افراد آنلاین
25 کاربر آن‌لاين است (2 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت مقالات)
ادامه...
مقالات :: آشنايي با شهر و مناطق ديدني تربت جام :: خانواده و سلامت
هديه دادن، شيوه ای مؤثر برای ابراز محبت

هديه دادن، شيوه ای مؤثر برای ابراز محبت

روزنامه خراسان
عضي تصور مي کنند زبان محبت و عشق فقط در يک رابطه عاشقانه وجود دارد؛ در صورتي که اين يک اشتباه مسلم است. زيرا يک رابطه عاشقانه مدت بسيار کوتاهي دارد و طبق تحقيقات روان شناسي حداکثر زمان يک رابطه عاشقانه...

يکي از بهترين سنت هاي ايرانيان، هديه دادن است. هديه دادن از ديرباز تاکنون وسيله اي براي نشان دادن محبت و عشق بوده است. يکي از خاطرات مشترک همه ما، هديه هايي است که در دوران کودکي از بزرگ ترها گرفته ايم.همه ما به طور غريزي دوست داريم محبوب واقع شويم و از ديگران هديه بگيريم و به کساني که دوستشان داريم، هديه بدهيم. در واقع هديه دادن نوعي ابراز علاقه و محبت است که تنها به خانواده و اطرافيان نزديک خلاصه نمي شود؛ بلکه مردم جامعه ما نشان داده اند که تمامي افراد جامعه را عضو يک خانواده مي بينند و هرچه در توان دارند براي نشان دادن محبت خويش به کار مي گيرند و اين ابراز علاقه مکان و زمان خاصي نمي شناسد ، هرچند نزديک فصل بهار، رنگ و بوي بهاري مي گيرد.

۵ شيوه ابراز محبت
هدي برازنده کارشناس ارشد روان شناسي باليني به خراسان مي گويد: هر فردي در بافت خانوادگي خود زباني را براي محبت کردن فرا مي گيرد.اين زبان، زبان اصلي عشق يا محبت کردن براي فرد مي شود و در يادگيري اين زبان خانواده، محيط اجتماعي و فرهنگ تاثير دارد. در واقع والدين به هر شيوه اي که به کودک ابراز محبت کنند، زبان ابراز عشق را به او آموزش مي دهند. مي دانيد که يکي از اساسي ترين نيازهاي کودک، نياز به محبت است و پيوند دلبستگي کودک اول با مادر و سپس با پدر صورت مي گيرد. البته نياز به مهر و محبت فقط محدود به دوران کودکي نيست و بزرگ ترها اين نياز را با خود به دوران بزرگسالي مي آورند .

محبت را مي توان به ۵ زبان بيان کرد که هر يک جايگاه و کاربردهاي مخصوص خود را دارد. بيان کلامي محبت، وقت گذاشتن براي يکديگر، هديه دادن ، انجام کار عملي براي يکديگر، تماس فيزيکي يا لمسي، پنج زبان محبت و عشق است. کودک از بدو تولد تماس فيزيکي را دوست دارد و والدين با اين زبان به او محبت مي کنند. سپس مادر مي تواند بيان کلامي را براي ابراز محبت به فرزندش انتخاب کند . انسان ها زبان هاي مختلفي براي ابراز محبت انتخاب مي کنند.ممکن است زبان ابراز محبت ۲ نفري که با هم ازدواج کرده اند، متفاوت باشد. به عنوان مثال خانمي محبت کلامي را دوست دارد اما آقا بيشتر تمايل دارد با انجام کار عملي براي خانواده به آن ها ابراز محبت کند.شايد بتوان گفت بيشتر آقايان فقط اين زبان را مي شناسند و نيازي نمي بينند شيوه ديگري را هم براي ابراز علاقه به همسرشان ياد بگيرند. توصيه مي شود زوج ها زبان محبت يکديگر را شناسايي کنند تا بتوانند رابطه عميق تر و بهتري با هم برقرار کنند، ندانستن زبان عشق مثل گفت وگوي دو فرد با ۲ زبان مختلف است؛ طبيعي است که اين دو نفر نمي توانند حرف يکديگر را درست بفهمند.

سوءتفاهم حل نشده
در اين ميان يک نکته اساسي وجود دارد که لازم است در اين جا به آن پرداخته شود. بعضي تصور مي کنند زبان محبت و عشق فقط در يک رابطه عاشقانه وجود دارد؛ در صورتي که اين يک اشتباه مسلم است. زيرا يک رابطه عاشقانه مدت بسيار کوتاهي دارد و طبق تحقيقات روان شناسي حداکثر زمان يک رابطه عاشقانه ۲ سال است و بعد از آن رابطه عادي شکل مي گيرد و طرفين از شور و حال اوليه خارج مي شوند.

