روز والنتاین و تبلیغات گسترده رسانه های غربی

روز والنتاین (۱۴ فوریه – ۲۵ بهمن) که روز عشاق نیز در فرهنگ مسیحیان نامیده می شود، روزی است که در آن، دلباخته فردی برای معشوقش هدیه ای بی نام (که اغلب کارت تبریک است) می فرستد و معشوق آن فرد می بایست او را شناخته و حدس بزند هدیه از جانب چه کسی بوده است.

جدای از منشأ تاریخی این روز در تاریخ مسیحیت که داستانش مربوط به کشیشی مسیحی به نام والنتیوس می باشد، تبلیغات و تشویق های رسانه غربی برای هر چه بیشتر جا انداختن این رسم بین مسلمانان، بسیار قابل توجه است. به عنوان مثال تیتر خبری بی بی سی را ببینید: “والنتاین یا روز عشاق، مناسبت تازه ای است که چند سالی میان دختران و پسران ایرانی، رواج یافته و معمولا آنهایی که رابطه عاطفی با یکدیگر دارند در این روز به هم هدیه می دهند.” انگار که ایران سربلندمان و فرهنگ اسلام مقدسمان بدون هیچ حادثه ی عاشقانه ای بوده است که اکنون می بایست مسیحیان به کمک مسلمانان شتافته و با تقدیم فرهنگ عاشقانه خود به آنها، مسلمانان را از بند بی عشقی و بی محبتی رهایی دهند.

فرهنگ غربی این گونه می پندارد که هر فردی می تواند عاشق افراد متعددی باشد و هرگاه که از وی خسته شد به دنبال معشوقی دیگر بگردد، در حالیکه اسلام برای انسان تنها یک معشوق زمینی را و آن هم تا آخر عمرش می خواهد، عشقی که با هر مشکل و ناراحتی مقابله کند، به همین دلیل است که طلاق بدترینف حلال ها شناخته می شود. حتی جایی که حرف از تعدد زوجات به میان می آید، عدالت را تنها به اعمال ظاهری می داند و عدالت اعمال باطنی و میل قلبی را لازم نمی داند. به قول قرآن برای هر فردی تنها یک قلب داده شده است.

جای بسی شکر است که در ادبیات غنی ایرانی – اسلامی مان داستان های لیلی و مجنون، ویس و رامین، خسرو و شیرین و … آنچنان ریشه دار و عمیق اند که کسی قادر به کتمان آن نیست.

و جای بسی افسوس که آدمهای کوته نظری که از خود بنیان و اصالتی ندارند، به دنبال هیاهوی چنین بادهایی به این سو و آن سو کشانیده می شوند، بدون آنکه اندکی به فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی خود تفکر کرده و آنرا غرور و غیرت خود بدانند با پیروی از فرهنگ مسیحیان، خود را به آنها شبیه می کنند تا به فکر خود افرادی متمدن و پیشرفته جلوه نمایند.

خدایا! تا کی بی فکری و پیروی جاهلانه؟ تا کی…؟

الهی! تو هادیمان باش.

منتشرشده در دسته‌بندی نشده | ۱۲ پاسخ

محبوب خدا و مردم

مردی نزد پیامبر اکرم (ص) آمد و گفت: ای رسول خدا! مرا به کاری راهنمایی کن که هرگاه آن را انجام دهم خداوند مرا دوست بدارد و مردم نیز مرا دوست بدارند.

آن حضرت (ص) فرمود: دل به دنیا مبند و از آن روی گردان تا خدا تو را دوست بدارد، و به آنچه نزد مردم است بی میل باش و از آن روی گردان تا مردم تو را دوست بدارند.

معضلات فرهنگی مردم تربت جام – سرمایه گذاری اشتباه

قصد داریم رشته صحبت هایی درباره ضعف های فرهنگی مردم تربت جام آغاز کنیم. هر چند همه ی این معضلات تنها مختص مردم تربت جام نیست، برخی به کل مردم ایران و برخی به مردم شهرهای کوچک نیز مربوط می شود. هدف از این صحبت ها یافتن راه حل صحیح و مناسب برای این مشکلات فرهنگی می باشد. باید این نکته را نیز گوشزد کنیم که فرهنگ اشتباه یک روزه شکل نگرفته است و یک روزه نیز از بین مردم نخواهد رفت، تغییر فرهنگ نیاز به زمان دارد و باید همه مردم و مسولان در راه اصلاح فرهنگ اشتباه، هم یاری و هم کاری نمایند.

سرمایه گذاری اشتباه- شاید برای فردی که برای اولین بار از شهری دیگر به تربت جام آمده است، نخستین چیزی که او را به خود جلب می کند، مردم و کوچه و خیابان و خانه ها نباشد، بلکه ماشین های گرانقیمت فراوان مردم تربت جام باشد.

فرهنگ اشتباه این گونه بین مردم رایج شده است که ابتدا هر فردی را از ظاهرش بسنجیم که از مهمترین آنها ماشین خوب داشتن است، هر چه ماشین گران قیمت تر مقام صاحب ماشین بالاتر! کافی است در کوچه پس کوچه های دور افتاده شهر، نمی گوییم در محله های پولدار نشین، قدم بزنید تا انواع ماشین های مدل بالا را مشاهده کنید.

از طرف دیگر چنانچه به قسمت های صنعتی شهر سری بزنید، شاید در نظرتان این کارخانه ها و کارگاه های صنعتی بیشتر مختص یک روستا باشد تا یک شهر چند صد هزار نفری چون تربت جام، در این بین شاید به تعداد کمتر از پنج عدد کارخانه پیدا شود که بتوان به یک شهر نسبت داد. از نشانه های تمدن و پیشرفت فرهنگی نحوه ی خرج کردن هزینه های زندگی مردم است، در کشورهای پیشرفته صنعتی این موضوع مدتها است که حل شده است.

کوتاه سخن این که:

۱- در شهر تربت جام هزینه های گزافی خرج خرید اتومبیل می شود.

۲- در شهر تربت جام کارخانه جات صنعتی بسیار اندکی وجود دارد.

۳- در شهر نسبتاً کوچک تربت جام، برای کارهای درون شهری داشتن یک دوچرخه یا موتور سیکلت کفایت می کند.

۴- به جای خرید اتومبیل ۶۰ میلیونی می توان یک اتومبیل ۱۲ میلیونی خرید و ۴۸ میلیون تومان دیگر را صرف کارهای اشتغالزا مانند خرید دستگاهی صنعتی نمود.

پروردگارا! چه بسیار فقیرانی که به نان شبی محتاجند و چه بسیار ثروتمندانی که از شکم سیر بی خواب، تو آگاهی بر مخلوقات خود، ما را از هیچ یک از این گروه ها قرار مده!

بزرگترین گناهان

روزی پیامبر (ص) خطاب به یارانش پرسید: آیا می دانید بزرگترین گناهان کدام است؟

یاران آن حضرت گفتند: خدا و رسولش داناترند.

پیامبر فرمود: پرستش غیر خدا، نافرمانی و بد کردن به حق پدر و مادر و گواهی دادن به ناحق. (و مورد آخر را سه بار تأکید فرمودند.)