زیبایی و تداوم روابط مشترک

زیبایی ممکن است در ذهن هر فرد جلوه ای متفاوت داشته باشد؛ به عنوان مثال فردی زیبایی را در سنگی بیابد و فردی آن سنگ را کاملاً زشت و بی ارزش. پس قدم اول در بیان زیبایی است؛ ما چگونه اشیاء را می بینیم و آنها را تعبیر می کنیم؟ شاید مصداق آن شعر وحشی بافقی باشد که:

به مجنون گفت روزی عیب جویی

که پیدا کن به از لیلی نکویی

که لیلی گرچه در چشم تو حوری است

به هر جزیی ز حسن او قصوری است

ز حرف عیب جو مجنون بر آشفت

در آن آشفتگی خندان شد و گفت

اگر بر دیده ی مجنون نشینی

به غیر از خوبی لیلی نبینی

تو مو بینی و مجنون پیچش مو

تو ابرو او اشارت های ابرو

دل مجنون ز شکر خنده خون است

تو لب بینی و دندان که چون است

کسی کاو را تو لیلی کرده ای نام

نه آن لیلی است کز من برده آرام

اکنون نمی خواهم درباره علل زیبا دیدن برخی اشیاء توسط افراد و ناپسند دیدن توسط گروهی دیگر به صحبت بنشینم بلکه می خواهم اندکی در مورد زیبایی با عنوان عام آن و ارتباط آن با هم دلی ونزدیکی دلها سخن بگویم. چه زیبا خداوند در ذهن مسلمانان یادآوری می کند که نعمت خداوند بود که دلهای شما به هم انس گرفت و از آن همه کینه و دشمنی به دوستی و برادری مبدل گشت. در نزدیکی و تداوم روابط مشترک مهمترین موضوع هم دلی است و نه موضوعی دیگر. پس تأکیدی که اسلام بر پسندیدن افراد در هنگام ازدواج نهاده است و ارتباط آن با تداوم روابط مشترک چیست؟

این موضوع ممکن است علل زیادی داشته باشد اما یکی از دلایل آن شاید احساس قلبی است که افراد نسبت به هم هنگام برخورد در وجودشان شکل می گیرد، گاهی اوقات فرد غریبه ای را می بینیم که انگار سالهاست آن را می شناسیم و گاهی اوقات شخصی که به ظاهر عادی است تأثیر شگرفی در روحمان می گذارد. پس لزوم پسندیدن افراد زیبایی نیست بلکه احساس قلبی مان نسبت به افراد و برداشت ذهنمیان است،هر چند ممکن است این برداشت خالی از اشتباه نباشد، چون ممکن است عوامل دیگر از جمله شهوت یا تلقین اطرافیان بر تصمیم گیری مان دخیل باشند. همانطور که قبلاً گفته ام: “زیبایی نشأت گرفته از روح آدمی است”

نکته ای که شاید بارها دیده ایم عشق بی مانند بعضی زوج های پیری است که بیش از ۵۰ سال از عمر مشترکشان می گذرد و هر چند در ظاهر زیبایی هر دو آنها کم رنگ شده است، اما دل داده تر از دو زوج تازه به وصال رسیده به یکدیگر عشق می ورزند و دل و جان نثار یکدیگر می کنند و این عشق، زندگی آنها را زیبا نموده است.

پروردگارا! دیدگانمان را بر زیبایی های حقیقی باز کن و ما را از بندگان زیبا دوستت قرار ده و پیوسته ما را از زیبایی های وجودت سرشار گردان!

نوشته شده در دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها.

2 دیدگاه در “زیبایی و تداوم روابط مشترک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>