برازنده ادامه مي دهد: در چنين رابطه اي مسائل فيزيولوژيکي نقش مهمي دارد و طبيعي است که اين مسائل غيرارادي رخ مي دهد و در طول زمان غيرارادي هم کنار مي رود.

اما در يک رابطه منطقي هر قدر افراد بهتر بتوانند مخزن عاطفي يکديگر را پر کنند و آگاهانه تصميم بگيرند که به هم محبت کنند، زندگي شيرين تري خواهند داشت. در چنين شرايطي فرد زبان محبت طرف مقابل را در مي يابد و سعي مي کند آگاهانه و با استفاده از زبان طرف مقابل به او ابراز محبت کند. در صورتي که در يک رابطه احساسي که همراه با شيفتگي مطلق است، فرد فقط بيان کلامي محبت را به کار مي برد و غافل است که کاربرد اين زبان به تنهايي کافي نيست.در واقع توصيه مي کنيم زوج ها زبان محبت يکديگر را شناسايي کنند و آگاهانه با زبان مورد علاقه همسر به او محبت کنند. اگر زبان محبت همسر هديه دادن است، براي او هديه بخرند اگر دوست دارد براي او وقت گذاشته شود، براي او وقت بگذارند. يکي از ۵ روش ابراز محبت ، بيان کلامي است و همه انسان ها دوست دارند به شيوه کلامي مورد تحسين و تمجيد قرار بگيرند، يکي از مهم ترين جنبه هاي زبان محبت به شيوه بيان کلامي تشويق کردن است. مي توان با تشويق قابليت هاي همسر و اشاره به توانايي هاي او به وي ابراز محبت کرد در مورد کودکان هم همين مثال مصداق دارد و والديني که کودک را براي انجام يک کار مفيد مورد تشويق قرار مي دهند، در واقع به او ابراز محبت مي کنند و به شيوه غيرمستقيم به رشد و تکامل شخصيت وي کمک مي کنند.

اين روان شناس باليني با تاکيد بر اين که در بيان ابراز محبت به تعداد انسان هاي روي زمين شيوه هاي مختلفي وجود دارد، مي گويد: خلاقيت در اين زمينه نامحدود است و استفاده از زبان شعر، نقاشي و ديگر موارد به خلاقيت انسان بستگي دارد.

اما نکته اين جاست که انسان ها به زبان خودشان به يکديگر ابراز محبت مي کنند و ممکن است به علت شناسايي نکردن زبان طرف مقابل، تصور کند همسرش او را دوست ندارد. در صورتي که ممکن است همسر وي زبان متفاوتي براي ابراز محبت انتخاب کرده باشد و فقط شناسايي اين زبان است که مي تواند مشکل اين زوج را حل کند. به عنوان مثال خانمي که ابراز محبت کلامي را ياد نگرفته و نحوه ابراز محبت او خدمت يا انجام کار براي ديگران است، ممکن است در زندگي خانوادگي دچار مشکل شود زيرا قادر نيست به شيوه ديگري به همسر و فرزندانش ابراز محبت کند.در اين جا بايد يک سوءتفاهم را رفع کنيم و آن هم اين که لازم است همه افراد ۵ زبان عشق و محبت را به کار ببرند و آن را بشناسند نه اين که بگويند من فقط ابراز محبت را به يک زبان دوست دارم .همه انسان ها از بدو تولد يک مخزن عاطفي دارند و لازم است از ۵ روش براي شاد کردن و برآورده کردن نيازهاي عاطفي و مهر و محبت استفاده کنند.

هديه دادن و هديه گرفتن
برازنده درباره هديه دادن و هديه گرفتن و کاربرد آن در زندگي اجتماعي مي گويد: در طول تاريخ ، هديه نماد محبت بوده و از ديرباز در تمامي فرهنگ ها به هنگام ازدواج هديه رد و بدل مي شده و در واقع هديه نماد بصري محبت است. هديه دادن در واقع نمادي از دوست داشتن است که دو فرد از طريق آن به هم ابراز محبت مي کنند. گاهي اوقات هديه، حضور فيزيکي فرد است و لزوما مالي نيست. به عنوان مثال کسي که در بحران به سر مي برد، حضور دوستان و آشنايانش مي تواند بسيار کمک کننده باشد و نشانه دوست داشتن او باشد. واقعيت اين است که جنبه مالي هديه چندان ارزشي ندارد و مهم ابراز محبت و علاقه اي است که قرار است نشان داده شود. براي لذت بردن از اين زبان، بهتر است زبان هاي ابراز محبت را به هم ياد دهيم.

