افراد آنلاین
17 کاربر آن‌لاين است (2 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت مقالات)
ادامه...
مقالات :: آشنايي با شهر و مناطق ديدني تربت جام :: خانواده و سلامت
بايدها و نبايدهاي بازي هاي رايانه اي کودکان

بايدها و نبايدهاي بازي هاي رايانه اي کودکان

روزنامه خراسان
نکته اين جاست که سن استفاده از رايانه و بازي هاي آن روز به روز کمتر مي شود و حتي والدين علاقه مند هستند که از بدو تولد براي کودک خود وبلاگ راه مي اندازند و تجربيات خود و کودکشان را در دنياي مجازي در اختيار ديگران قرار مي دهند. بنابراين...

ما بچه هاي نسل گذشته که بازي هايي مثل «يک قل دو قل» يا «گرگم به هوا» داشتيم، خاطراتمان با ديدن کودکاني که در کوچه ها به بازي مشغولند، تازه مي شود اما بعيد نيست تا چند سال ديگر هيچ کودکي را در کوچه و خيابان در حال بازي نبينيم تا ياد خاطراتمان بيفتيم! واقعيت اين است که کودکان نسل امروز امکاناتي در اختيار دارند که تا چند سال قبل قابل تصور نبود. آن ها نه فقط مي توانند برنامه هاي متعدد و آثار پويانمايي به روز دنيا را با حجم وسيعي از اطلاعات دريافت کنند بلکه قادرند در دنياي مجازي وارد بازي هاي خلاقانه اي شوند که تمامي هوش و حواس آن ها را تحت تاثير قرار مي دهد.

نکته اين جاست که سن استفاده از رايانه و بازي هاي آن روز به روز کمتر مي شود و حتي والدين علاقه مند هستند که از بدو تولد براي کودک خود وبلاگ راه مي اندازند و تجربيات خود و کودکشان را در دنياي مجازي در اختيار ديگران قرار مي دهند. بنابراين طبيعي است که بازي به عنوان اولين کار آگاهانه کودک براي دريافت اطلاعات از پيرامون خود و شناخت توانايي هايش به سرعت تحت تاثير فناوري روز قرار بگيرد. اما هنوز بسياري از والدين نگران تاثير رايانه بر سلامت رواني و جسماني کودک خود هستند و در اين ميان گاه افراط و تفريط مي کنند. اين در حالي است که به گفته کارشناسان والدين در عين حالي که پيامدهاي منفي رايانه را بر سلامت جسماني و رواني کودکانشان در نظر مي گيرند، نبايد علاقه آن ها را نسبت به رايانه سرکوب کنند. محمدرضا صدرعاملي فوق تخصص روان پزشکي در اين باره به مهر مي گويد: آسيب هاي چشمي، بي تحرکي و چاقي مي تواند از پيامدهاي منفي گرايش به بازي هاي رايانه اي باشد اما در عين حال رايانه به عنوان يک وسيله کمک آموزشي مفيد مي تواند در پيشرفت تحصيلي و غني کردن اوقات فراغت کودکان بسيار موثر باشد.

براي بررسي بيشتر درباره اين موضوع با دکتر ساحل همتي فوق تخصص روان پزشکي کودک و نوجوان و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توان بخشي گفت وگو کرديم.وي در ابتداي بحث درباره اهميت بازي کودکان به خراسان چنين توضيح مي دهد:

کودک از طريق بازي محيط خود را مي شناسد، رشد مي کند و تجربيات مختلفي کسب مي کند. به دست آوردن اعتماد به نفس، تجربه کردن احساسات متفاوت، تغيير نگرش و وجود پلي بين دنياي ذهني و عيني کودک با بازي به دست مي آيد و بنابراين والدين بايد به اين نياز کودک توجه بيشتري کنند. طبيعي است بازي هاي کودکان تحت تاثير محيط اطراف و فرهنگي که در آن رشد مي کنند، قرار دارد اما نکته مشترک بين بازي هاي کودکان اين است که در تمام بازي ها محوريت با کودکان است.

