افراد آنلاین
17 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت مقالات)
ادامه...
مقالات :: فرهنگ و اجتماع

وقتي فرزند جمله «دوستت دارم» رادرخانواده نمي شنود

روزنامه خراسان
وقتي کودک در کنار اولين آموخته هاي زندگي به کمک فيلم، سريال و ... داشتن رابطه با جنس مخالف را نيز يادبگيرد. کم کم داشتن اين رابطه چون امري بديهي و قطعي در ذهنش شکل مي گيرد...

دهه هاي قبل به دلايلي مثل اين که سن ازدواج پايين بود، بحث ارتباط دختر و پسر هم به شکل فعلي چندان مطرح نبود. محدود بودن وسايل ارتباط جمعي خود دليل ديگري بر اين بود که جوانان نسل هاي قبل نسبت به جوانان امروزي کمتر با جنس مخالف خود ارتباط و برخورد داشته باشند. اما کم کم و از دهه ۸۰ با پيشرفته و گسترده تر شدن وسايل ارتباطي زمينه ارتباط بين دخترها و پسرها از طريق تلفن، ايميل، چت و ... روز به روز بيشتر شد. بنابراين با وجود مسائل و مشکلاتي نظير مشکلات اقتصادي، خانوادگي و ... تعداد جواناني که دنبال ارتباط با جنس مخالف هستند بيشتر شده و پديده ارتباط دختر و پسر و پس از آن معضل ارتباطات ناسالم جوانان، به بحث جدي و روز جامعه تبديل شده است.

در اين بين سواي انگيزه هاي جوانان، تاثير جدي عوامل محيطي نيز در افزايش روابط دختران و پسران سهم به سزايي دارد. لذا گاهي جوانان تنها علت افزايش اين پديده نيستند و علت هاي ديگري نظير خانواده، دوستان، جامعه و ... به اين پديده دامن مي زنند و بستري براي رشد آن خواهند بود .

بر اساس قانون علت و معلول تا علتي وجود دارد نبايد از حضور معلول تعجب کرد، چرا که هر علتي معلولي دارد و اين معلول ما علاوه بر خود جوانان علت هاي فراوان و متفاوتي دارد که بايد از ابعاد گوناگون بررسي شود.

وقتي تاثير خانواده در برطرف کردن نياز جوان کمرنگ مي شود

خانواده ها به عنوان کانون رشد و بالندگي فرزندان بايد به نقش حياتي خود در برابر فرزند آگاه باشند تا بتوانند الگوهاي صحيح رفتاري را به فرزندان ارائه دهند. وقتي پدر و مادر سعي دارند فرزند را در محيطي محدود و بسته پرورش دهند و يا اين که به هنر و استعداد جوان خود اهميت نمي دهند و وقتي شرايط رشد و شکوفايي او را ناديده مي گيرند، يا زماني که نياز به توجه و تشويق شدن فرزند از سوي خانواده پاسخ داده نمي شود، جوان پر از هيجان و محتاج تشويق، کافي است در اين شرايط از سوي جنس مخالف خود مورد تحسين و تمجيد قرار بگيرد؛ در اين صورت است که کم کم به سمت او کشيده مي شود و نسبت به خانواده سرد مي شود.

اين شکاف عاطفي از هويت گيري جنسي دوران نوجواني شروع مي شود. دکتر پروين دايي پور به عنوان يک محقق اجتماعي در اين باره معتقد است: «خانواده ها اطلاع چنداني از شرايط دوران بلوغ ندارند و با ظهور علائم بلوغ در فرزندان خود دچار ترس شده و از رفتارهاي جنسي فرزندان خود واهمه دارند و به محدودسازي فرزندان خود مي پردازند.

اين شرايط باعث مي شود که تعارض بين والدين و فرزندان زياد شود. در اين صورت نوجوان به خاطر کمبود عاطفي به سمت ارضاي اين نياز در جامعه روي مي آورد و در اولين برخورد فکر مي کند که کسي پيدا شده که او را مي فهمد و تاييد مي کند.»

