افراد آنلاین
30 کاربر آن‌لاين است (4 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت مقالات)
ادامه...
مقالات :: آشنايي با شهر و مناطق ديدني تربت جام :: خانواده و سلامت
نکات تمیز کردن خانه

نکات تمیز کردن خانه

هنگامی كه می خواهید اتاقی را تمیز كنید، از سقف آغاز كنید و از بالای كمدها، سپس به سراغ دیوارها و درها و ...

۱) زود بهتر از دیر است
لكه ها و چرك ها معمولاً بهتر و ساده تر تمیز می شوند وقتی شما در همان موقع و به سرعت اقدام به تمیز كردن آن می كنید. به طور مثال وقتی لكه سس قرمز روی پیراهن شما می ریزد با كمی آب و حداكثر صابون این لكه از روی پیراهن شما پاك می شود. اما اگر تا روز بعد صبر كنید و آنگاه بخواهید این لكه را پاك كنید با مشكل بیشتری مواجه خواهید بود.

خلاصه اینكه لباس ها و همینطور فرش و موكت در مورد این اقلام توجه داشته باشید كه انواع و اقسام لكه ها هنگامی كه تازه اند راحت و ساده تر پاك می شوند تا زمانی كه مدتی از ریختن آن گذشته است.
البته این قضیه استثنا هم دارد. به طور مثال اگر گل روی فرش شما بریزد اگر شما بخواهید به سرعت آن را پاك كنید بسیار سخت تر است تا اینكه اجازه دهید خشك شود و سپس با یك جارو برقی آن را تمیز كنید.

۲) از بالا به پایین بشویید
هنگامی كه در حال تمیز كردن هستید با جاذبه نجنگید. قطعاً شكست خواهید خورد. معمولاً و یا بهتر است بگوییم در تمیز كردن هر چیزی، از بالا به پایین كار كردن معمولاً بهتر و بیشتر جواب می دهد تا بر عكس این كار. هنگامی كه می خواهید كل منزلتان را تمیز كنید از بالاترین طبقه و ابتدا از اتاقها شروع كنید تا دوباره كاری نكرده باشید.

هنگامی كه می خواهید اتاقی را تمیز كنید، از سقف آغاز كنید و از بالای كمدها، سپس به سراغ دیوارها و درها و پنجره ها و در نهایت زمین را تمیز كنید.
این باعث می شود تا شما مجدداً مجبور به جارو كردن زمین نشوید. برای تمیز كردن شیشه ها و آیینه ها هم از بالا به پایین این كار را انجام دهید. این ماجرا هم یك استثنا دارد و آن برای دیوارهای كثیف است. این دیوارها را اگر از بالا به پایین بشویید موجب می شود رگه هایی از چرك به سمت پایین سرازیر شود كه تمیز كردن آنها دشوار تر خواهد شد.

۳) اول جارو
اگر قصد تمیز كردن اتاق یا قسمتی از خانه را دارید به این نكته توجه كنید كه ابتدا كارهایی را كه به آب احتیاج ندارند مانند جارو كردن، گردگیری و جاروبرقی كشیدن را انجام دهید و سپس از مواد شوینده مایع و زمین شور و... استفاده كنید. اگر بخواهید روی زمین خیس جارو بكشید آلودگی بیشتری را با خود خواهد برد.

۴) استفاده از روش
برای تمیز كردن از روش خاص خود استفاده كنید. نیاز نیست بسیار از وسایل خارق العاده و غیر عادی برای تمیز كردن استفاده كنید. مطمئن باشید وسایل شما برای تمیز كردن منزل كافی هستند.

۵) زمان بندی
مقداری زمان بندی درست در كارها می تواند تمیزكاری شما را ساده تر و سریعتر انجام دهد. به طور مثال اگر به روی زمین، زمین شور می ریزید اگر نیازی به صبر كردن هست تا جرم ها را پاك كند؛ كار دیگری انجام دهید و بعد به سراغ این كار بیایید. یا مثلاً در آشپزخانه روی گاز ماده تمیز كننده گاز می ریزید تا این ماده در حال عمل كردن است شما مواد غذایی را در یخچال جا به جا كنید یا ظرف های شسته شده را سر جایش بگذارید.