آن ها محور اصلي و گرداننده بازي ها هستند و ناخودآگاه به دنبال کسب هويت خود مي باشند. از اين ديد مهم نيست که وسايل بازي بچه ها چقدر گران قيمت است، بلکه مهم اين است که چقدر امکان بازي پيدا مي کنند، بازي هاي آن ها تنوع دارد، ارتباط با همسالان خود را حفظ مي کنند و بازي هايي را که نياز سنشان است، انجام مي دهند.طبيعي است که کودک در مراحل مختلف رشد، بنا به سن و جنس به بازي هاي متفاوتي نياز دارد. زيرا نياز ، توانايي و خواسته و ذهنيت يک کودک ۲ ساله با يک کودک ۵ ساله بسيار متفاوت است. بنابراين امکاناتي که در اختيار کودک قرار مي گيرد، بايد بنابر ملاحظاتي نظير توجه به رشد و تکامل کودک، سن و جنس او باشد.

طبيعي است که با ورود رايانه به زندگي ما ايرانيان، کودکان نيز از اين وسيله تاثير مي پذيرند و به سرعت کار با آن را ياد مي گيرند.دکتر همتي با اشاره به اين نکته که بازي هاي رايانه جزو جدايي ناپذير بسياري از بازي هاي کودکان است، تصريح مي کند: توجه به مراحل رشد و تکامل کودک و نوع قضاوت او در تاثيرپذيري از اين نوع بازي ها بسيار مهم است. فراموش نکنيم که رايانه يک وسيله کمک آموزشي بسيار مفيد است که مي تواند رغبت به يادگيري را در کودک افزايش دهد، اوقات فراغت او را غني کند، به آموزش نقاشي و ... کمک کند و پيامدهاي مثبت بي شمار ديگري که هر يک در جاي خود بسيار مفيد است. اما والدين بايد دقت کنند به هنگام کار با رايانه بايد نظارت دائمي وجود داشته باشد، وقت خاصي براي کار با رايانه در نظر گرفته شود و بازي هايي که خريداري مي شود مطابق سن و توانايي کودک باشد.

لازم است والدين براي پيشگيري از صدمه خوردن به خلاقيت کودک و بي تحرکي وي همانند ديگر فعاليت هاي تفريحي، زمان مشخصي را تعيين کنند و اجازه ندهند رايانه و بازي هاي آن تاثير منفي روي کودک بگذارد.پرخاشگري، خشم، خشونت، اختلال خواب و افت تحصيلي از جمله پيامدهاي منفي کار با رايانه در کودکان است.

همچنين دکتر صدر عاملي رشد نامتناسب تخيل و ابتلا به مشکلات خلقي و روحي، مغايرت فرهنگي برخي بازي ها با فرهنگ ايراني، ترس از باخت ،اختلال در تمرکز و الگوبرداري نادرست را از ديگر پيامدهاي اين بازي ها عنوان کرد.وي درباره رشد نامتناسب قدرت تخيل در پي انجام افراطي بازي هاي رايانه اي مي گويد: اصولا کودکان قدرت تخيل بسيار بالايي دارند. آن ها در ابتدا نمي دانند بين واقعيت و تخيل فاصله وجود دارد. يک نوزاد، آن چه را مي بيند، باور مي کند و هر آن چه را از ديد او پنهان باشد، باور نمي کند. سپس کم کم درمي يابد واقعيت با آن چه در تخيلش مي گذرد، تفاوت دارد و طي مراحل رشد به قدرت تخيلش اضافه مي شود. به همين علت است که قدرت تخيل يک کودک ۷ ساله با يک کودک ۳ ساله فرق دارد.

اگر براي يک کودک ۷ ساله زمينه بازي کودک ۴ ساله را فراهم کنيم در واقع او را به عقب راند ه ايم و به رشد او کمک نکرده ايم. هر چه کودک بزرگ تر شود بهتر مي تواند مفهوم قانون و واقعيت را درک کند. بنابراين بازي که مطابق سن کودک نباشد يا او را عقب نگه مي دارد يا به رشد او کمکي نمي کند. کودکان به هنگام بازي خود را در جايگاه شخصيت اصلي مي گذارند بنابراين مهم است که بازي براي سن آن ها تهيه شده باشد. تجربه برد و باخت براي يک کودک ۳ يا ۴ ساله زود است اما يک کودک ۷ ساله مي تواند از يک بازي رقابتي لذت ببرد و برد و باخت را تجربه کند.

از طرفي خشونت، اضطراب، اختلال خواب در کودکاني که بازي مطابق سن خود را انجام نمي دهند يا به اين بازي ها عادت کرده اند يا قبل از خواب بازي مي کنند، مشاهده مي شود.