نداشتن ارتباط صميمي با خانواده

از جمله دلايل سوق دادن جوان به رابطه با جنس مخالف، بحث خلاء عاطفي و کمبود محبت از سوي خانواده مطرح است. دخترجواني را در نظر بگيريد که ارتباط صميمي با خانواده خود به خصوص پدر و برادر ندارد، اين دختر بيش از ديگران به سمت دوستي با پسرها کشيده مي شود، دختر در چنين شرايطي نياز به نقطه اتکايي دارد که او را درک کند و با چند جمله محبت آميز به وي احساس آرامش دهد.

دکتر مريم زمان پور معتقد است: «يکي از اشکالاتي که در روابط خانوادگي بعضي از افراد وجود دارد ناتواني در بيان احساسات و عواطف است. هيچ ايرادي ندارد پدر به دخترش بگويد من تو را دوست دارم.» ولي بسياري از پدرها از بيان اين جمله پرهيز مي کنند و زماني متوجه ضرورت بيان اين جمله مي شوند که ديگر خيلي دير است.

مائده ۱۵ ساله دانش آموز سال اول دبيرستان اعتقاد دارد بچه ها وقتي از خانواده خود محبت نمي بينند به سمت جنس مخالف کشش پيدا مي کنند. نويد صديقي ۱۹ ساله دانشجوي سال اول داروسازي دليل اصلي گرايش به جنس مخالف را کمبود محبت در محيط خانواده مي داند. او اعتقاد دارد اگر دختر يا پسر از نظر عاطفي مشکلي داشته باشند به سمت هم گرايش پيدا مي کنند مخصوصا در محيطي مثل دانشگاه که براي مدت زمان زيادي با هم هستند، اين گرايش بيشتر مي شود.

تغيير زندگي از يکنواخت بودن

خيلي وقت ها ممکن است جوان و نوجوان از همه لحاظ تامين و همه امکانات رفاهي براي شان فراهم باشد ولي چون زندگي اش حالت يکنواختي به خود گرفته و هيچ هيجاني ندارد، دنبال يک چالش جديد و جدي مي گردد. بنابراين دوست دارد فضاي جديدي را از طريق يک رابطه تجربه کند.

دکتر اصغر کيهان نيا، مشاور خانواده معتقد است: «جوانان به دنبال جامعه آرماني و تازه اي هستند که در روابط اجتماعي آن آزادتر باشند...»مائده حسيني در اين باره مي گويد: بعضي ها چون تفريح خاصي ندارند، اين کار را براي سرگرمي انجام مي دهند.

کنترل نداشتن در روابط خانوادگي

بعضي خانواده ها هستند که در مراسمي مثل جشن تولد، جشن عروسي و ... قائل به جدا بودن مکان خانم ها و آقايان نيستند، به اصطلاح معروف مي گويند: « يک شب هزار شب نمي شود و عيبي ندارد.» در اين چنين مراسم هايي است که پسرها ، دخترخاله، دخترعمه و ... را بدون حجاب و پوشش مي بينند و همين يک بار باعث مي شود که زمينه براي ايجاد ارتباط فراهم و رابطه اي مثل دخترخاله و پسرخاله وارد مرحله جديدي شود. کارشناسان علوم تربيتي معتقدند تفاهم والدين، ارتباط صميمانه با فرزندان، اعمال شيوه تربيتي صميمانه به عنوان عوامل محافظت کننده نوجوانان و جوانان از آسيب هاي اين چنيني است.

