از علما و دانشمندان و عرفای بزرگ قرن هفتم و هشتم هجری می باشد که نسبتش به شیخ احمد جامی مي رسدو با پنج واسطه این نسبت قرار دارد. وی از سوی مادر نوه ملک غیاث الدین غوری پادشاه هرات و از اکابر غوریان است. در کنار مرقد وی به رسم و سنت اسلامی بنایی ساخته شده است که در ابعاد 25در40متر مربع و یک درب اهنی 1/5در 2متری دارد. قدمت این مزار بیش از ششصد سال است و در جوار ان یک مسجد وجود دارد. ایوان این بنای اسلامی با دهانه 5متر و عمق 3متر و ارتفاع 8متر است که گچ کاری شده است. ایوانچه های دو طرف ایوان اصلی به دهانه 2متر و عمق دو متر و ارتفاع3متر است. یک درب چوبی هم به ابعاد 1/5در2متر دارد. گنبدی که بر روی شبستان بناشده با اجر به صورت ضربی پوش است و داخل مسجد با فرشهای نفیس دستباف فرش گردیده است. تعداد 4اطاق برای خادمین مزار است که از ان برای سکونت و درسهای قران کریم مورد استفاده قرار میگیرد. در جلو ایوان قبر خواجه به صورت ساده ای که سنت قبرهای مردان اسلام است قرار دارد. و در کنار آن یک درخت ارس کهنسال قرار دارد.

مزار پیر درازاب
مزار پیر درازاب در روستایی به همین نام در فاصله 120کیلومتری تربت جام و هشتاد کیلومتری صالح اباد قرار دارد. این مزار هیچ نوع لوح وکتیبه ای که نام صاحب قبر را نوشته باشد ندارد اما منسوب به یکی از فرزندان شیخ احمد جام است و بسیار مورد احترام و ارادت مردم منطقه می باشد. اکثر فرزندان و نوادگان شیخ جام که از مشایخ و عرفای نامی بوده و به علت سادگی زندگی و سنت اسلامی از قبرهای دارای تزیینات دوری و وصیت انها هنگام مرگ بر سادگی محل دفن انان بوده و همین علت سادگی تمام قبور پیران و مشایخ و عرفا می باشد. انهای که در داخل شهرها دفن شده اند در جوار انها مسجد و بقعه ساخته شده و انها که در روستاها دفن شده اند از سادگی زیادی برخوردارند. اما این دلیلی بر عدم ارادت مردم نسبت به آنها نمی باشد. صورت قبر بسیار ساده به طول 3متر و عرض 80سانتی متر و ارتفاع 40سانتی متر که با دیواره ای کوتاه با سنگ و گل ساخته شده است.

مزار پیر منصوریه
مزار پیر منصوریه در روستایی به همین نام در فاصله 43کیلومتری شرق تربت جام قرار دارد. اطراف این روستا باغهای میوه خصوصا" درخت توت ان که معروف است قرار دارد. ایشان از صوفیان و مشایخ مورد احترام و از ابدالان و چله نشینان بوده و مردم منطقه ارادت زیادی به این مزار دارند. بقعه مربع القاعده بهچینه گلی که دیوارهای ان به قطر یک متر و طول ان 5و عرض ان 4متر و ارتفاع 4متر میباشد. در داخل بقعه دو صورت قبر وجود دارد که به طول 2متر و عرض نیم متر و ارتفاع 15سانتی متر كه هر دو قبر مورد احترام و اردات مردم منطقه می باشد.

مزار پير میر پنج
مزار پیر چشمه امیر پنج در روستای امیر پنج از توابع دهستان پایین جام در فاصله 60کیلومتری نزدیک مرز افقانستان قرار دارد. این روستا در محل ییلاق و قشلاق دامداران قرار دارد و در زمان ییلاق دامداران در ان سکونت می کنند. صاحب مزار مشخص نیست و نامی برای ان ذکر نشده و بیشتر به ایشان پیر میگویند. تعداد زیادی از ارادتمندان به این مزار در انجا به عبادت مشغول می شوند و با خدای خود در کنار مزار این پیر به راز و نیاز مشغول می گردند. صورت این قبر سنگ چین به طول 2متر و عرض50سانتی مترو ارتفاع یک متر است.

