افراد آنلاین
13 کاربر آن‌لاين است (2 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت مقالات)
ادامه...
مقالات :: مشاهیر تربت جام

آشنايي با مشاهير تربت جام - قرن دهم

كتاب سرزمين جام و رجال آن - سايت تربت جام
خواجه جلال الدین ابوالقاسم، میر محمد مومن، زین الدین جامی، درویشعلی بوزجانی، مولانا قاسم، مولانا ریاضی، خواجه جان، مولانا میرجان، مولانا ابوالمکارم، جامی گیلانی، هاشمي، زینل خان ذوالقدر ، غیاث الدین خواند میر، هجری جامی، خواجه محمد اصغر، علی جامي، محمد حسین جامي، درویش محمد، عشق جامي، مولانا فردی، مولانا ظهوری، پیر علی، خواجه محمد، خواجه ناصر الدین عبدالعزیز، شیخ ابوالوجد فارغی، عبداللطیف جامی، خلیل جامی، علی جامی، ترخان مولانا نور الدین

خواجه جلال الدین ابوالقاسم
خواجه جلال الدین ابوالقاسم فرزند خواجه رضی الدین از عرفا و مشایخ قرن نهم و دهم هجری و نسبتش به شیخ جام میرسد. وي بعد از مرگ پدرش تولیت مزار شیخ احمد را داشته و قائم مقام پدر گردید. در حبیب السیر نقل شده که وی باشاهزادگان محاصبت داشت و مانند خراباتیان شراب مینوشید و سفره سخاوتش پهن بوده و مردی سخی و مهماندوست میباشد حال معلوم نیست که شراب نوشیدن وی مانند خراباتیات از تمثیلهای عارفانه هست یا خیر. وي در سنه 920هجری از دنیا رفت.

میر محمد مومن
میر محمد مون از عرفا و شعرای قرن دهم هجری و متخلص به عرشی بود و نسبتش به شاه قاسم انوار و از طرف مادر شاه نعمت الله ولی می رسد. امین احمد رازی در هفت اقلیم مینویسد: "میر محمد مومن به شرف ذات و بحسن صفات و اخلاق حمیده و اوصاف پسندیده اتصاف داشته و در بسیاری از فضایل لوای مهارت می افرازد تا در ایران بود منظورنظر پادشاه زمان و شاهزاده و نافذ فرمان بوده به عنایات مخصوص می گردید." وی بعد از سفر به هند در خدمت ابراهیم قطب شاه و سپس در ملازمت محمدقلی شاده قرار گرفت و مورد عزت و احترام بود. از سروده های این شاعر گرامی:
عاشق آن قدرت کجا دارد که گردد گرد دوست
مانمیدانیم عاشق بلبل و پروانه را
اثر کملاحت او من زخم خورده دانم
که نمک فشان همه شب به دلم گذار دارد

زین الدین جامی
از کاتبان و خوشنویسان قرن دهم هجری است که ساکن جام بود. از وي یک نسخه دیوان حافظ به جای مانده که در موزه بالتیمور امریکا قرار دارد و نگارش وي در این کتاب به شیوه اظهر می باشد.

درویشعلی بوزجانی
درویشعلی بوزجانی از مورخین و عرفا و عالمان قرن دهم هجری و ساکن جام است وي کتاب روضه الریاحین را تالیف نموده است.وي از مریدان مخلص خواجه عزیزالله فرزند خواجه قطب الدین بوده . درویشعلی بوزجانی شرح حال تعداد چهارده پسر شیخ احمد جامی و بیست و پنج نفر از نوادگان وی را در این کتاب شرح داده است. درویشعلی بوزجانی هنگام تالیف کتاب خود از منابعی استفاده کرده که این منابع اکنون وجود ندارند و در طول زمان از بین رفته اند وی در کتاب روضه الریاحین خود میگوید :"چون فقیر بی مقدار و زره خاکسار درویشعلی بوزجانی از مجاوران و جاروب کشان آستان ملایک پاسبان حضرت شیخ الاسلام بوده و از جمله چاکران و مریدان حضرت ارشاد پناهی مخدومی زین المله والدین خواجه عزیزالله و مدتی مدید مشاهده و اقتباس انوار یهدی الله منوره من یشاء از آن مشکوات ولایت می نمود و از زلال الطاف و افضال آن منبه احسان نقش ماتم از صحیفه دل می شست گوئیا غرض اصلی از تالیف این کتاب ذکر محامد و فضایل آن خلاصه اولوالباب است که از مناقب و شمائل و خصائل آن بزرگوار کسی در کتاب نیاورده بود"