۶) وسایل همراهتان باشد
وسایل مورد نظرتان برای تمیز كردن مانند شیشه پاك كن، تی، جارو، سفید كننده و... را با خود حمل كنید. این كار موجب می شود تا شما از این طرف و آن طرف رفتن بی جهت در خانه خودداری كنید. همچنین در زمان شما هم صرفه جویی خواهد شد. برای این كار می توانید از سبد های كیسه ای استفاده كنید. یا چرخی تهیه كنید كوچك و این وسایل را داخل آن بگذارید و هر طرفی كه می روید آن را با خود بكشید و ببرید. برای حمل كلیه مایحتاجتان در هنگام كار منزل می توانید از روشهای دیگر هم استفاده كنید.

۷) امتحان كنید
اگر قرار است از شوینده جدیدی استفاده كنید آن را ابتدا در قسمتی كه قبلاً تمیز كرده اید امتحان كنید. این كار همچنین برای شیئی كه اولین بار است می خواهید آن را بشویید هم باید انجام شود. ممكن است آن ماده شوینده موجب رسیدن صدمه ای به شیء مورد نظر شما شود. امتحان كردن به شما این امكان را می دهد تا شما ببینید كه آیا این شیء رنگش را از دست می دهد یا ماده شوینده صدمه ای می زند یا خیر.

۸) مراقب باشید
برای تمیز كردن وسایلی كه به مایعات و مواد شوینده حساسند مثل وسایل الكتریكی، مانیتور كامپیوتر، لنز دوربین و یا ... ماده شوینده و مستقیماً به آن وسیله نزنید. ابتدا آن را به دستمال بزنید و سپس آن را روی وسیله بكشید. ریختن یا پاشیدن مستقیم این مواد به روی اینگونه وسایل ممكن است هم خطرناك باشد و هم به آن وسیله صدمه جدی بزند.

۹) بله قبلاً شنیده اید
سازنده مبل های زیبای شما قطعاً بهتر از شما نحوه تمیز كردن آن ها را می داند. سازنده مواد شوینده هم بهتر از ما طرز استفاده از آنها را می داند. بنابراین سعی كنید همیشه برای تمیزكردن هر وسیله ای سعی كنید از روی دستورالعمل آن این كار را بكنید. از توستر و ماكروویو و آب میوه گیری گرفته تا لباس هایتان. هیچ وقت برگه مخصوص تمیز كردن و شستن وسایلی كه این قابلیت را دارند را دور نریزید. به این طریق اگر قرار باشد صدمه ای وارد شود قطعاً كمتر است.

۱۰) از خودتان مراقبت كنید
آخرین نكته. اما مهمترین آن. از خودتان مراقبت كنید. بسیاری از مواد شوینده شامل مواد اسیدی و مخرب هستند برای پوست، چشم، بینی و همینطور زبان شما. در هنگام شست وشو حتماً از دستكشهای كلفت و حتی الامكان از عینك های محافظ استفاده كنید تا صدمه نبینید. در هنگام استفاده از این مواد در كار خانه از لباس های قدیمی و شلوارها و بلوزهایی كه دیگر قابلیت پوشیده شدن ندارند استفاده كنید.