مزار خلیفه میر افضل
مزار خلیفه میر افضل در روستایی به نام صید اباد در فاصله 35کیلومتری شرق تربت جام از توابع دهستان پایین جام در کنار جاده قرار دارد. خلیفه میرافضل از سادات حسینی و مردی دنیادیده باتقوی و زاهد بود و مردم ارادتی خاص به او داشتند و ایشان مردم را به راه راست دینداری و سنتهای رسول اکرم فرا میخواند. این شیخ گرامی در سال 1344هجری قمری درگذشت و در همین محل دفن گردید. بقعه در حال خرابی میباشد . اما نمای کلی بقعه مانند بناهای اسلامی ساخته شده است. مردم روستاهای اطراف مانند محمداباد یادگار و صاحبداد و سمیع اباد و شهداباد و تربت جام برای زیارت به این مكان می آیند. بقعه دارای ایوانی اجری به اضلاع 15متر و در ضلع جنوبی دارای ایوانی به دهانه 3و طول 5متر با دومناره 2متری بناشده است و اتاقهای گلی اطراف ان سقفهایش فروریخته است. قبر خلیفه میرافضل در قسمت جنوبی بنا و در خارج از ان به طول 3متر و عرضیک متر و ارتفاع 40سانتی متر و اجری میباشد و بر روی لوح قبر این عبارت دیده میشود: "آرامگاه مرحوم خلیفه میرافضل ولد حاج میر یعقوب .فوت 1344ه ق".

مزار خواجه موسی
مزار منسوب به خواجه موسی در جنوب غربی روستای بیدستان از توابع بخش مرکزی تربت جام در فاصله 46کیلومتری تربت جام است که از طرف غرب جاده مشهد به تربت جام در فاصله 12کیلومتری قرار دارد. هویت و صاحب قبر بر کسی معلوم نمی باشد اما لقب خواجه برای ان نشان از بزرگی صاحب قبر دلالت دارد که احتمالا" یکی از مشایخ و شیخان چله نشین در ان دفن گردیده است. چند تیر چوبی در طرفین قبر قرار دارد که با پارچه های سبز پوشیده گردیده و مورد احترام مردم قرار دارد. طول قبر 4متر و عرض ان نیم متر و سنگ چین است.

مزار پیر غیبی
مزاری در فاصله شش کیلومتری شرق تربت جام در کنار جاده صالح اباد که در کنار مزارع گندم در دشتی موسوم به دشت امیر اباد به نام پیر غیبی در روستای یاقوتین قرار دارد اما صاحب این قبر را کسی به نام نمی شناسد و احتمال اینکه متعلق به یکی از پیران چله نشین و ابدالت تربت جام باشد زياد است. بقعه از یک اطاق با چینه گلی به ابعاد 7متر در 4متر و ارتفاع 4متر است . دارای گنبدی از گل و خشت می باشد. در وسط اطاق صورت قبری است به طول 3متر و عرض یک متر و ارتفاع یک متر از اجر که با یک پارچه سبز رنگی پوشیده شده است.

مزار پیر کاریز کهندل
مزار پیر کاریز کهندل در غرب روستای کاریز کهندل از توابع دهستان جنت اباد بخش صالح اباد که در فاصله 22کیلومتری صالح اباد و 10کیلومتری جنت اباد قرار دارد. این مزار دارای بنای معتبری بوده که بر اثر مرور زمان تخریب گردیده است و قدمت بنا زیاد بوده اما تاریخ دقیق برای ان نمی توان متصور گردید. صورت قبر سنگ چین و به طول 8متر و ارتفاع 20سانتی متر و عرض یک متر است که در داخل بقعه ای به ابعاد 10متر در 5متر قرار دارد. وضخامت دیوارها یک متر بوده است.
مقاله قبلی >> مسجد نور محله های تربت جام << مقاله بعدی
ترک بک
  • آدرس: http://torbatjam.com/modules/article/view.article.php/c2/49
  • ترک بک: http://torbatjam.com/modules/article/trackback.php/49
رای
10987654321
API: RSS | RDF | ATOM
سایت تربت جام & Copyright© admin
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