مولانا قاسم
مولانا قاسم از خوشنویسان و خطاطان قرن دهم هجری بوده که تحصیل خود را نزد استادان خط ان روزگار (سلطان محمدنور و سلطان محمد خندان) به اتمام رسانیده است. احتمالا" وي بوده که کتاب دیوان اشعار شاه قاسم انوار را به خط خوش کتابت کرده است.

مولانا ریاضی
مولانا ریاضی از عرفا و دانشمندان و شاعران قرن دهم هجری بوده که بعداً به هرات رفته و در دارالسلطنه هرات در خدمت سلطان حسین میرزا بوده . وي در سنه 921 هجری وفات یافت.

خواجه جان
وي از کاتبان قرن دهم هجری و از هنرمندان و خطاطان باخرز بوده. وي کتابهای تحفه الاحرار و سبحه الابرار جامی را کتابت کرده وي همچنین مجموعه چستر بیتی را در بخارا کتابت نمود

مولانا میرجان
مولانا میرجان از علما و عرفای قرن دهم هجری و از اسفرغابد جام بوده و نسبتش به خواجه عبدالله انصاری میرسد. وي از معدود دانشمندانی بود که بواسطه علم زیاد توسط عبدالله خان ازبک انتخاب گردید و به بخارا رفت و در بخارا کتاب روضه الاصحاب را تالیف کرد .

مولانا ابوالمکارم
مولانا ابوالمکارم فرزند مولانا میرجان که پدرش اهل اسفرغابد جام بوده در بخارا بدنیا امده و به درجه کمالات زیر نظر استادی پدرش گردید پسر وی با لقب میرزا فصیحی ملک الشعرای خراسان لقب داشت.وی به دستور عبیدالله خان ثانی ازبک مامور ارشاد مردم در هرات شد.

جامی گیلانی
از نوادگان شیخ جام که در گیلان سکونت میکرده و گاهی به او لاهیجانی میگفتند این رباعی سروده وي میباشد:
این باده که من بی تو به لب می آرم
نی از پی شادی و طرب میآرم
زلف سیه تو روز من کرد سیاه
روز سیه خویش به شب میآرم

هاشمي
سيد شاه جهانگير كرماني از عرفا و شعراي قرن دهم هجری که نسبتش به شاهزاده قاسم انوار میرسد و ازمشاهیر خطه جام است که در سنه 946هجری در مکران بر اثر حمله راهزنان و قاطعان طریق جان باخت. وی کتاب مثنوی مظهر الاثار را تالیف نمود. وی همچنین دیوانی شامل غزلیات و قصائد دارد. وی در سال946 به شهادت رسید وي سلسله نعمت اللهیه را به نام هاشم شاهی تاسیس نمود وی در سند به ولایت رسیددر اتشکده اذر او را در جوار شعرای بخارا اورده است. میر هاشم شاه مشهور به شاه جهانگیر مکنی به ابوعبدالله فرزند میر محمد مومن عرشی به گفته امین احمد رازی به چهار واسطه نسبتش به شاه قاسم انوار میرسد. نمونه شعر او:
عجب لوحی است لوح مکتب معموره عالم
که عالم عالم معنی است در هر نکته پنهانش
در این ره جز خطر نبود معاذالله چه راهست این
که شد ذرات جسم رهروان ریگ بیابانش
چو پشت پا زند چوگان بر جهان سالک
نماید گنبد گردون چو گویی پیش چوگانش
سراسر دیده شو چون آینه تا روشنش بینی
که با این دیده تاریک هرگز دید نتوانش
تو تاریکی و گر نع بنگری آن آفتابی را
که تا بانست نور فیض برآباد و ویرانش
درو گوهر کجا آید به پیش چشم آن رندی
که باشد قطره های اشک چون درهای غلطانش
چنان از دوست مملو شد محیط باطن عارف
که از سر میرود بیرون سرشک چشم گریانش
جهان را در ره معراج همت مشت خاکی دان
که در چشم لئیمان می زند از مکر شیطانش
بود منعم به اسباب جهان شاد و نمی داند
که آخر آن همه خواهد شدن اسباب حرمانش
بمقدار تعلق جان دهد هر کس خوش آن مفلس
که از وارستگی شد جان کندن آسانش