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ناخنها و همینطور جلوگیری از راه یافتن میكروب به زیر ناخن هایتان مقداری به زیر آنها وازلین بزنید تا میكروب و چرك به زیر آنها نرود. در اتاقی كه كار می كنید حتماً پنجره ها را باز بگذارید تا گاز این مواد شوینده و سفید كننده به مجرای تنفسی شما آسیب نزنند.
مقاله قبلی >> اصول خانه تکانی هنر زن بودن << مقاله بعدی
ترک بک
  • آدرس: http://torbatjam.com/modules/article/view.article.php/c5/112
  • ترک بک: http://torbatjam.com/modules/article/trackback.php/112
رای
10987654321
API: RSS | RDF | ATOM
سایت تربت جام & Copyright© admin
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

بیشترین خوانده شده
در آداب اسلامي توصيه هاي ويژه اي براي تغذيه در دوران بارداري وجود دارد. اين امر نشان دهنده ي اهميت اين زمان و نيز نقش تغذيه در آن است.
مجموعه آرامگاهی شیخ الاسلام احمد جامی یکی از بزرگترین مراکز زیارتی شرق ایران است که در قرن نهم به اوج شکوفایی خود رسید. این مجموعه که وسعتی حدود (64000) متر مربع دارد... .
تربت جام از لحاظ فرهنگ موسیقیایی یکی از غنی ترین مناطق ایران است. این مهم به دو صورت نمود پیدا می کند؛ نخست موسیقی مقامی تربت جام که شامل مقامهای آوازی و سازی است که به وسیله ی ...
برخي از علائم اختلال اعتیاد اینترنتی عبارتند از:
مشکلات میان فردی و یا مشکلات در هنگام کار یا مطالعه، نادیده گرفتن مسئولیتهای مربوط به دوستان، خانواده، کار و یا مسئولیتهای فردی، کناره‌گیری پس از دست کشیدن از اینترنت، کج خلقی هنگام تلاش برای دست کشیدن از اینترنت، آن‌لاین ماندن بیش از زمان برنامه‌ریزی شده، دروغ گفتن یا مخفی نگهداشتن زمان واقعی کار با اینترنت از نظر دوستان یا خانواده، تغییر در سبک زندگی به منظور گذران وقت بیشتر با اینترنت، کاهش فعالیت فیزیکی، بی‌توجهی به سلامت شخصی و بی‌خوابی یا کم خوابی و یا تغییر در الگوی خواب به منظور گذران وقت در اینترنت.
در روزگار سلجوقيان ، در سال 440 هجري قمري در قريه نامق ، از سلسله جرير بن عبدالله (از صحابي معروف) کودکي چشم به جهان گشود که او را احمد خواندند و بعدها به احمد جامي نامقي شهرت يافت... .
نورالدين ابوالبركات عبدالرحمن بن نظام‌الدين احمد بن شمس‌الدين محمد جامي نامي‌ترين شاعر و نويسنده دانشمند و عارف قرن نهم هجري است. برخي از پژوهندگان او را بزرگترين استاد سخن بعد از حافظ و خاتم شاعران بزرگ پارسي‌گو ...
حجة الإسلام زین الدین ابوحامد امام محمد غَزّالی طوسی، یکی از بزرگترین متصوفین، فلاسفه و اندشمندان علمای اسلام در قرن پنجم و ششم هجری می باشد. بزرگمردی که در انواع رشته های علوم اسلامی سرآمد دانشوران روزگار خود گشت...
در كتاب لغت موسيقي نوشته افراسياب بيگ لي كلمه‌ي مقام كه به صورت موغام يا مغام هم نوشته مي‌شود، به عنوان مجموعه‌ي صداها و پرده‌هاي مختلف كه بر اساس يك كوك واحد ...
تربت جام ، كهن دریا عرفان، واقع در شمال شرقی گستره پهناور ایران زمین به مانند شهرها و مناطق دیگر آن با حوادث و فراز و نشیب های تاریخی و روند شكل تدریجی مواجه بوده است. دورانی كه این شهر، روستایی كوچك به نام معدآباد ...