تغيير جنسيت بچه با تغيير رفتارش

شايد بارها پيش آمده که در اقوام و آشنايان شما، خانواده اي صاحب فرزندي مي شوند، اما قبل از تولد مثلا دوست داشته اند نوزاد پسر باشد ولي بچه دختر شده است (يا بالعکس). به همين خاطر سعي بر اين دارند که دختر خود را با اخلاق و رفتارهاي پسرانه بزرگ کنند. بازي هاي پسرانه، بزرگ شدن با پسرهاي فاميل و محله و ... همه اين عوامل و برخورد پدر و مادر با دخترشان که مي خواهند او را همچون پسرها جسور و ... تربيت کنند در رفتار آن دختر تاثير مي گذارد و در بلندمدت او ديگر به غير از پسرها نمي تواند با دخترها چندان ارتباطي داشته باشد، تمام تفريح ها و سرگرمي هاي خود را با پسرها هماهنگ مي کند و کلا با آن ها بيرون مي رود. اين چنين است که بذر رابطه با پسرها ( و در کل جنس مخالف) از کودکي در وجود فرد نهادينه مي شود.از طرفي محيطي که هر کس در آن بزرگ مي شود و رشد مي کند در شکل گيري شخصيت او بسيار تاثيرگذار است. محيط زندگي بعضي از جوانان به گونه اي است که خواهر يا برادر بزرگتر آن ها دوست پسر يا دوست دختر دارند، پس آن ها هم فکر مي کنند چون خواهر يا برادر بزرگترشان با جنس مخالف ارتباط دارد پس آن ها هم بايد اين کار را تکرار کنند و روال خانواده به اين صورت است.در بعضي موارد هستند خانواده هايي که پدر و مادر هر دو شاغل هستند و فرزند هم براي خود زندگي جدا از آن ها دارد و با در دسترس بودن وسايل ارتباطي از قبيل تلفن، موبايل، چت، ايميل و ... مي تواند به راحتي با هر کسي در هر نقطه جهان پهناور ارتباط برقرار کند. يا وقتي براي مدت زيادي تنها باشد دنبال رابطه اي است که از تنهايي بيرون بيايد.

وقتي تربيت با خانواده نيست

در فيلم ها به گونه اي است که دختر و پسر اول با هم در محيط هايي مثل دانشگاه، محل کار و ... آشنا مي شوند و پس از چند قرار اول عاشق مي شوند و قرار ازدواج مي گذارند؛ حالا چه خانواده ها رضايت داشته باشندو چه آن ها رضايت نداشته باشند. در فيلم هاي امروزي رواج ازدواج هاي مدرن را شاهد هستيم چه در فيلم هايي که به اصطلاح زمان جنگ را روايت مي کنند و چه فيلم هايي که حال حاضر را به تصوير مي کشند؛ امروزه ديگر از عشق هاي پاک و آسماني مثل فيلم «طلا و مس» کم داريم يا ديگر نداريم. جنبه غالب اجتماع همين است که همه احساس مي کنند بايد قبل از ازدواج دوستي باشد و ادامه ماجرا...

اين تاثيرگذاري از اوايل دهه ۷۰ با فيلم عروس ساخته بهروز افخمي آغاز شد. کم کم از سال ۷۶ با رواج فيلم هاي تين ايجري به اوج رسيد. در حالي که اين روزها سينما براي کسب درآمد بيشتر به سمت کمدي هاي نازل رفته، اين سياست که بر طبل روابط دختر و پسر مي کوبد؛ طوري که تصور عموم دختران و پسران محصل در مقطع دبيرستان و پيش دانشگاهي اين است که با ورود به دانشگاه حتما بايد عاشق شوند، ارتباط داشته باشند و بعد از آن ازدواج کنند. اين جاست که به لطف سياست گذاري اشتباه سينما و سيما عشق از پديده اي آسماني و انتخابي به حد يک امر قطعي و زميني نزول پيدا مي کند .جوان به خاطر آن چه به اشتباه در ذهنش ملکه شده اول رابطه برقرار مي کند تا شايد در ادامه عاشق شود يا به خودش مي قبولاند که عاشق شده تا از قافله زندگي قهرمانان فيلم ها عقب نماند.

شوهر ممنوع، دوست پسر آزاد

محيط مدرسه و گروه همسالان هم نقش اساسي در ارتباط دختر و پسر با هم دارند.

در صورتي که همه در تلاش هستند سن ازدواج را پايين بياورند ولي ما در مدارس دخترانه شاهد اين موضوع هستيم که اگر دختري ازدواج کند از مدرسه اخراج مي شود و به خاطر اين که ازدواج کرده است بايد قيد درس و مدرسه را بزند، يا اين که برود مدرسه بزرگسالان در کنار کساني که سن مادر او را دارند به تحصيل خود ادامه دهد. اما اگر همان دختر با پسري دوست باشد کسي به او کاري ندارد. اين برخورد نشانگر اين مورد است که ما عملا ترويج مي کنيم دختران با داشتن دوست پسر مي توانند به تحصيل خود ادامه دهند و دختران شوهردار نمي توانند درس بخوانند، يعني دوست پسر بهتر از همسر قانوني و شرعي است. همين برخوردهاي اشتباه به داشتن روابط با جنس مخالف دامن مي زند. در حال حاضر با افزايش ارتباط دختر و پسرها بايد چاره اي انديشيده شود که دختران اگر در دوران مدرسه ازدواج کردند نگراني از بابت ادامه تحصيل خود نداشته باشند. البته عجيب است که در اواخر دهه ۸۰ و با اين رشد وسايل ارتباط جمعي هنوز اين قانون پس از دهه ها حاکم است.