زینل خان ذوالقدر حاكم جام
زینل خان ذوالقدر از رجال معروف خراسان در قرن دهم است که به دلاوری و شهاومت معروف است.در زمان سلطنت شاه طهماسب صفوی وي حاکم تربت جام بود. (سنه978ه)

غیاث الدین خواند میر
میرزا غیاث الدین خواند میر فرزند میرزا همام الدین نبیره دختری میر خواند است. به گفته خودش نسبتش به خواجه شهاب الدین ابوالمکارم از نوادگان شیخ جام میرسد. وی کتابهای خلاصه الاخبار اخبار الاخبار منتخب تاریخ و صاف مکارم الاخلاق و ماثر الملوک و کتاب دستور الوزرا را تالیف نموده است. کتاب حبیب السیر را نیز در سنه 927 شروع و در سنه 930جلد سوم ان را به اتمام رسانید. وی ابتدا به هرات رفته و سپس به هندوستان در شهر آگره عزیمت نمودو در سلطنت نصیرالدین محمد همایون شاه ملازم وی گردید. امیر علیشیر نوایی پس از انکه علاقه خواند میر را به کتاب فهمید کتابخانه خود را در اختيار خواند میر بیست و چهار ساله گذاشت. وي در دربار بابر پادشاه هندوستان کتاب قانون همایون یا همایون نامه را در وصف پادشاه هند تمام کرد.

هجری جامی
هجری جامی از شعرای قرن دهم هجری که در شعرهایش تخلص هجری داشت. وی به دربار همایون پادشاه هندوستان راه یافت و اشعار زیادی در مدح آن پادشاه همام سروده است. مانند این بیت:
ای دل آواره بر خاک درش جاکرده ای
نیک جایی از برای خویش پیدا کرده ای

خواجه محمد اصغر
خواجه محمد اصغر فرزند خواجه ابوالفتح پسر خواجه ابوالمکارم علاءالملک خانزاده مجیر الملک از علما و مشایخ بزرگ قرن دهم هجری است که به کمالات باطنی و ظاهری رسیده بود. مشهور است که وی انسانی درشتگوی و بذله گوی و نیش زبان او همیشه مردم را ازار می داد ولی قصد او ازار مردم نبوده است. صاحب کتاب حبیب السیر میگوید که او با اینکه در علم و عرفان در عصر خود نظیر نداشت اما نیش زبان او باعث ازرده دلی مردم میگشت و او فکر رنجش مردم را نمیکرد و بسیار رک گوی بوده است. وی آن چنان در مدح امیر علیشیر سخن گفته كه باعث ازردگی پادشاه گردید و او را به اران در ازربایجان تبعید نمود وی پس از مرگ علیشیر دوباره به وطن بازگشت.

علی جامي
از کاتبان و خوشنویسات قرن دهم هجری که یک کتاب از دیوان مولانا عبدالرحمن جامی به خط او در کتابخانه آکادمی علوم شرقی یوگسلاوی سابق (صربستان)موجود است.وی یک نسخه از تیمورنامه هاتفی را نیز کتابت کرده است.