تربت جام امروزه از محله های مختلفی تشکیل گردیده که نامگذاری این محلات یا به علت تجمع قومی بوده و یا به سبب مهاجرت روستاییان به شهر صورت گرفته است و یا به خاطر حوادث و سکونت اشخاص به خصوصی صورت گرفته است. قصد ما بر این است که در این قسمت به شناسنامه این محلات مختلف تربت جام بپردازیم.
تازه ترین مقالات
موسيقي مقامي (محلي)، بدوي ترين شكل موسيقي است كه از زمانهای دور برای ما به يادگارمانده است. این نوع موسیقی درهركشوری ، متناسب با بوم و محيط جغرافيايي و انساني آن كشوردرهم آميخته و جزئي از فرهنگ آن کشوري محسوب ميشود. به راستی کسی زمان دقیق پیدایش مقام را نمی داند. مقام نمی تواند یک تصنیف یا ترانه باشد. مقام پیشینه ای دارد به وسعت تاریخ وآدمهایش....
تواناتک: IMEI یک کد ۱۴ رقمی چیست است که باید در هر گوشی جدیدی که ساخته می‌شود منحصر به فرد باشد و تا آخر عمر دستگاه با آن باقی خواهد ماند. از آن...
یک پلنگ که برای شکار خیز برداشته، یک قوچ اوریال با شاخهای تابیده اش، یک جبیر، یک گرگ و یک شغال، یک سبزه قبا با لانه اش که از خار و خاشاک درست ...
در اوایل قرن شانزدهم میلادی در دهکده ای نزدیک شهر «استرتفورد» در ایالت واریک انگلستان، زارعی به نام ریچارد شکسپیر زندگی می کرد. یکی از پسران او «جان» در حدود سال ۱۵۵۱ در شهر استرتفورد به شغل پوست فروشی مشغول شد و «ماری آردن» دختر یک کشاورز ثروتمند را به همسری برگزید. ماری در ۲۶ آوریل ۱۵۶۴ پسری به دنیا آورد و نامش را «ویلیام» گذاشت. این کودک به تدریج پسری فعال ، شوخ و شیطان شد ، به مدرسه رفت و زبان لاتین و یونانی را فرا گرفت. ولی به علت کسادی شغل پدرش ناچار شد برای امرار معاش، مدرسه را ترک کند و شغلی برای خود برگزیند. برخی می گویند که او ابتدا شاگرد یک قصاب شد و چون از دوران نوجوانی دلبستگی شدیدی به ادبیات داشت، در موقع کشتن گوساله خطابه می سرود و شعر می گفت.
HIV
خانواده و سلامت | shekoofe | پ ۹۱/۰۷/۲۰
HIV چيست ؟ HIV مخفف ""Human Immunodeficiency Virus به معني "ويروس نقص ايمني انسان" مي‌باشد. ويروس ، يك ذره زنده خيلي كوچك است كه مي‌تواند تكثير و پخش شود اما...
یاهوووووووووووووووووووشاید از نام این ترفند اندکی جاخورده باشید ، اما باید قبول کرد که این نام بهترین عنوان برای این ترفند است! قصد داریم ...
در زندگی زناشویی دلخوری ها ، رنجش ها ، شکایت ها و مشاجره ها فراوان است . اگر چنین نباشد باید نگران بود . زیرا به یقین رابطه زوج به سردی گراییده و نسبت به هم بی اعتنا شده اند و دیگر هم را دوست ندارند که از یکدیگر نمی رنجند...
بسیاری از عادت های فرهنگی و صفات اجتماعی ما ریشه در تنبلی اجتماعی دارد. ایرانی ها ضمن این که دارای میزان تنبلی بالاتر از متوسط جهانی هستند، جایگاه سوم را به خود اختصاص داده اند...
حقيقات نشان داده، محروم‌كردن استفاده موقتي از وسايل تكنولوژيك نتيجه عكس دارد و حتي ممكن است فرد را دچار اضطراب و حالت هيجاني كند...
درست است كه انسان امروز شايد نتواند از تكنولوژي دور باشد اما متخصصان و كارشناسان معتقدند كه وابستگي‌ ما به تكنولوژي مي‌تواند مضر و حتي خطرناك باشد...
ورود به سایت | تبادل لینک | |