بیشترین خوانده شده
در آداب اسلامي توصيه هاي ويژه اي براي تغذيه در دوران بارداري وجود دارد. اين امر نشان دهنده ي اهميت اين زمان و نيز نقش تغذيه در آن است.
مجموعه آرامگاهی شیخ الاسلام احمد جامی یکی از بزرگترین مراکز زیارتی شرق ایران است که در قرن نهم به اوج شکوفایی خود رسید. این مجموعه که وسعتی حدود (64000) متر مربع دارد... .
تربت جام از لحاظ فرهنگ موسیقیایی یکی از غنی ترین مناطق ایران است. این مهم به دو صورت نمود پیدا می کند؛ نخست موسیقی مقامی تربت جام که شامل مقامهای آوازی و سازی است که به وسیله ی ...
برخي از علائم اختلال اعتیاد اینترنتی عبارتند از:
مشکلات میان فردی و یا مشکلات در هنگام کار یا مطالعه، نادیده گرفتن مسئولیتهای مربوط به دوستان، خانواده، کار و یا مسئولیتهای فردی، کناره‌گیری پس از دست کشیدن از اینترنت، کج خلقی هنگام تلاش برای دست کشیدن از اینترنت، آن‌لاین ماندن بیش از زمان برنامه‌ریزی شده، دروغ گفتن یا مخفی نگهداشتن زمان واقعی کار با اینترنت از نظر دوستان یا خانواده، تغییر در سبک زندگی به منظور گذران وقت بیشتر با اینترنت، کاهش فعالیت فیزیکی، بی‌توجهی به سلامت شخصی و بی‌خوابی یا کم خوابی و یا تغییر در الگوی خواب به منظور گذران وقت در اینترنت.
در روزگار سلجوقيان ، در سال 440 هجري قمري در قريه نامق ، از سلسله جرير بن عبدالله (از صحابي معروف) کودکي چشم به جهان گشود که او را احمد خواندند و بعدها به احمد جامي نامقي شهرت يافت... .
نورالدين ابوالبركات عبدالرحمن بن نظام‌الدين احمد بن شمس‌الدين محمد جامي نامي‌ترين شاعر و نويسنده دانشمند و عارف قرن نهم هجري است. برخي از پژوهندگان او را بزرگترين استاد سخن بعد از حافظ و خاتم شاعران بزرگ پارسي‌گو ...
حجة الإسلام زین الدین ابوحامد امام محمد غَزّالی طوسی، یکی از بزرگترین متصوفین، فلاسفه و اندشمندان علمای اسلام در قرن پنجم و ششم هجری می باشد. بزرگمردی که در انواع رشته های علوم اسلامی سرآمد دانشوران روزگار خود گشت...
در كتاب لغت موسيقي نوشته افراسياب بيگ لي كلمه‌ي مقام كه به صورت موغام يا مغام هم نوشته مي‌شود، به عنوان مجموعه‌ي صداها و پرده‌هاي مختلف كه بر اساس يك كوك واحد ...
تربت جام ، كهن دریا عرفان، واقع در شمال شرقی گستره پهناور ایران زمین به مانند شهرها و مناطق دیگر آن با حوادث و فراز و نشیب های تاریخی و روند شكل تدریجی مواجه بوده است. دورانی كه این شهر، روستایی كوچك به نام معدآباد ...
تربت جام امروزه از محله های مختلفی تشکیل گردیده که نامگذاری این محلات یا به علت تجمع قومی بوده و یا به سبب مهاجرت روستاییان به شهر صورت گرفته است و یا به خاطر حوادث و سکونت اشخاص به خصوصی صورت گرفته است. قصد ما بر این است که در این قسمت به شناسنامه این محلات مختلف تربت جام بپردازیم.
تازه ترین مقالات