محمد حسین جامي
از خوشنویسان و کاتبان قرن دهم هجری که نقاشی هم میکرده کتاب جام جم را در سنه 968ه تمام کرد.

درویش محمد جامی
از خطاطان و خوشنویسان قرن دهم که کتاب خرنامه اسکندری را در سنه 972 به اتمام رسانید.

عشق جامي
زین الدین جامی متخلص به عشق از عرفا و شعرای تربت جام مقیم هندوستان است که در هفت سالگی به انجا رفته و به کمالات ظاهری و باطنی دست یافته استوي سروده های زیبایی داشته مانند این بیت:
دی میگذشت یار و رقیب از عقب رسید
گفتم که عمر میرود مرگ در قفاست

مولانا فردی
مولانا فردی از علما و عرفای قرن دهم تربت جام و ایران است که سخنوری توانا با صدایی بسیار خوش و گرم بوده و مخاطب شیفته سخنانش میگردید. این رباعی را وی سروده است:
من کیستم؟ از اهل جهان فرد شده
سر تاقدم از عشق بتان درد شده
در راه نیاز و دردمندی شده خاک
وان خاک هم از باد فنا گرد شده

مولانا ظهوری
مولانا ظهوری از عرفا و شاعران و مشاهیر قرن دهم در جام بوده که همیشه در راه خدمت به فقرا و بی چیزان میکوشیده است. امین احمد رازی در تذکره هفت اقلیم در باره وی چنین میگوید:"به اوصاف حمیده و اطوار پسندیده موصوف بوده و بغایت نیکو ذات و خوش اخلاق است پیوسته شیوه اش اینکه کار فقیری را براورده سازد و همواره حواسش اینکه درویشی را به مراد خود برساند." چند نمونه از ابیات او:
بیابان گرد نو غمنامه پردازی نمی داند
کف خونی مگر بر بال مرغ نامه بر پاشد
***
خدا چنین آفریدست از برای طره و کاکل
نه بهر آنکه کس را روز و شب اندر جبین باشد
***
غالباً مرده بخت خفته من
ورنه خواب این قدر نمی باشد

پیر علی جامی
پیر علی جامی از خوشنویسان و ادیبان قرن دهم هجری از شاگردان سلطانعلی مشهدی است واحتمالا" از فرزندان حضرت مولانا نورالدین عبدالرحمن جامی میباشد. در کتاب مناقب هنروراننقل است که:"حکایت کنند که میر علی هروی چنین گغته است که به مفردات پیر علی از بس تماشا کردم و نظر افکندم چشمم خیره گشت و چندان اشک رشک ریختم که دیده ام تیره شد." پیر علی علاوه بر خوشنویسی استاد تند نویسی هم بوده و در خدمت علیسیر نوایی دارای رتبه بوده و زندگی با رفاهی داشته است.

خواجه محمد
خواجه محمد وتخلص به عاقل از نوادگان شیخ جام و از شعرا و عارفان قرن دهم هجری بوده که در هندوسیتان روزگار عمر را طی می کرده است. وی با ادبای هم عصر خود مکاتبه داشته و شعرهایش در هندوستان رواج دارد. وی همچنین همیشه به ملاقات خان صاحب شاعر بلند آوازه هندی(متخلص به آرزو) میرفته است. نمونه شعر عاقل خطاب به آرزو
با آرزو آرزوی دیدن دارم
شوق سخن تازه شنیدن دارم
از عارضه خود نمی توانم آمد
زان چشم به تصدیق کشیدن دارم
نمونه شعر آرزو خطاب به عاقل(خان صاحب)
از شوق تو از خویش به در می آیم
گرشام نیامدم سحر میآیم
کرد آرزوی تو گوهر غلطانم
در خدمت تو بچشم و سر می آیم