نقش گروه همسالان

گروهي از دختران و پسران هستند که تحت تاثير گروه همسالان خود جذب اين ارتباطات مي شوند. دوستان و همسالان از دو طريق بر روي هم تاثيرمي گذارند. شکل اول اين تاثيرگذاري ، در دختران و پسران غالبا متفاوت است.

تاثير دخترانه

زماني که چند دختر با هم در حال صحبت هستند و از روابط و خاطرات خود با پسرها براي هم تعريف مي کنند، اگر يکي از آن دخترها دوست پسر نداشته باشد، براي اين که جلوي ديگر دوستانش کم نياورد و براي آن ها از رابطه اش با پسرها صحبت کند به اين کار کشيده مي شود تا خودي نشان بدهد و بگويد ما هم بله. پسرها غالبا وقتي به سوي اين روابط پيش مي روند که بگويند ما بزرگ شده ايم و چند تا رابطه داشتيم و چندتا دختر را هم سرکار گذاشته ايم.

* راه دوم که دختر و پسر ندارد براي هر دو گروه يکسان است آن هم کسب تجربه است

دختران و پسران وقتي مدام دربرخورد با دوستان خود اين صحبت ها را مي شنوند براي يک بار هم که شده دوست دارند اين نوع رابطه را بچشند و ببينند که اصلا ارتباط و دوستي با جنس مخالف به چه صورتي است که همه در مورد آن صحبت مي کنند و تنها دليل آن ها کنجکاوي و به دست آوردن تجربه است.نويد صديقي دانشجوي سال اول داروسازي مي گويد: اين کار به نوعي ارضاي حس کنجکاوي است. چون پسر تصوير واضحي از يک دختر در ذهن خود ندارد و بالطبع اطلاعاتي هم در مورد او ندارد و حالا اين رابطه را به عنوان رابطه پيش از ازدواج و با اطلاع خانواده ها امتحان مي کند. وي مي گويد دوستان من اعتقاد دارند ارتباط با جنس مخالف از سوي ديگر دوستان امري طبيعي و عادي است و اگر تو هم دوست نداشته باشي از سوي آن ها سرزنش مي شوي.

برخورد خانواده ها با روابط ناسالم فرزندان

برخورد خانواده ها در سنين مختلف با دختر و پسر در نوع ارتباط و دوستي شان با جنس مخالف تاثير بسزايي در اخلاق آن ها دارد.

معمولا اگر دختر و پسري در سنين راهنمايي و يا حتي کمتر از آن با جنس مخالف خود ارتباط داشته باشد به طور معمول خانواده ها چندان برخوردي با آن ها نمي کنند، در نظر آن ها اين دختر و پسر هنوز بچه هستند و چيزي متوجه نمي شوند و عيبي ندارد. در صورتي که همين برخوردهاي عادي با فرزندان باعث مي شود که اين کار براي آن ها در سنين بالاتر به عادت تبديل شود.در سنين دبيرستان معمولا جستجوگري و ذهن کنجکاو جوان را بهانه مي کنند و سرپوشي بر بي مسئوليتي و ناکارآمدي خود مي گذارند و همچنان اين کار جوان خود را افتخار مي دانند که به طور مثال فرزند ما فعال و پرهيجان و با اراده است. در دوران دانشگاه هم که ديگر ارتباط با همکلاسي ها معمولا طبيعي است و کسي اين کارها را بد نمي داند و امري است معمولي و رفتاري است فراگير.فرآيند ارتباط با جنس مخالف در حالي با واکنش معمولي يا بدون واکنش خانواده ها از سنين پايين در يک فرد نهادينه مي شود که آدامز از روانشناسان برجسته جهاني در نظريه اي تحت عنوان شکل رفتاري تاکيد مي کند:«هر چه يک نوجوان در سن کمتري مرتکب يکي از مشکلات رفتاري شود؛ در سال هاي بعد هم با شدت بيشتري آن مشکل را ادامه مي دهد و از طرفي نه تنها ترک آن عادت دشوارتر مي شود که به اختلالات رواني و انحرافات اخلاقي ديگري هم مبتلا مي شود.»

