افراد آنلاین
22 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت دانـــــــــلود)
ادامه...

V کتاب وجد و سماع - امام محمد غزالی - pdf


توضيحات:
هشتمين كتاب از ربع عادات (کتاب دوم) از كتب احياء علوم الدين اثر گرانقدر امام ابوحامد محمد بن محمد غزالی طوسی (505 - 450 هجری قمری) با عنوان وجد و سماع که به موضوع موسیقی و آواز و حکم آن در اسلام و نظر سایرین در رابطه با آن می پردازد. دیدگاه روشن و باز امام محمد غزالی در این کتاب بیانگر سطح فکر بالا و عمیق این عارف فیلسوف دارد. این کتاب شامل 41 صفحه و به فرمت pdf.


نمونه ای از نثر کتاب:
ابوبكر، محمد بن داود دينورى، كه به رقى معروف بود، گفت كه در باديه‏اى بودم و به قبيله‏اى از قبايل عرب رسيدم، و مردى از ايشان مرا مهمان داشت و به خيمه برد، و در خيمه بنده‏اى سياه در بند ديدم، و پيش خيمه اشتران سقط شده، و اشترى پژمرده كه گويى در نزع روح است، آن غلام مرا گفت: تو مهمانى و رعايت حق تو لازم باشد، در حق من شفاعتى كن، كه اين مرد در اكرام مهمان مبالغت نمايد، و شفاعت تو را قبول فرمايد و از من بند بردارد. پس چون طعام آوردند، من از خوردن امتناع نمودم و گفتم: تا شفاعت من در حق اين بنده قبول نفرمايى من نان نخورم. گفت: اين غلام مرا درويش گردانيد و همه مال مرا هلاك گردانيد. گفتم: چگونه؟
گفت: آوازى خوش دارد، و اسباب معيشت من از اين اشتران ممهّد مى‏شد، پس او بارهاى گران بر اين اشتران نهاده و حدا مى‏گفت، تا سه شب راه را از خوش آوازى او در يك شب قطع كردند، و چون بار ايشان فرود آورد همه سقط شدند مگر اين يكى، و ليكن تو مهمان‏ منى و به حكم آن كه اكرام تو واجب است، من او را به تو بخشيدم. و دينورى گفت: من خواستم تا آواز او بشنوم. بامداد او را گفت تا حدا گويد براى اشترى كه آب مى‏كشيد از چاهى كه آن جا بود.
چون آواز بلند كرد، اشتر رشته بگسست و سر در جهان نهاد، و من به روى در افتادم. و گمان نبرم كه هرگز آوازى از آن خوش‏تر شنيده باشم.
پس تأثير سماع در دلها محسوس است. و هر كه سماع او را نجنباند ناقص باشد، و از اعتدال مايل، و از روحانيت دور، و در كثافت و درشتى طبع زيادت از آن اشتران و مرغان بود، بلكه از ديگر ستوران، چه آن همه از نغمه‏هاى موزون متأثر شوند. و براى آن مرغان بر سر داود (عليه السلام) براى شنيدن آواز او بايستادندى.


اگر نرم افزار آدوب آكروبات ريدر (adobe acrobat Reader) در رايانه ي شما نصب نيست، از اين قسمت آنرا دريافت كنيد.


کتاب های موجود از این نویسنده، در سایت تربت جام:
کیمیای سعادت جلد اول ، کیمیای سعادت جلد دوم ،اعترافات غزالی ، آداب نکاح ، مکاتیب فارسی غزالی ، میزان العمل ، مقدمه تهافت الفلاسفه ، مشکاة الانوار ، وجد و سماع.

ارسال كننده: admin
تأييد شده: ش, ۱۴-اسفند-۱۳۸۹

نسخه: 1
دانلود شده: 1733
اندازه فايل: 682.00 KB
قابل اجرا در: None
وب سايت: تربت جام

ارزش گذاري:   (0 رأي)

زمان دانلود:
Modem(56k) : 1.8min
ISDN(64k) : 1.6min
DSL(768k) : 8s
LAN(10M) : 0.62s

بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

عکس منتخب
torbat jam_24.jpg
تازه ترین دانلودها
ورود به سایت | تبادل لینک | |