کودکان و فناوري روز
بازي هاي کودکان مانند بسياري ديگر از فعاليت هاي روزمره تحت تاثير فناوري روزقرار گرفته است. بازي با رايانه اگر به شکل اصولي و با نظارت والدين انجام نشود پيامدهاي منفي بي شماري را به همراه خواهد داشت،اما در صورتي که از آن استفاده اصولي شود، وسيله کمک آموزشي مفيدي براي پيشرفت تحصيلي کودکان و غني کردن اوقات فراغت آن ها به شمار مي آيد.
مقاله قبلی >> نجار پل ساز وقتی فرزندمان بالغ می‌شود << مقاله بعدی
ترک بک
  • آدرس: http://torbatjam.com/modules/article/view.article.php/c5/104
  • ترک بک: http://torbatjam.com/modules/article/trackback.php/104
رای
10987654321
API: RSS | RDF | ATOM
سایت تربت جام & Copyright© admin
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

بیشترین خوانده شده
در آداب اسلامي توصيه هاي ويژه اي براي تغذيه در دوران بارداري وجود دارد. اين امر نشان دهنده ي اهميت اين زمان و نيز نقش تغذيه در آن است.
مجموعه آرامگاهی شیخ الاسلام احمد جامی یکی از بزرگترین مراکز زیارتی شرق ایران است که در قرن نهم به اوج شکوفایی خود رسید. این مجموعه که وسعتی حدود (64000) متر مربع دارد... .
تربت جام از لحاظ فرهنگ موسیقیایی یکی از غنی ترین مناطق ایران است. این مهم به دو صورت نمود پیدا می کند؛ نخست موسیقی مقامی تربت جام که شامل مقامهای آوازی و سازی است که به وسیله ی ...
برخي از علائم اختلال اعتیاد اینترنتی عبارتند از:
مشکلات میان فردی و یا مشکلات در هنگام کار یا مطالعه، نادیده گرفتن مسئولیتهای مربوط به دوستان، خانواده، کار و یا مسئولیتهای فردی، کناره‌گیری پس از دست کشیدن از اینترنت، کج خلقی هنگام تلاش برای دست کشیدن از اینترنت، آن‌لاین ماندن بیش از زمان برنامه‌ریزی شده، دروغ گفتن یا مخفی نگهداشتن زمان واقعی کار با اینترنت از نظر دوستان یا خانواده، تغییر در سبک زندگی به منظور گذران وقت بیشتر با اینترنت، کاهش فعالیت فیزیکی، بی‌توجهی به سلامت شخصی و بی‌خوابی یا کم خوابی و یا تغییر در الگوی خواب به منظور گذران وقت در اینترنت.
در روزگار سلجوقيان ، در سال 440 هجري قمري در قريه نامق ، از سلسله جرير بن عبدالله (از صحابي معروف) کودکي چشم به جهان گشود که او را احمد خواندند و بعدها به احمد جامي نامقي شهرت يافت... .
نورالدين ابوالبركات عبدالرحمن بن نظام‌الدين احمد بن شمس‌الدين محمد جامي نامي‌ترين شاعر و نويسنده دانشمند و عارف قرن نهم هجري است. برخي از پژوهندگان او را بزرگترين استاد سخن بعد از حافظ و خاتم شاعران بزرگ پارسي‌گو ...
حجة الإسلام زین الدین ابوحامد امام محمد غَزّالی طوسی، یکی از بزرگترین متصوفین، فلاسفه و اندشمندان علمای اسلام در قرن پنجم و ششم هجری می باشد. بزرگمردی که در انواع رشته های علوم اسلامی سرآمد دانشوران روزگار خود گشت...
در كتاب لغت موسيقي نوشته افراسياب بيگ لي كلمه‌ي مقام كه به صورت موغام يا مغام هم نوشته مي‌شود، به عنوان مجموعه‌ي صداها و پرده‌هاي مختلف كه بر اساس يك كوك واحد ...
تربت جام ، كهن دریا عرفان، واقع در شمال شرقی گستره پهناور ایران زمین به مانند شهرها و مناطق دیگر آن با حوادث و فراز و نشیب های تاریخی و روند شكل تدریجی مواجه بوده است. دورانی كه این شهر، روستایی كوچك به نام معدآباد ...