پرنفوذترين و در دسترس ترين عامل محيطي

هرکدام از عوامل محيطي که در ايجاد رابطه ناسالم بين دختر و پسر نقش دارند در حصار برخي از محدوديت ها محصورند و تحت شرايط خاصي بر قشري از جوانان اثر گذارند. خيلي از مواقع هم دامنه اثرگذاري يک عامل محيطي محدود به زمان يا مکان خاصي است. اما فن آوري عوامل محيطي مثل ماهواره، فيلم، بلوتوث و ... را ايجاد کرده که چندان محدود به زمان، مکان يا قشر خاصي از جامعه نيستند. اگر بخش اندکي از جامعه امواج ماهواره را در منزل مي پذيرند اما فيلم و بلوتوث براي همه قابل دسترس است. مقوله اي مانند سينما بيشترين اثر خود را در کودک و نوجوان و افراد کم دانش (نه از حيث تحصيلات آکادميک) مي گذارد. در حالي که به خاطر غيرمجاز بودن بيشتر فيلم هاي خارجي موجود در بين قشر نوجوان وجوان، شرايط سني و محدوديت هاي خاصي که در کشورهاي غربي براي تماشاي يک فيلم در سينما اتخاذ مي شود در کشور ما معني ندارد. کودک و نوجوان فيلم را صرفا پديده اي براي سرگرمي نمي داند و آن را چون جزئي از زندگي جدي مي گيرد و به همين دليل است که الگو، آرزو و رفتارهايش هر کدام به شکلي از فيلم هايي که مي بيند نشأت مي گيرد. دوستي خاطره جالبي از ترک کردن سيگار داشت و مي گفت: «روزي بعد از صرف غذا در کنار خانواده، سيگاري روشن کردم. فرزندم که سيگار کشيدن من را تماشا مي کرد پرسيد: بابا پس من از کي مي تونم سيگار بکشم؟ اين جا بود که فهميدم فرزندم سيگار کشيدن را در زندگي اش رفتاري عادي مثل چاي خوردن مي داند و ... براي همين سيگار را ترک کردم. «ماجراي برنامه هاي ماهواره اي و فيلم هاي غيرمجاز هم به همين شکل است. وقتي کودک در کنار اولين آموخته هاي زندگي به کمک فيلم، سريال و ... داشتن رابطه با جنس مخالف را نيز يادبگيرد. کم کم داشتن اين رابطه چون امري بديهي و قطعي در ذهنش شکل مي گيرد. براي نوجوان شکل اين ماجرا کمي بدتر است، حتي يک بار ديدن يک صحنه زننده براي بار اول ماندگاري عجيبي در ذهن وارد و نيازي را در فرد ايجاد مي کند که با واقعيات بيرون مطابقت ندارد. اين جاست که نيازي در نوجوان و جوان شکل مي گيرد که منشاء تناقضش با آن چه هست! بايد باشد و ... خواهد بود.

بلوغ زودرس،آفتي براي دوستي خياباني

بلوغ زودرس در نوجوانان نيز از ديگر آفات ماجراست. فرد کم کم از جامعه فاصله گرفته و در تکاپوي ساختن چيزي است که از کودکي در ذهنش شکل گرفته است. براي پيشگيري از ايجاد رابطه ناسالم بين دختر و پسر تنها منع کردن پاسخگو نيست بلکه بايد در جامعه زمينه براي ايجاد عطش نيز فراهم نباشد. وقتي عطش به مرور و در مقطع نامناسبي از لحاظ سني در فرد شکل مي گيرد و امکان برآورده شدنش از مسير صحيح نيز به خاطر شرايط سني فراهم نيست انواع راه هاي نادرست تخليه اين حس در رفتار فرد بروز پيدا مي کند.