و به صورت آموزش غيرمستقيم، در صورت لزوم، پيام ضمني و تشويقي باشد. مثلا بگويد: «چقدر خوشحال مي شوم اگر... برايم بخري» و اندک اندک اين شيوه پرورش پيدا مي کند و طرفين مي توانند راه هاي متفاوتي براي ابراز محبت به هم پيدا کنند و با اين روش زندگي شيرين تري داشته باشند.
مقاله قبلی >> شیخ الاسلام احمد جامی نامقی از زبان عبدالرحمان جامی نكاتي براي سفيدي دندان‌ها << مقاله بعدی
ترک بک
  • آدرس: http://torbatjam.com/modules/article/view.article.php/c5/132
  • ترک بک: http://torbatjam.com/modules/article/trackback.php/132
رای
10987654321
API: RSS | RDF | ATOM
سایت تربت جام & Copyright© admin
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

بیشترین خوانده شده
در آداب اسلامي توصيه هاي ويژه اي براي تغذيه در دوران بارداري وجود دارد. اين امر نشان دهنده ي اهميت اين زمان و نيز نقش تغذيه در آن است.
مجموعه آرامگاهی شیخ الاسلام احمد جامی یکی از بزرگترین مراکز زیارتی شرق ایران است که در قرن نهم به اوج شکوفایی خود رسید. این مجموعه که وسعتی حدود (64000) متر مربع دارد... .
تربت جام از لحاظ فرهنگ موسیقیایی یکی از غنی ترین مناطق ایران است. این مهم به دو صورت نمود پیدا می کند؛ نخست موسیقی مقامی تربت جام که شامل مقامهای آوازی و سازی است که به وسیله ی ...
برخي از علائم اختلال اعتیاد اینترنتی عبارتند از:
مشکلات میان فردی و یا مشکلات در هنگام کار یا مطالعه، نادیده گرفتن مسئولیتهای مربوط به دوستان، خانواده، کار و یا مسئولیتهای فردی، کناره‌گیری پس از دست کشیدن از اینترنت، کج خلقی هنگام تلاش برای دست کشیدن از اینترنت، آن‌لاین ماندن بیش از زمان برنامه‌ریزی شده، دروغ گفتن یا مخفی نگهداشتن زمان واقعی کار با اینترنت از نظر دوستان یا خانواده، تغییر در سبک زندگی به منظور گذران وقت بیشتر با اینترنت، کاهش فعالیت فیزیکی، بی‌توجهی به سلامت شخصی و بی‌خوابی یا کم خوابی و یا تغییر در الگوی خواب به منظور گذران وقت در اینترنت.
در روزگار سلجوقيان ، در سال 440 هجري قمري در قريه نامق ، از سلسله جرير بن عبدالله (از صحابي معروف) کودکي چشم به جهان گشود که او را احمد خواندند و بعدها به احمد جامي نامقي شهرت يافت... .
نورالدين ابوالبركات عبدالرحمن بن نظام‌الدين احمد بن شمس‌الدين محمد جامي نامي‌ترين شاعر و نويسنده دانشمند و عارف قرن نهم هجري است. برخي از پژوهندگان او را بزرگترين استاد سخن بعد از حافظ و خاتم شاعران بزرگ پارسي‌گو ...
حجة الإسلام زین الدین ابوحامد امام محمد غَزّالی طوسی، یکی از بزرگترین متصوفین، فلاسفه و اندشمندان علمای اسلام در قرن پنجم و ششم هجری می باشد. بزرگمردی که در انواع رشته های علوم اسلامی سرآمد دانشوران روزگار خود گشت...
در كتاب لغت موسيقي نوشته افراسياب بيگ لي كلمه‌ي مقام كه به صورت موغام يا مغام هم نوشته مي‌شود، به عنوان مجموعه‌ي صداها و پرده‌هاي مختلف كه بر اساس يك كوك واحد ...
تربت جام ، كهن دریا عرفان، واقع در شمال شرقی گستره پهناور ایران زمین به مانند شهرها و مناطق دیگر آن با حوادث و فراز و نشیب های تاریخی و روند شكل تدریجی مواجه بوده است. دورانی كه این شهر، روستایی كوچك به نام معدآباد ...
