افراد آنلاین
17 کاربر آن‌لاين است (2 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت دانـــــــــلود)
ادامه...

M مجالس سبعه - مولوی - pdf


توضيحات:
کتاب مجالس سبعه (هفت خطابه) اثر مولانا جلال الدین محمد بلخی رومی کتابی است به نثری ساده و دور از هرگونه آرایش و پیرایش ولی در عین سادگی چنان به مهارت سخن پرداخته که به اعتقاد ذبیح‌الله صفا بی‌تردید باید او را در ردیف اول فصحای زبان‌آور فارسی قرار داد. مجالس سبعه، به احتمال قوی، پیش از دیدار مولانا با شمس‌الدین تبریزی به‌صورت موعظه و خطابه فراهم شده است. این کتاب شامل 72 صفحه و در قالب پی دی اف (pdf) می باشد.

نمونه ای از نثر کتاب:
وحشی چون آوازۀ آمرزش بشنید که همۀ گناهان را بیامرزم بی اگر و بی مگر، جامۀ صبرش چاک شد، دوان دوان و سجده کنان و نعره زنان به خدمت رسول آمد روی در خاک میمالید.
"گر می بکشی بکش که در مذهب من
از کشتن دوست زندگانی خیزد"

ای بهترین خلایق! و ای سلطان حقایق! ای شفیع اولین و آخرین! ای خلاصۀ آسمان و زمین! مدتهاست که از شوق تو دست بر جگر نهاده ام، از گرمی جگر دستم میسوخته است ولیکن به کدام روی توانستمی آمدن به حضرت تو، تا کمند حضرت لایزالی در گردنم افکندی و کشانم کردی. تو بهترین خلایقی و من بدترین خلایقم.
"در دولت تو سیه گلیمی
گر سود کند، زیان ندارد"

این چنین جرمی را جز چنان کرمی نتواند عفو کردن، این چنین جنایتی را جز چنان عنایتی نتواند تدارک کردن مرده را نَفَس عیسی تواند زنده کردن و اهن را دست داوود تواند نرم کردن، دیو را امر سلیمان تواند مسخر کردن. ای فخر سلیمان و داوود! ای روشنی جان هر موجود! مرغ جانم پر میزند تا قفس قالب بشکند این دم و بیرون پرد. به حرمت آن خدایی که ترا بر اهل آسمان و زمین و اولین و آخرین بگُزید و اختیار کرد که کلمۀ مبارک پاکِ پاک کننده را، آن کلمۀ شریف حیات بخش دولت بخش را، عزیز عزیز کننده را آن کلمهای را که بر زبان از دانۀ نبات لطیفتر است آن کلمه را که از عرش و کرسی شریفتر است که کلمۀ شهادت است، بر من عرضه کن تا پیش از آنکه جان از محنت خانۀ قالب بیرون آید، به خلعت آن کلمه مشرف گردم و از بهر صد هزار خجلت و حاجت که دارم، آن کلمه را به حجت بر زبان در میان جان بدان جهان برم که: "اشهد ان لااله الاالله و اشهد ان محمداً رسول الله."کتاب های موجود از این نویسنده، در سایت تربت جام:
مثنوی معنوی ، فيه ما فيه ، دفتر اول مثنوی ، دفتر دوم مثنوی ، دفتر سوم مثنوی ، دفتر چهارم مثنوی ، دفتر پنجم مثنوی ، دفتر ششم مثنوی ، دیوان شمس.


اگر نرم افزار آدوب آكروبت ريدر (adobe acrobat Reader) در رايانه ي شما نصب نيست، از اين قسمت آنرا دريافت كنيد.

ارسال كننده: admin
تأييد شده: ش, ۲۳-بهمن-۱۳۸۹

نسخه: 1
دانلود شده: 1406
اندازه فايل: 743.00 KB
قابل اجرا در: None
وب سايت: تربت جام

ارزش گذاري:   (0 رأي)

زمان دانلود:
Modem(56k) : 2.0min
ISDN(64k) : 1.8min
DSL(768k) : 9s
LAN(10M) : 0.68s

بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

عکس منتخب
IMG_0460.jpg
تازه ترین دانلودها
ورود به سایت | تبادل لینک | |