پدیده ای به نام چت!

چند سالی است که یک شکلک خندان در task bar اغلب کامپیوترها پیدا شده و ظاهراً یکی از دلایل مهم افرادی است که به اینترنت مراجعه می کنند. هر چند انواع نرم افزارهای چت وجود دارد اما موضوع صحبت ما متداولترین آنها یعنی یاهو مسنجر است.

خوب یادم هست که اولین بار حدود ۶ سال پیش آن هم در دانشگاه با یاهو مسنجر آشنا شدم. آن زمانها استفاده از چت در کامپیوترهای دانشگاه ممنوع بود و بچه ها از هر ترفندی استفاده می کردند تا بتوانند با آن کار کنند. در اوایل چت کردن نوعی تفریح و وسیله سرگرمی محسوب می شد، صحبت هایی که در چت روم ها انجام می شد صحبت از دوستی و صمیمیت و درد دل بود.

این موضوع گذشت تا اینکه یاهو مسنجر همگانی تر شد و از هر طیف و گروهی وارد آن شدند، از خانواده های با اصل و ریشه گرفته تا خانواده های بی در و پیکر، از هر فرهنگی وارد آن شدند و کم کم صحبت های به ظاهر تفننی، جای خودشان را به حرفهای عاشقانه جدی دادند و یاهو مسنجر شد یار و همدم عاشق ها. خیلی ها حرف های دروغ فردی که خودش را دوست معرفی می کرد به سادگی پذیرفتند، دل دادند و عاشق شدند، غافل از اینکه نه چنان بود که در ذهن ترسیم می کنند. برخی شدیداً تحت تأثیر قرار گرفتند و قرار دیدار گذاشتند و بعد از مدتی دریافتند که آنچه در ذهن مجسم می نمودند، سرابی بیش نبوده که از فرط تشنگی آنرا آب تصور نموده بودند. برخی توانستند از این دام رها شوند و برخی در دام ماندند و ذره ذره نابود شدند.

این تنها ابتدای راه بود، موجی دیگر نیز در راه بود، موجی به شدت قدرتمند به نام “بی عفتی در کلام”. گروهی از آنانکه در جامعه سرکوب شده بودند، محیط چت را بهترین محل برای صحبت کردن از هر حرف زننده و نا شایستی کردند و محیط چت را به این سمت سوق دادند،. دیگر محیط چت محیط حرفهای دل نبود، اکنون هوای نفس بود که حکم می راند. از این پس آثار تخریبی چت بیش از پیش نمایان گشت و تفکر انسانی به تمایل حیوانی بدل گردید.

و اکنون چت همچنان به راه خود ادامه می دهد… .

کلام آخر: چت به عنوان یک تکنولوژی ارتباطی قوی که در بدنه اینترنت قرار گرفته است، همچون دیگر تکنولوژیهای نوین مانند تلفن همراه، ماهواره، تلویزیون ، ابزاری بیش نیست که چنانچه در راه صحیح به آن پرداخته نشود، می تواند لطمه هایی جبران ناپذیر بر پیکره ی روح و جسم آدمی وارد نماید که این لطمه ها بیش از هر فرد دیگری بر دختران و پسران نوجوان و آنهایی که روح و نفسی پاک دارند تأثیرات غم انگیزی خواهد گذارد.

بیاییم اسیر و شیفته رنگ و ظاهر نشویم، بلکه از عمق وجود خویش به وجود آن پلی بزنیم و آنرا در راه نیل به اهداف مقدسمان صرف نماییم . اگر دانستیم که با اهدافمان تناسبی نزدیک و هم آوایی ندارند، بی تفاوت از برابرشان عبور نماییم. برای وجود پاک خویش بالاترین ارزش را قائل شویم.

الهی! از توست هدایت، بی نصیبمان مگردان.