تربت جام امروزه از محله های مختلفی تشکیل گردیده که نامگذاری این محلات یا به علت تجمع قومی بوده و یا به سبب مهاجرت روستاییان به شهر صورت گرفته است و یا به خاطر حوادث و سکونت اشخاص به خصوصی صورت گرفته است. قصد ما بر این است که در این قسمت به شناسنامه این محلات مختلف تربت جام بپردازیم.
تازه ترین مقالات
موسيقي مقامي (محلي)، بدوي ترين شكل موسيقي است كه از زمانهای دور برای ما به يادگارمانده است. این نوع موسیقی درهركشوری ، متناسب با بوم و محيط جغرافيايي و انساني آن كشوردرهم آميخته و جزئي از فرهنگ آن کشوري محسوب ميشود. به راستی کسی زمان دقیق پیدایش مقام را نمی داند. مقام نمی تواند یک تصنیف یا ترانه باشد. مقام پیشینه ای دارد به وسعت تاریخ وآدمهایش....
تواناتک: IMEI یک کد ۱۴ رقمی چیست است که باید در هر گوشی جدیدی که ساخته می‌شود منحصر به فرد باشد و تا آخر عمر دستگاه با آن باقی خواهد ماند. از آن...
یک پلنگ که برای شکار خیز برداشته، یک قوچ اوریال با شاخهای تابیده اش، یک جبیر، یک گرگ و یک شغال، یک سبزه قبا با لانه اش که از خار و خاشاک درست ...
در اوایل قرن شانزدهم میلادی در دهکده ای نزدیک شهر «استرتفورد» در ایالت واریک انگلستان، زارعی به نام ریچارد شکسپیر زندگی می کرد. یکی از پسران او «جان» در حدود سال ۱۵۵۱ در شهر استرتفورد به شغل پوست فروشی مشغول شد و «ماری آردن» دختر یک کشاورز ثروتمند را به همسری برگزید. ماری در ۲۶ آوریل ۱۵۶۴ پسری به دنیا آورد و نامش را «ویلیام» گذاشت. این کودک به تدریج پسری فعال ، شوخ و شیطان شد ، به مدرسه رفت و زبان لاتین و یونانی را فرا گرفت. ولی به علت کسادی شغل پدرش ناچار شد برای امرار معاش، مدرسه را ترک کند و شغلی برای خود برگزیند. برخی می گویند که او ابتدا شاگرد یک قصاب شد و چون از دوران نوجوانی دلبستگی شدیدی به ادبیات داشت، در موقع کشتن گوساله خطابه می سرود و شعر می گفت.
HIV
خانواده و سلامت | shekoofe | پ ۹۱/۰۷/۲۰
HIV چيست ؟ HIV مخفف ""Human Immunodeficiency Virus به معني "ويروس نقص ايمني انسان" مي‌باشد. ويروس ، يك ذره زنده خيلي كوچك است كه مي‌تواند تكثير و پخش شود اما...
یاهوووووووووووووووووووشاید از نام این ترفند اندکی جاخورده باشید ، اما باید قبول کرد که این نام بهترین عنوان برای این ترفند است! قصد داریم ...
در زندگی زناشویی دلخوری ها ، رنجش ها ، شکایت ها و مشاجره ها فراوان است . اگر چنین نباشد باید نگران بود . زیرا به یقین رابطه زوج به سردی گراییده و نسبت به هم بی اعتنا شده اند و دیگر هم را دوست ندارند که از یکدیگر نمی رنجند...
بسیاری از عادت های فرهنگی و صفات اجتماعی ما ریشه در تنبلی اجتماعی دارد. ایرانی ها ضمن این که دارای میزان تنبلی بالاتر از متوسط جهانی هستند، جایگاه سوم را به خود اختصاص داده اند...
حقيقات نشان داده، محروم‌كردن استفاده موقتي از وسايل تكنولوژيك نتيجه عكس دارد و حتي ممكن است فرد را دچار اضطراب و حالت هيجاني كند...
درست است كه انسان امروز شايد نتواند از تكنولوژي دور باشد اما متخصصان و كارشناسان معتقدند كه وابستگي‌ ما به تكنولوژي مي‌تواند مضر و حتي خطرناك باشد...
ورود به سایت | تبادل لینک | |