وقتي سياه، سفيد و سفيد، سياه شود

اگر عوامل تاثيرگذار محيطي به خصوص رسانه هاي موثر و فراگيري چون ماهواره و فيلم هاي غيرمجاز دست به دست هم بدهند که منکري از شکل مذموم خود خارج شود، موازين شرعي و توصيه هاي اخلاقي به راحتي زير پا گذاشته شده و همه چيز از اولين رابطه ناسالم شکل جدي به خود مي گيرد. وقتي هم که اولين تماس برقرار شود رفتاري غلط به عادتي تبديل مي شود که مقاومت در برابر آن دشوار است.
مقاله قبلی >> مستمری بازماندگان در قانون تأمین اجتماعی مصوب1354/4/3 - قسمت دوم tarfand windows xp << مقاله بعدی

ترک بک
  • آدرس: http://torbatjam.com/modules/article/view.article.php/c9/156
  • ترک بک: http://torbatjam.com/modules/article/trackback.php/156
رای
10987654321
API: RSS | RDF | ATOM
سایت تربت جام & Copyright© admin
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

بیشترین خوانده شده
در آداب اسلامي توصيه هاي ويژه اي براي تغذيه در دوران بارداري وجود دارد. اين امر نشان دهنده ي اهميت اين زمان و نيز نقش تغذيه در آن است.
مجموعه آرامگاهی شیخ الاسلام احمد جامی یکی از بزرگترین مراکز زیارتی شرق ایران است که در قرن نهم به اوج شکوفایی خود رسید. این مجموعه که وسعتی حدود (64000) متر مربع دارد... .
تربت جام از لحاظ فرهنگ موسیقیایی یکی از غنی ترین مناطق ایران است. این مهم به دو صورت نمود پیدا می کند؛ نخست موسیقی مقامی تربت جام که شامل مقامهای آوازی و سازی است که به وسیله ی ...
برخي از علائم اختلال اعتیاد اینترنتی عبارتند از:
مشکلات میان فردی و یا مشکلات در هنگام کار یا مطالعه، نادیده گرفتن مسئولیتهای مربوط به دوستان، خانواده، کار و یا مسئولیتهای فردی، کناره‌گیری پس از دست کشیدن از اینترنت، کج خلقی هنگام تلاش برای دست کشیدن از اینترنت، آن‌لاین ماندن بیش از زمان برنامه‌ریزی شده، دروغ گفتن یا مخفی نگهداشتن زمان واقعی کار با اینترنت از نظر دوستان یا خانواده، تغییر در سبک زندگی به منظور گذران وقت بیشتر با اینترنت، کاهش فعالیت فیزیکی، بی‌توجهی به سلامت شخصی و بی‌خوابی یا کم خوابی و یا تغییر در الگوی خواب به منظور گذران وقت در اینترنت.
در روزگار سلجوقيان ، در سال 440 هجري قمري در قريه نامق ، از سلسله جرير بن عبدالله (از صحابي معروف) کودکي چشم به جهان گشود که او را احمد خواندند و بعدها به احمد جامي نامقي شهرت يافت... .
نورالدين ابوالبركات عبدالرحمن بن نظام‌الدين احمد بن شمس‌الدين محمد جامي نامي‌ترين شاعر و نويسنده دانشمند و عارف قرن نهم هجري است. برخي از پژوهندگان او را بزرگترين استاد سخن بعد از حافظ و خاتم شاعران بزرگ پارسي‌گو ...
حجة الإسلام زین الدین ابوحامد امام محمد غَزّالی طوسی، یکی از بزرگترین متصوفین، فلاسفه و اندشمندان علمای اسلام در قرن پنجم و ششم هجری می باشد. بزرگمردی که در انواع رشته های علوم اسلامی سرآمد دانشوران روزگار خود گشت...
در كتاب لغت موسيقي نوشته افراسياب بيگ لي كلمه‌ي مقام كه به صورت موغام يا مغام هم نوشته مي‌شود، به عنوان مجموعه‌ي صداها و پرده‌هاي مختلف كه بر اساس يك كوك واحد ...
تربت جام ، كهن دریا عرفان، واقع در شمال شرقی گستره پهناور ایران زمین به مانند شهرها و مناطق دیگر آن با حوادث و فراز و نشیب های تاریخی و روند شكل تدریجی مواجه بوده است. دورانی كه این شهر، روستایی كوچك به نام معدآباد ...