خواجه ناصر الدین عبدالعزیز جامی
خواجه ناصرالدین عزیز جامی از عرفا و مشاهیر و مشایخ قرن دهم هجری در خراسان و خطه جام بوده .وی از معدود کسانی است که علم عمل را تواما" در عبادت خداوند به کار بسته است.وی سیر و سلوک نموده و دارای ولایت و امامت و کراماتی میباشد. صاحب حبیب السیر نقل میکند کهبه صفت دعلم و عمل موصوف بود و اکثر اوقات خجسته ساعات را به ادای وظایف طاعات و عبادت صرف می نمود و در سلوک طریقت ریاضت و تقوی و ارشاد سالکان سبیل هدی تتبع شیخ الاسلام زنده پیل شیخ احمد جام میکرد و همواره بر سجاده پرهیز کاری و دینداری نشسته شرایط افاده علوم ظاهری و باطنی به جای میآورد. وي در سنه 920هجری دار فانی را وداع گفت.

شیخ ابوالوجد فارغی
شیخ ابوالوجد فارغی فرزند شیخ وجیه الدین و دایی شیخ نورالدین و برادر شیخ زین الدین است و نسبتش به اولاد شیخ زین الدین خوافی می رسد. وی در دارالسلطنه هرات دارای تقوی و زهد بسیار بوده و از این راه اشتهار داشت.شیخ دارای اشعاری نیز میباشد مانند این بیت:
چو تیر خودکشی از سینه ام بگذار پیکان را
مرا دل ده که تا مردانه در راهت دهم جان

عبداللطیف جامی
عبداللطیف جامی فرزند شیخ عبدالمومن الاحمدی از عرفا و دانشمندان قرن دهم و ساکن جام است که در سنه 963هجری به پایان خط عمر رسید. وي چندین کتاب تالیف نموده است شامل:انهار الاسرار ، کشف الابکار فی علم الافکار، شرح آداب البحث سمرقندی.

خلیل جامی
خلیل جامی فرزند درویش محمد ازکاتبان و خوشنویسان قرن دهم هجری از تربت جام است که آثار کتابت او در تمام کشور پراکنده اند وي چندین کتاب معروف را با خط بسیار زیبای خود نگارش نموده است: 1-یک سخه از دیوان جامی به قلم جلی خوش در سنه 976 هجری اتمام نمود (درموزه آثار اسلامی استانبول موجود است) 2-یک نسخه از کلیات کلیات جامی به قلم خفی خوش (در موزه آثار اسلامی استانبول موجود است) 3-یک نسخه از دیوان امیر شاهی که در سنه 979ه ق به پایان رسانید با خط نستعلیق (در موزه کتابخانه ملی تبریز موجود است)

علی جامی(فخرالدین جامی)
علی جامی فرزند محمد اصغر ملقب به فخرالدین از خوشنویسان و کاتبان قرن دهم هجری از تربت جام است که به هرات عزیمت و همانجا زندگی می کرد. وي یک نسخه از یوسف و زلیخای مولانا عبدالرحمن جامی نگارش نمود. اثار این هنرمند پراکنده هستند.

ترخان مولانا نور الدین
مولانا نورالدین ملقب به ترخان و متخلص به نوری فرزند علی مشهور به سلطانی اهل جام بوده و از دانشمندان و عارفان و شعرای قرن دهم ایران و جام است. وی به همراه قاضی برهان خوافی به در ربار همایون شاه در هند رفت و مدت بیست سال در رکاب ان پادشاه همام و مبارز با کفر و ارتداد بود و مشاورتهای بسیار به پادشاه می داد. وي شاعر توانایی بوده که اشعارش در هند بیشتر رواج پیدا نموده است:
چون دست ما بدامن وصلت نمیرسد
پای طلب کشیده به دامان نشسته ایم
وي از طرف پادشاه لقب طرخان داشته و بواسطه این لقب هرگاه که تمایل داشت بدیدن پادشاه هند میرفت.
مقاله قبلی >> آشنايي با مشاهير تربت جام - قرن نهم آشنايي با مشاهير تربت جام - قرن يازده تا چهاردهم << مقاله بعدی
ترک بک
  • آدرس: http://torbatjam.com/modules/article/view.article.php/c3/55
  • ترک بک: http://torbatjam.com/modules/article/trackback.php/55
رای
10987654321
API: RSS | RDF | ATOM
سایت تربت جام & Copyright© admin
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