موسيقي مقامي (محلي)، بدوي ترين شكل موسيقي است كه از زمانهای دور برای ما به يادگارمانده است. این نوع موسیقی درهركشوری ، متناسب با بوم و محيط جغرافيايي و انساني آن كشوردرهم آميخته و جزئي از فرهنگ آن کشوري محسوب ميشود. به راستی کسی زمان دقیق پیدایش مقام را نمی داند. مقام نمی تواند یک تصنیف یا ترانه باشد. مقام پیشینه ای دارد به وسعت تاریخ وآدمهایش....
تواناتک: IMEI یک کد ۱۴ رقمی چیست است که باید در هر گوشی جدیدی که ساخته می‌شود منحصر به فرد باشد و تا آخر عمر دستگاه با آن باقی خواهد ماند. از آن...
یک پلنگ که برای شکار خیز برداشته، یک قوچ اوریال با شاخهای تابیده اش، یک جبیر، یک گرگ و یک شغال، یک سبزه قبا با لانه اش که از خار و خاشاک درست ...
در اوایل قرن شانزدهم میلادی در دهکده ای نزدیک شهر «استرتفورد» در ایالت واریک انگلستان، زارعی به نام ریچارد شکسپیر زندگی می کرد. یکی از پسران او «جان» در حدود سال ۱۵۵۱ در شهر استرتفورد به شغل پوست فروشی مشغول شد و «ماری آردن» دختر یک کشاورز ثروتمند را به همسری برگزید. ماری در ۲۶ آوریل ۱۵۶۴ پسری به دنیا آورد و نامش را «ویلیام» گذاشت. این کودک به تدریج پسری فعال ، شوخ و شیطان شد ، به مدرسه رفت و زبان لاتین و یونانی را فرا گرفت. ولی به علت کسادی شغل پدرش ناچار شد برای امرار معاش، مدرسه را ترک کند و شغلی برای خود برگزیند. برخی می گویند که او ابتدا شاگرد یک قصاب شد و چون از دوران نوجوانی دلبستگی شدیدی به ادبیات داشت، در موقع کشتن گوساله خطابه می سرود و شعر می گفت.
HIV
خانواده و سلامت | shekoofe | پ ۹۱/۰۷/۲۰
HIV چيست ؟ HIV مخفف ""Human Immunodeficiency Virus به معني "ويروس نقص ايمني انسان" مي‌باشد. ويروس ، يك ذره زنده خيلي كوچك است كه مي‌تواند تكثير و پخش شود اما...
یاهوووووووووووووووووووشاید از نام این ترفند اندکی جاخورده باشید ، اما باید قبول کرد که این نام بهترین عنوان برای این ترفند است! قصد داریم ...
در زندگی زناشویی دلخوری ها ، رنجش ها ، شکایت ها و مشاجره ها فراوان است . اگر چنین نباشد باید نگران بود . زیرا به یقین رابطه زوج به سردی گراییده و نسبت به هم بی اعتنا شده اند و دیگر هم را دوست ندارند که از یکدیگر نمی رنجند...
بسیاری از عادت های فرهنگی و صفات اجتماعی ما ریشه در تنبلی اجتماعی دارد. ایرانی ها ضمن این که دارای میزان تنبلی بالاتر از متوسط جهانی هستند، جایگاه سوم را به خود اختصاص داده اند...
حقيقات نشان داده، محروم‌كردن استفاده موقتي از وسايل تكنولوژيك نتيجه عكس دارد و حتي ممكن است فرد را دچار اضطراب و حالت هيجاني كند...
درست است كه انسان امروز شايد نتواند از تكنولوژي دور باشد اما متخصصان و كارشناسان معتقدند كه وابستگي‌ ما به تكنولوژي مي‌تواند مضر و حتي خطرناك باشد...
ورود به سایت | تبادل لینک | |