تربت جام امروزه از محله های مختلفی تشکیل گردیده که نامگذاری این محلات یا به علت تجمع قومی بوده و یا به سبب مهاجرت روستاییان به شهر صورت گرفته است و یا به خاطر حوادث و سکونت اشخاص به خصوصی صورت گرفته است. قصد ما بر این است که در این قسمت به شناسنامه این محلات مختلف تربت جام بپردازیم.
تازه ترین مقالات
موسيقي مقامي (محلي)، بدوي ترين شكل موسيقي است كه از زمانهای دور برای ما به يادگارمانده است. این نوع موسیقی درهركشوری ، متناسب با بوم و محيط جغرافيايي و انساني آن كشوردرهم آميخته و جزئي از فرهنگ آن کشوري محسوب ميشود. به راستی کسی زمان دقیق پیدایش مقام را نمی داند. مقام نمی تواند یک تصنیف یا ترانه باشد. مقام پیشینه ای دارد به وسعت تاریخ وآدمهایش....
تواناتک: IMEI یک کد ۱۴ رقمی چیست است که باید در هر گوشی جدیدی که ساخته می‌شود منحصر به فرد باشد و تا آخر عمر دستگاه با آن باقی خواهد ماند. از آن...
یک پلنگ که برای شکار خیز برداشته، یک قوچ اوریال با شاخهای تابیده اش، یک جبیر، یک گرگ و یک شغال، یک سبزه قبا با لانه اش که از خار و خاشاک درست ...
در اوایل قرن شانزدهم میلادی در دهکده ای نزدیک شهر «استرتفورد» در ایالت واریک انگلستان، زارعی به نام ریچارد شکسپیر زندگی می کرد. یکی از پسران او «جان» در حدود سال ۱۵۵۱ در شهر استرتفورد به شغل پوست فروشی مشغول شد و «ماری آردن» دختر یک کشاورز ثروتمند را به همسری برگزید. ماری در ۲۶ آوریل ۱۵۶۴ پسری به دنیا آورد و نامش را «ویلیام» گذاشت. این کودک به تدریج پسری فعال ، شوخ و شیطان شد ، به مدرسه رفت و زبان لاتین و یونانی را فرا گرفت. ولی به علت کسادی شغل پدرش ناچار شد برای امرار معاش، مدرسه را ترک کند و شغلی برای خود برگزیند. برخی می گویند که او ابتدا شاگرد یک قصاب شد و چون از دوران نوجوانی دلبستگی شدیدی به ادبیات داشت، در موقع کشتن گوساله خطابه می سرود و شعر می گفت.
HIV
خانواده و سلامت | shekoofe | پ ۹۱/۰۷/۲۰
HIV چيست ؟ HIV مخفف ""Human Immunodeficiency Virus به معني "ويروس نقص ايمني انسان" مي‌باشد. ويروس ، يك ذره زنده خيلي كوچك است كه مي‌تواند تكثير و پخش شود اما...
یاهوووووووووووووووووووشاید از نام این ترفند اندکی جاخورده باشید ، اما باید قبول کرد که این نام بهترین عنوان برای این ترفند است! قصد داریم ...
در زندگی زناشویی دلخوری ها ، رنجش ها ، شکایت ها و مشاجره ها فراوان است . اگر چنین نباشد باید نگران بود . زیرا به یقین رابطه زوج به سردی گراییده و نسبت به هم بی اعتنا شده اند و دیگر هم را دوست ندارند که از یکدیگر نمی رنجند...
بسیاری از عادت های فرهنگی و صفات اجتماعی ما ریشه در تنبلی اجتماعی دارد. ایرانی ها ضمن این که دارای میزان تنبلی بالاتر از متوسط جهانی هستند، جایگاه سوم را به خود اختصاص داده اند...
حقيقات نشان داده، محروم‌كردن استفاده موقتي از وسايل تكنولوژيك نتيجه عكس دارد و حتي ممكن است فرد را دچار اضطراب و حالت هيجاني كند...
درست است كه انسان امروز شايد نتواند از تكنولوژي دور باشد اما متخصصان و كارشناسان معتقدند كه وابستگي‌ ما به تكنولوژي مي‌تواند مضر و حتي خطرناك باشد...
ورود به سایت | تبادل لینک | |