بیشترین خوانده شده
در آداب اسلامي توصيه هاي ويژه اي براي تغذيه در دوران بارداري وجود دارد. اين امر نشان دهنده ي اهميت اين زمان و نيز نقش تغذيه در آن است.
مجموعه آرامگاهی شیخ الاسلام احمد جامی یکی از بزرگترین مراکز زیارتی شرق ایران است که در قرن نهم به اوج شکوفایی خود رسید. این مجموعه که وسعتی حدود (64000) متر مربع دارد... .
تربت جام از لحاظ فرهنگ موسیقیایی یکی از غنی ترین مناطق ایران است. این مهم به دو صورت نمود پیدا می کند؛ نخست موسیقی مقامی تربت جام که شامل مقامهای آوازی و سازی است که به وسیله ی ...
برخي از علائم اختلال اعتیاد اینترنتی عبارتند از:
مشکلات میان فردی و یا مشکلات در هنگام کار یا مطالعه، نادیده گرفتن مسئولیتهای مربوط به دوستان، خانواده، کار و یا مسئولیتهای فردی، کناره‌گیری پس از دست کشیدن از اینترنت، کج خلقی هنگام تلاش برای دست کشیدن از اینترنت، آن‌لاین ماندن بیش از زمان برنامه‌ریزی شده، دروغ گفتن یا مخفی نگهداشتن زمان واقعی کار با اینترنت از نظر دوستان یا خانواده، تغییر در سبک زندگی به منظور گذران وقت بیشتر با اینترنت، کاهش فعالیت فیزیکی، بی‌توجهی به سلامت شخصی و بی‌خوابی یا کم خوابی و یا تغییر در الگوی خواب به منظور گذران وقت در اینترنت.
در روزگار سلجوقيان ، در سال 440 هجري قمري در قريه نامق ، از سلسله جرير بن عبدالله (از صحابي معروف) کودکي چشم به جهان گشود که او را احمد خواندند و بعدها به احمد جامي نامقي شهرت يافت... .
نورالدين ابوالبركات عبدالرحمن بن نظام‌الدين احمد بن شمس‌الدين محمد جامي نامي‌ترين شاعر و نويسنده دانشمند و عارف قرن نهم هجري است. برخي از پژوهندگان او را بزرگترين استاد سخن بعد از حافظ و خاتم شاعران بزرگ پارسي‌گو ...
حجة الإسلام زین الدین ابوحامد امام محمد غَزّالی طوسی، یکی از بزرگترین متصوفین، فلاسفه و اندشمندان علمای اسلام در قرن پنجم و ششم هجری می باشد. بزرگمردی که در انواع رشته های علوم اسلامی سرآمد دانشوران روزگار خود گشت...
در كتاب لغت موسيقي نوشته افراسياب بيگ لي كلمه‌ي مقام كه به صورت موغام يا مغام هم نوشته مي‌شود، به عنوان مجموعه‌ي صداها و پرده‌هاي مختلف كه بر اساس يك كوك واحد ...
تربت جام ، كهن دریا عرفان، واقع در شمال شرقی گستره پهناور ایران زمین به مانند شهرها و مناطق دیگر آن با حوادث و فراز و نشیب های تاریخی و روند شكل تدریجی مواجه بوده است. دورانی كه این شهر، روستایی كوچك به نام معدآباد ...
تربت جام امروزه از محله های مختلفی تشکیل گردیده که نامگذاری این محلات یا به علت تجمع قومی بوده و یا به سبب مهاجرت روستاییان به شهر صورت گرفته است و یا به خاطر حوادث و سکونت اشخاص به خصوصی صورت گرفته است. قصد ما بر این است که در این قسمت به شناسنامه این محلات مختلف تربت جام بپردازیم.
تازه ترین مقالات