تربت جام امروزه از محله های مختلفی تشکیل گردیده که نامگذاری این محلات یا به علت تجمع قومی بوده و یا به سبب مهاجرت روستاییان به شهر صورت گرفته است و یا به خاطر حوادث و سکونت اشخاص به خصوصی صورت گرفته است. قصد ما بر این است که در این قسمت به شناسنامه این محلات مختلف تربت جام بپردازیم.
تازه ترین مقالات
موسيقي مقامي (محلي)، بدوي ترين شكل موسيقي است كه از زمانهای دور برای ما به يادگارمانده است. این نوع موسیقی درهركشوری ، متناسب با بوم و محيط جغرافيايي و انساني آن كشوردرهم آميخته و جزئي از فرهنگ آن کشوري محسوب ميشود. به راستی کسی زمان دقیق پیدایش مقام را نمی داند. مقام نمی تواند یک تصنیف یا ترانه باشد. مقام پیشینه ای دارد به وسعت تاریخ وآدمهایش....
تواناتک: IMEI یک کد ۱۴ رقمی چیست است که باید در هر گوشی جدیدی که ساخته می‌شود منحصر به فرد باشد و تا آخر عمر دستگاه با آن باقی خواهد ماند. از آن...
یک پلنگ که برای شکار خیز برداشته، یک قوچ اوریال با شاخهای تابیده اش، یک جبیر، یک گرگ و یک شغال، یک سبزه قبا با لانه اش که از خار و خاشاک درست ...
در اوایل قرن شانزدهم میلادی در دهکده ای نزدیک شهر «استرتفورد» در ایالت واریک انگلستان، زارعی به نام ریچارد شکسپیر زندگی می کرد. یکی از پسران او «جان» در حدود سال ۱۵۵۱ در شهر استرتفورد به شغل پوست فروشی مشغول شد و «ماری آردن» دختر یک کشاورز ثروتمند را به همسری برگزید. ماری در ۲۶ آوریل ۱۵۶۴ پسری به دنیا آورد و نامش را «ویلیام» گذاشت. این کودک به تدریج پسری فعال ، شوخ و شیطان شد ، به مدرسه رفت و زبان لاتین و یونانی را فرا گرفت. ولی به علت کسادی شغل پدرش ناچار شد برای امرار معاش، مدرسه را ترک کند و شغلی برای خود برگزیند. برخی می گویند که او ابتدا شاگرد یک قصاب شد و چون از دوران نوجوانی دلبستگی شدیدی به ادبیات داشت، در موقع کشتن گوساله خطابه می سرود و شعر می گفت.
HIV
خانواده و سلامت | shekoofe | پ ۹۱/۰۷/۲۰
HIV چيست ؟ HIV مخفف ""Human Immunodeficiency Virus به معني "ويروس نقص ايمني انسان" مي‌باشد. ويروس ، يك ذره زنده خيلي كوچك است كه مي‌تواند تكثير و پخش شود اما...
یاهوووووووووووووووووووشاید از نام این ترفند اندکی جاخورده باشید ، اما باید قبول کرد که این نام بهترین عنوان برای این ترفند است! قصد داریم ...
در زندگی زناشویی دلخوری ها ، رنجش ها ، شکایت ها و مشاجره ها فراوان است . اگر چنین نباشد باید نگران بود . زیرا به یقین رابطه زوج به سردی گراییده و نسبت به هم بی اعتنا شده اند و دیگر هم را دوست ندارند که از یکدیگر نمی رنجند...
بسیاری از عادت های فرهنگی و صفات اجتماعی ما ریشه در تنبلی اجتماعی دارد. ایرانی ها ضمن این که دارای میزان تنبلی بالاتر از متوسط جهانی هستند، جایگاه سوم را به خود اختصاص داده اند...
حقيقات نشان داده، محروم‌كردن استفاده موقتي از وسايل تكنولوژيك نتيجه عكس دارد و حتي ممكن است فرد را دچار اضطراب و حالت هيجاني كند...
درست است كه انسان امروز شايد نتواند از تكنولوژي دور باشد اما متخصصان و كارشناسان معتقدند كه وابستگي‌ ما به تكنولوژي مي‌تواند مضر و حتي خطرناك باشد...
ورود به سایت | تبادل لینک | |