موسيقي مقامي (محلي)، بدوي ترين شكل موسيقي است كه از زمانهای دور برای ما به يادگارمانده است. این نوع موسیقی درهركشوری ، متناسب با بوم و محيط جغرافيايي و انساني آن كشوردرهم آميخته و جزئي از فرهنگ آن کشوري محسوب ميشود. به راستی کسی زمان دقیق پیدایش مقام را نمی داند. مقام نمی تواند یک تصنیف یا ترانه باشد. مقام پیشینه ای دارد به وسعت تاریخ وآدمهایش....
تواناتک: IMEI یک کد ۱۴ رقمی چیست است که باید در هر گوشی جدیدی که ساخته می‌شود منحصر به فرد باشد و تا آخر عمر دستگاه با آن باقی خواهد ماند. از آن...
یک پلنگ که برای شکار خیز برداشته، یک قوچ اوریال با شاخهای تابیده اش، یک جبیر، یک گرگ و یک شغال، یک سبزه قبا با لانه اش که از خار و خاشاک درست ...
در اوایل قرن شانزدهم میلادی در دهکده ای نزدیک شهر «استرتفورد» در ایالت واریک انگلستان، زارعی به نام ریچارد شکسپیر زندگی می کرد. یکی از پسران او «جان» در حدود سال ۱۵۵۱ در شهر استرتفورد به شغل پوست فروشی مشغول شد و «ماری آردن» دختر یک کشاورز ثروتمند را به همسری برگزید. ماری در ۲۶ آوریل ۱۵۶۴ پسری به دنیا آورد و نامش را «ویلیام» گذاشت. این کودک به تدریج پسری فعال ، شوخ و شیطان شد ، به مدرسه رفت و زبان لاتین و یونانی را فرا گرفت. ولی به علت کسادی شغل پدرش ناچار شد برای امرار معاش، مدرسه را ترک کند و شغلی برای خود برگزیند. برخی می گویند که او ابتدا شاگرد یک قصاب شد و چون از دوران نوجوانی دلبستگی شدیدی به ادبیات داشت، در موقع کشتن گوساله خطابه می سرود و شعر می گفت.
HIV
خانواده و سلامت | shekoofe | پ ۹۱/۰۷/۲۰
HIV چيست ؟ HIV مخفف ""Human Immunodeficiency Virus به معني "ويروس نقص ايمني انسان" مي‌باشد. ويروس ، يك ذره زنده خيلي كوچك است كه مي‌تواند تكثير و پخش شود اما...
یاهوووووووووووووووووووشاید از نام این ترفند اندکی جاخورده باشید ، اما باید قبول کرد که این نام بهترین عنوان برای این ترفند است! قصد داریم ...
در زندگی زناشویی دلخوری ها ، رنجش ها ، شکایت ها و مشاجره ها فراوان است . اگر چنین نباشد باید نگران بود . زیرا به یقین رابطه زوج به سردی گراییده و نسبت به هم بی اعتنا شده اند و دیگر هم را دوست ندارند که از یکدیگر نمی رنجند...
بسیاری از عادت های فرهنگی و صفات اجتماعی ما ریشه در تنبلی اجتماعی دارد. ایرانی ها ضمن این که دارای میزان تنبلی بالاتر از متوسط جهانی هستند، جایگاه سوم را به خود اختصاص داده اند...
حقيقات نشان داده، محروم‌كردن استفاده موقتي از وسايل تكنولوژيك نتيجه عكس دارد و حتي ممكن است فرد را دچار اضطراب و حالت هيجاني كند...
درست است كه انسان امروز شايد نتواند از تكنولوژي دور باشد اما متخصصان و كارشناسان معتقدند كه وابستگي‌ ما به تكنولوژي مي‌تواند مضر و حتي خطرناك باشد...
ورود به سایت | تبادل لینک | |